BIST 11.184
DOLAR 33,04
EURO 36,01
ALTIN 2.563,68
HABER /  POLİTİKA

Jülide Sarıeroğlu twitleri gerçek mi bakan açıkladı?

Kabine revizyonu ile yeni bakan olan Jülide Sarıeroğlu ilk gün twitter mesajları ile gündeme oturdu. Twitter hesabı kapatılırken taze bakan Jülide Sarıeroğlu'ndan beklenen açıklama geldi. Erdoğan ve Gülen hakkındaki twitler ona mı ait.

Abone ol

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hakkında ilk gün dolaşıma sokulan twitler olay yarattı. İddiaya göre Bakan Jülide Sarıeroğlu bir dönem kişisel twitter hesabından Gülen'i övmüş, Erdoğan için de 'istifa' twitleri atmıştı. Peki o twitler gerçek mi hesap kime ait?

Bakan Jülide Sarıeroğlu'ndan beklenen açıklama geldi. Jülide Sarıeroğlu bakan olduğu gün "şahsına yönelik, akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bir karalama kampanyası başlatıldığını" belirtti. üzüntüyle takip ettiğini aktardı.

İŞİN ASLI NE O TWİTTER HESABI KİMİN?
Sendikacı geçmişe sahip, teşkilatçı bir siyasetçi olduğunu belirten bakan Sarıeroğlu twit olayının aslını da şöyle anlattı;

''İYİ NİYETLİ DEĞİL''
Bakan Sarıeroğlu, kurulduğu günden beri AK Parti'ye gönülden bağlı olduğunun altını çizerek, partisinde 10 yılı aşkın zamandır çeşitli kademelerde şerefle ve aktif bir şekilde görev yaptığını belirtti.

Siyasi duruşu ve tavrının, geçmişten bugüne net bir biçimde ortada olduğunu ifade eden Sarıeroğlu, "Medyada haberlere konu edilen mesajların niçin ve hangi amaçla atıldığı da bellidir. Buna rağmen, şahsımla ilgili kasıtlı olarak yanıltıcı haberler yapanların ve yayanların iyi niyetli olmadıklarını belirtmek istiyorum. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla, durumu kamuoyunun bilgisine ve vicdanına sunuyorum." açıklamasında bulundu. 

"Daha önce Genel Başkan Danışmanı olarak vazife yürüttüğüm Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanının, Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak görevlendirildiği dönemde, kendisine haberleri en hızlı şekilde iletebilmek amacıyla korumalı bir Twitter hesabı oluşturulmuştu. Medya takip ekibimizde yer alan arkadaşlarımızın ortak kullandığı bu hesap, sadece Başkanımızın göreceği şekilde haberleri aktardığımız bir iletişim aracı işlevine sahipti. Doğal olarak, bu hesap üzerinden her türlü haber paylaşılmakta ve retweet edilmekteydi.

KONTROL DIŞI PAYLAŞIM VARDI
-Bu çalışmanın hemen ardından başlayan Gezi Olayları döneminde de yine aynı hesap üzerinden, bilgilendirme amaçlı paylaşımlar yapılmıştı. Daha sonraki süreçte de bir müddet daha bu hesap, aynı amaçla medya takip ekibimiz tarafından kullanılmaya devam edilmiştir.

Hesabın, otomatik tweet paylaşımlarına açık olduğu ve burada kontrol dışı birtakım paylaşımlar yapıldığı ise daha sonra fark edilmiştir."

''PAYLAŞIMLARIN BİR KISMI HİÇ YAPILMAMIŞTIR''
-"Akil İnsanlar Heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından, şahsi mesajlarımı yayımlamaya başladığım bu hesap tarafımca kullanılmaya başlanmıştır. Hesabın dönüştürüldüğü tarih ve sonraki paylaşımlarım da açıkça ortadadır. Şahsi mesajlarımla şu anda çeşitli mecralarda dolaşıma sokulan mesajların, hem içerik, hem de üslup bakımından belirgin bir şekilde ayrıştığı görülecektir. Üstelik şahsıma atfedilen paylaşımların bir kısmı da hiç yapılmamıştır."

Jülide Sarıeoğlu kimdir aslen nereli? : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hakkındaki bilgilere aşağıdaki haberden ulaşabilirsiniz.

İşte Jülide Sarıeroğlu adına açılan hesaptan atılan ve bakan olduğu gün dolaşıma sokulan o twitler;