BIST 2.454
DOLAR 16,83
EURO 17,60
ALTIN 978,05
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Kadın Çiftçiler Yarışması Korkuteli’den start aldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması’nın Korkuteli birincisi Ümmüşen Bozkurt oldu.

Abone ol

Kadın çiftçilerin bir araya gelerek sosyalleşmelerinin yanında bilgi birikimine katkı sağlamak, günlük iş tempolarından farklı bir ortamda sosyal bir aktivite ile buluşturmak amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Kültür Yarışması’nın 2017 etabı Korkuteli’de başladı. Öğretmenevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Korkuteli finalinde 7 kadın çiftçi mücadele etti. Yarışmayı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Büyükşehir Belediyesi Tarım Şube Müdürü Bülent Yüksel, Büyükşehir Belediyesi Korkuteli Koordinatörü Mahmut Bilgiç, Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin ile çok sayıda vatandaş izledi. 

TOPRAĞIN SULTANLARI

Kadınların tarım sektöründe yerinin en önde olduğunu vurgulayan Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, “Eğitim çalışmalarında kadınlarına daha ağırlık veriyoruz. Çünkü kadınlarımız yeniliklere daha açıklar. İl Müdürlüğü olarak çiftçi kadınlarımızı Toprağın Sultanları olarak ilan ettik. Bu yarışmanın kaybedeni yoktur, katılan her yarışmacı dereceye girsin girmesin bizim gönlümüzün birincisidir" dedi.

KADINLARA İMKAN SAĞLANMALIDIR 

Kadının kırsal alanda en önemli üstlendiği rolün üretim olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Tarım Şube Müdürü Bülent Yüksel, “Tarımsal üretimin yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiren kadınlar aynı zamanda kadın istihdamının yarısını oluşturmaktadır. Kırsal alanda kadınların güçlenmesi için kadınların sahip olduğu güçlerin ortaya çıkarılması gerekir. Kadınlarımıza kendilerini gösterebilecekleri her alanda imkanlar sağlanmalıdır” diye konuştu. 

ÜMMÜŞEN BOZKURT BİRİNCİ OLDU

Yarışmaya katılan yedi kadın çiftçiye gıda, tarım ve hayvancılık ile ilgili 15 soru soruldu.  Nazmiye Akkanat ile Ümmüşen Bozkurt 12 soruya doğru cevap verdi. Eşitlik bozulmayınca yarışmacılara yedek sorular soruldu. Üç sorunun iki tanesine doğru cevap veren Ümmüşen Bozkurt 1'inci oldu. Nazmiye Akkanat 2'nciliği, Hatice Dişli 3'üncülüğü elde etti.  Yarışma birincisi Ümmüşen Bozkurt'a 1750 TL, ikinci Nazmiye Akkanat'a bin TL üçüncü Hatice Dişli'ye 600 TL'lik para ödülü verildi.

ÖDÜLDEN DAHA GÜZEL ŞEYLER KAZANDIK

Yarışmada birinciliği kazanan Ümmüşen Bozkurt, ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ yarışmasında Korkuteli’yi temsil etmekten çok mutlu olduğunu belirterek, “Ödülden çok yarışmak, burada olmak çok önemliydi. Burada, kadıların bir şeyler becerebildiğini gösterebilmek her şeyden önemli. Çok heyecanlıydım hala da öyleyim. Şimdi yarı finale hazırlanacağım inşallah kazanırım” diye konuştu. Ümmüşen Bozkurt’un eşi Ramazan Bozkurt  da  “Yarışmayı heyecanla izledim. Eşim kadar bende çok mutluyum” dedi. 

KADINLAR YARIŞMAYA KATILSIN 

İkinci olan Nazmiye Akkanat, yarışmanın çok güzel ve heyecanlı geçtiğini söyleyerek, “Öncellikle bizlere bu imkanı tanıyan Büyükşehir Belediyemize, Tarım İl Müdürlüğümüze ve desteklerinden dolayı eşime çok teşekkür ederim. İşimiz yoğun hem hayvancılık hem de seracılıkla uğraşıyoruz. Yoğunluktan yarışmaya çok iyi hazırlanamamıştım. Bütün bayanlara yarışamaya katılmalarını tavsiye ediyorum, çekinmesinler kendine güvensinler” diye konuştu. 

İL BİRİNCİSİNE 15 BİN LİRA 

Kadın çiftçilerin yarışmasına 18 ilçeden 133 kadın çiftçi katılıyor. Kadın çiftçiler, ilk olarak bulundukları ilçede ön elemeye tabi tutuluyor ve ilçe birincisi olmak için yarışıyor. 18 ilçe birincisi kadın çiftçi önce Antalya’da yapılacak yarı finale katılacak, kazananlar ise büyük finalde yarışmaya hak kazanacak. Belirlenen 8 finalist il final yarışmasında birincilik için kıyasıya mücadele verecek. İl finalinde birinci olan kadın çiftçiye 15 bin Türk Lirası, ikinciye 10 bin Türk Lirası, üçüncüye ise 7 bin 500 Türk Lirası ödül verilecek.  İl Finali 7 Ekim 2017 tarihinde saat 14.00’da Atatürk Kültür Merkezi Perge Salonu' da yapılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'lı hainler kaçarken ateşe vermişti Amanoslar'da son durum?
PKK'lı hainler kaçarken ateşe vermişti Amanoslar'da son durum?
Hillary Clinton Donald Trump'a sapık dedi!
Hillary Clinton Donald Trump'a sapık dedi!
Aydın'da çoban tüfekle intihar etti
Aydın'da çoban tüfekle intihar etti
Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar bayramda ücretsiz köprüler listesi
Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ne kadar bayramda ücretsiz köprüler listesi
Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz mi?
Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz mi?
Kurtarıcı Serdar! Önce ovaladı sonra yedirdi
Kurtarıcı Serdar! Önce ovaladı sonra yedirdi
Bahçeli'den çok sert sözler: Savaş sebebi sayılmalıdır
Bahçeli'den çok sert sözler: Savaş sebebi sayılmalıdır
Mersin'de yakalanan FETÖ'cü bakın kim çıktı!
Mersin'de yakalanan FETÖ'cü bakın kim çıktı!
PlayStation için yeni DualShock 4'ler görücüye çıktı
PlayStation için yeni DualShock 4'ler görücüye çıktı
Antalya'da traktör devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Antalya'da traktör devrildi: 1 ölü, 1 yaralı