BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,02
ALTIN 437,81
HABER /  DÜNYA

Japonya'dan Rusya'da protesto notası

Japonya kuzeyindeki Kuril Adaları'na füze savunma sistemi konuşlandıran Rusya’ya protesto notası gönderdi.

Abone ol

Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, düzenlediği basın toplantısında, Hokkaido’nun kuzeyindeki Kuril Takım Adaları'ndan Etorofu adasına S-300V4 savunma sistemi yerleştiren Rusya’ya tepki gösterdi.

Kato, "Konuşlandırma, kuzey bölgelerinde Rusya’nın askeri yığınağına katkı sunuyor. Bu durum adalara yönelik ülkemizin pozisyonuyla bağdaşmıyor ve kabul edilemez." dedi.

Diplomatik yollardan protesto notası çekildiğini kaydeden Kato, Etorofu’ya füze sistemi konuşlandırmaya müsamaha gösterilemeyeceğini belirterek, "Kuzey bölgeleri dahil Uzak Doğu’da Rusya’nın askeri eğilimlerini ve bunun güvenlik açısından sonuçlarını yakından izlemeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

İhlal senaryoları

Rusya Savunma Bakanlığı, bölgede Rus hava sahasının ihlal edildiği senaryolarına yönelik, Kuril Adaları'na konuşlandırılan S-300 hava sistemlerinin denetlendiği bilgisine yer vermişti.

Açıklamada, adalara ilk defa konuşlandırılan hava savunma sistemlerinin S-300 modelinin son nesil üretimi olan S-300V4 sistemi olduğu belirtilmişti.

Rus üretimi S-300V4, kritik önem taşıyan tesisleri ve kuvvet gruplarını balistik hava saldırılarına karşı korumak amacıyla tasarlanmıştı.

Kuril sorunu

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran yaklaşık 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril Adaları'nı 1945'te ilhak etmişti.

İlhakın ardından Japonya tarafından da “Kuzey Bölgeleri” olarak adlandırılan toprak parçası konusundaki uyuşmazlık nedeniyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması imzalanması için yapılan görüşmelerde taraflar sonuca ulaşamıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı olacak! Uymayana 3 bin 150'şer lira ceza
İzmir'de bir sağlıkçıdan daha acı haber geldi
Nagelsmann İrfan Can Kahveci'ye mest oldu: Harika bir oyuncu
Kayseri'de iki arkadaşın tartışması kanlı bitti
Sivas'ta 10 yıldır aynı aracı kullanıyordu! Gerçeği öğrenince şok oldu
Dünya genelinde koronavirüs bilançosu! Can kaybı 1 milyon 499 bin 346
Aksaray'da kamyonet lastiği kazaya neden oldu: 1 ölü 4 yaralı
Adana'da tartıştığı oğlunu av tüfeğiyle yüzünden vurdu
Türk doktor Uğur Şahin ve eşi ABD basınında: Dünyayı kurtardılar
İzmir'de boş arazide ölü bulunan kişi arkadaşlarına 'Hakkınızı helal edin' yazılı mesaj atmış
Yorumlar