BIST 1.857
DOLAR 13,47
EURO 15,29
ALTIN 770,47
HABER /  GÜNCEL

İzmir'deki yangınlarda PKK izi çıktı!

İzmir'deki yangınlarla ilgili sabotaj ve PKK şüphesini arttıran yeni gelişmeler yaşandı

Abone ol

İzmir ve çevresinde birbiri ardına çıkan orman yangınlarında sabotaj şüphesi artarken, Foça'daki yangınla ilgili olarak tutuklanan üç zanlının terör örgütü PKK'yla bağlantıları tespit edildi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına düzenlenen hava harekatının hemen ardından İzmir ve çevresinde başlayan şüpheli orman yargınlarıyla ilgili elde edilen ipuçları, örgütü işaret ediyor.

PKK'dan ayrılan şahin kanadın kurduğu TAK'ın turizm bölgelerini hedef aldığına yönelik tehditleri, PKK'da etkin konumda bulunan Suriye kökenli Doktor Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in aynı yöndeki talimatlarının ardından başlayan orman yangınları, soruşturmalarda terör örgütüne odaklanılmasına yol açtı. Emniyet birimleri, Foça'daki yangınla ilgili soruşturmada, PKK'nın izine ulaştı.

FOÇA'DA 3 ZANLI YAKALANDI

Foça'da başlayan ve Seferihisar, Menemen, Işıkkent ile Bayındır bölgelerinde etkili olan orman yangınlarının Foça'daki bölümüyle ilgili yapılan soruşturmada, Ferhan Y., Seyfettin T. ile Mürsel Ö. adlı zanlılar yakalandı. Polis bölgesindeki yangın nedeniyle gözaltına alınan üç zanlı, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularında susma haklarını kullanarak hiç bir soruya yanıt vermedi.

ŞÜPHELİDE ÇIKAN İLGİNÇ HAFIZA KARTI

Zanlıların yapılan üst aramasında Ferhat Y.'nin üzerinde bilgisayarlarda kullanılan hafıza kartı bulundu. Yapılan incelemede, hafıza kartında "PKK.HPG(H:)" adıyla özel bir dosya tanımlandığı tespit edildi. Bu dosyayı açan polisler, içinde PKK'nın silahlı eylem kolu olan ERNK'nin bayrağı ile yine PKK'nın sözde bayrağının üzerinde "Başkaleli Yoldaş Colemergli" yazan ve alev almış kalp resminin bulunduğu özel bir görüntü tespit etti.

YANGIN BÖLGELERİNDE TESPİT EDİLDİLER

Sorgularında polisin orman yangını ve PKK bağlantılarıyla ilgili soruları yanıtsız bırakan zanlılardan Ferhat Y.'nin "Ben yangın bölgesindeki yoktum" açıklamasına karşın kullandığı cep telefonu üzerinde yapılan HTS incelemesinde Ferhat Y.'nin kullandığı cep telefonunun yangın bölgesindeki bir baz istasyonundan sinyal verdiği belirlendi. Ayrıca, zanlılar birbirlerinden ayrı yapılan sorgularında denize gittiklerini iddia etmelerine karşın, denize gittiklerine karşın herhangi bir delil ortaya koyamadı.

ZANLILARIN ÜZERİ KANIT DOLU

Zanlıların sırtçantasının da eski naylon ve kağıt doldurulmuş olduğu görüldü. Bir zanlının üzerinde üç çakmak bulundu. Ayrıca, zanlıların giydikleri çorapların üzerindeki bitki kırıntıları ile toprak artıkları, yangının çıktığı bölgedeki bitki ve toprak yapısıyla aynı çıktı. Bu bulgulara üzerine, zanlılar, susma hakkını kullanmalarına karşın tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İŞTE PKK'NIN O TALİMATI

PKK içinde etkin konuma gelen Doktor Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin talimatlarında, "Saldırı yapmazsak sanırım durum hiç iyi olmayacak. Şöyle birkaç genç gönderin, bunlara yol parası verin. Batıya gönderin her şeyi yakmalarını sağlayın. Ağaç-mağaç, orman, bitki bırakmasınlar. Yukarıdan aşağıya kadar yaksınlar" şeklinde değerlendirmeler yaptığı güvenlik birimlerince tespit edilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu kaset Gürsel Tekin'i yakacak!
Bu kaset Gürsel Tekin'i yakacak!
Nemrut heykelleri Kahta'ya taşınacak!
Nemrut heykelleri Kahta'ya taşınacak!
Trafikte bu araçlara dikkat!
Trafikte bu araçlara dikkat!
Obama acil yönetim ekibini topladı
Obama acil yönetim ekibini topladı
'Canlı kalkanlar' sınıra doğru yola çıktı
'Canlı kalkanlar' sınıra doğru yola çıktı
Mardin'de PKK karakola saldırdı
Mardin'de PKK karakola saldırdı
Ve Işık Koşaner sessizliğini bozdu
Ve Işık Koşaner sessizliğini bozdu
Fenerbahçe hükümeti göreve çağırdı
Fenerbahçe hükümeti göreve çağırdı
Başbakan Erdoğan'ı öpmeyin uyarısı!
Başbakan Erdoğan'ı öpmeyin uyarısı!
Lugano Fenerbahçe'ye veda etti
Lugano Fenerbahçe'ye veda etti