BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,58
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Kabul etse AK Parti Erbakan'ın olacaktı

AK Parti aslında Erdoğan'a değil Erbakan'a teklif edilmiş. İşte AK Parti isminin ilginç öyküsü;

Abone ol
Erdoğan YAP'ta o ise AK Parti'de ısrar etti! AK Parti'nin kuruluş günlerini anlatan MTTB Eski Başkanı İsmail Kahraman, Oran'daki evinde Erdoğan ve ekibini ağırladığını ve kurulması planlanan parti için "Adalet ve Kalkınma" ismini önerdiğini söyledi. Erdoğan'ın Yeniden Atılım Partisi'nde (YAP) ısrar ettiğini söyleyen Kahraman, istişare sonunda AK Parti'de karar kılındığını anlattı. İşin en ilginç tarafı ise AK Parti isminin Refah Partisi kapatıldıktan sonra kurulacak yeni parti için Erbakan'a önerilmesi...

Refah-Yol Hükümetinin Kültür Bakanı ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Eski Başkanı İsmail Kahraman için Üsküdar Belediyesi ve İHL Sözlük işbirliğiyle Bağlarbaşı Kültür Mekezi'nde vefa gecesi düzenlendi. Haber 7'den Ersil Çelik'in haberine göre İsmail Kahraman, gecede gösterilen belgede AK Parti’nin kuruluş aşamasına ilişkin bilinmeyenleri anlattı. AK Parti’nin 2001’de Ankara Oran’daki evinde yapılan toplantılardan sonra kurulduğunu söyleyen Kahraman çalışmalara, Abdullah Gül,  Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdülkadir Aksu, Abdüllatif Şener ve kendisi olmak üzere altı ismin katıldığını söyledi.
 
"ERDOĞAN 'YAP' OLSUN DİYORDU"
 
Kahraman bu süreçte partinin adının "AK Parti" olmasını da kendisinin önerdiğini, Erdoğan’ın aklında ise başka bir ismin olduğunu kaydetti. İsmail Kahraman şunları söyledi: “Tayyip Bey’e 'Bak, Adalet ve Kalkınma güzel bir isim. Bir kuş iki kanatla uçar. Bunu koyalım.” dedim. Tayyip Bey’in aklında bir başka isim vardı, birileri teklif etmişti: YAP... Yeniden Atılım Partisi. Bana ‘Bak YAP diye aksiyon var, “yeniden atılım” çıkışı var” demişti. ‘Bakın, ak, beyazlık, aklık var’ diye yanıt vermiştim. Neticede AK Parti oldu ve ismi de bana aittir.”
 
"AK PARTİ'Yİ ERBAKAN KABUL ETMEDİ"
 
Eski Bakan Kahraman, AK Parti ismini daha önce de merhum Başbakan Necmettin Erbakan’a önerdiğini fakat kabul edilmediği bilgisini de paylaştı: “Refah Partisi kapatıldı. Erbakan Hoca’ya, “Hocam, yeni partinin adını ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’ koyalım. Kalkınma lazım; ama maneviyat da lazım. Yani Adalet… Hocam Adalet ve Kalkınma’ koyalım" dedim. ‘Yok, Fazilet koyacağız.’ dedi.”
 
ARINÇ VE KUTAN DA KONUŞTU 
 
İsmail Kahraman’ın Türk siyasi ve tarihi geçmişinde gerçekleştirdiği ilkleri konu edinen belgeselde, Kahraman’ın MTTB’deki arkadaşlarıyla Ayasofya’da kıldığı ilk namaz, bakanlığı döneminde Topkapı Sarayı’nda kutsal emanetler kısmında gün boyu Kuran okunma geleneğini yeniden başlatması, 28 Şubat döneminin hedefindeki kültür bakanı olmasının nedenleri de ayrıntılı şekilde yer aldı. Belgeselde Kahraman için konuşanlar arasında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  AK Parti Genel Başkan yardımcıları Salih Kapusuz, Abdülkadir Aksu ve Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan gibi isimler yer alıyor.
 
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara yaptığı selamlama konuşmasında “bu ülkenin geleceği olan gençlik, öncü ve örnek bir büyüğümüz, ağabeyimiz olan “Vakıf insan” İsmail Kahraman’ vefa borcunu ödemek istiyor. Şanlı mazimizin izinde, hasar görmüş olan kültür ve medeniyet bilincimizin yeniden inşası için ömrünü vakfeden, gece gündüz demeden çalışan Kahraman ağabeyimizin izinde olduklarını; onun dalgalandırdığı bayrağı yere düşürmediklerini ve düşürmeyeceklerini söylemek istiyorlar” dedi.
 
KURTULMUŞ: HERKESİN AĞABEYİ HERKESİN HOCASI
 
Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ise; tarihe iz bırakmış bir büyüğümüzü yaşarken hatırlamış olmak son derece manidardır, bu organizasyon tam bir kadirşinaslık örneğidir. Benim ilk gittiğim miting 6-7 yaşlarındayken MTTB mitingi idi. MTTB bir nesil yetiştirdi. Bu noktaya kolay gelinmedi” diye konuştu.
 
"ZOR ZAMANLARIMIZIN AĞABEYİ"
 
Milletvekilleri adına konuşma yapan Ak Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel “zor şartlarda okuduk, büyüdük, ayakkabımız zekat ayakkabısı, gömleğimiz zekat gömleğiydi. Bu en zor zamanlarımızda bize İsmail Kahraman ağabeylik etti” dedi.
 
Geceye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bahattin Cebeci, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Eski Devlet Bakanı Hasan Aksay, Eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu, Ak Parti milletvekilleri İsmet Uçma, Metin Külünk, İdris Güllüce, Yaşar Karayel, Erol Kaya, Feyzullah Kıyıklık, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Üsküdar Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Kahraman’ın birlikte görev yaptığı arkadaşları katıldı.
 
Programın sonunda Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, İsmail Kahraman’a teşekkür ederek gecenin anısına bir plaket takdim etti.
ÖNCEKİ HABERLER
Kenede ezber bozan uyarı!
Kenede ezber bozan uyarı!
Bilinen Bayan'ın bilinmeyen rekoru
Bilinen Bayan'ın bilinmeyen rekoru
17 askere PKK'lıyı infaz tutuklaması
17 askere PKK'lıyı infaz tutuklaması
Askerlik Kanunu sil baştan değişiyor!
Askerlik Kanunu sil baştan değişiyor!
Okulu siper aldılar ateş edemedik
Okulu siper aldılar ateş edemedik
Anahtarını unutunca canından oldu
Anahtarını unutunca canından oldu
3 kadın kene kurbanı
3 kadın kene kurbanı
Grev sebebiyle tren seferleri iptal!
Grev sebebiyle tren seferleri iptal!
Davutoğlu Rum Metropoliti ile görüştü
Davutoğlu Rum Metropoliti ile görüştü
Cumhurbaşkanı Gül San Francisco'da
Cumhurbaşkanı Gül San Francisco'da