BIST 1.409
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 460,79
HABER /  GÜNCEL

İYİ Partili Aytun Çıray 65 yaş üstüne uygulanan yasaklara "Anayasa'ya aykırı" dedi

İYİ Partili Aytun Çıray, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanan koronavirüs kısıtlamalarını Anayasa ve İnsan Haklarına aykırı buldu.

Abone ol

İYİ Partili Aytun Çıray Sözcü'ye açıklamalarda bulundu. Çıray'ın gündeminde 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan kısıtlamalar vardı. O yaş grubuna uygulanan yasakların Anayasa ve insan haklarına aykırı olduğunu savunan Çıray, 'ikinci ölüm' denen kavramı hatırlatırken vatandaşların kısıtlamaya maruz kalmasına 'eziyet' nitelemesi yaptı.

Çıray, “Pandeminin başladığı süreçlerde afaki olarak alınan tedbirler ne yazık ki, bilimsel araştırma ve verilere dayandırılmadı. En başta 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın, alınan bu tedbirler sonucunda fayda veya zarar görüp görmediklerini Sağlık Bakanlığı ne yazık ki şu ana kadar açıklamadı. Özellikle 65 yaş ve üzeri yurttaşlarımız hakkında getirilen kısıtlamaların bilimsel gerçeklere dayanıp dayanmadığını hâlâ bilmiyoruz." düşüncesini dile getirdi.

Çıray: 65 yaş grubu içinde Covid-19 tanısı alanların oranı nedir?                    Çıray'ın sözlerinde şu ifadeler yer aldı: Acaba Covid-19 tanısı almış 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın fatalite, yani ölüm oranları belirlenmiş midir? Diğer yaşlarla 65 yaş grubu arasında karşılaştırmalı araştırmalar yapılmalıydı, yapılmış mıdır?

Bizim tıpta ‘İkinci ölüm' dediğimiz bir olay var. Yani Covid'den koruyalım derken insanlarımızı başka nedenlerle ölüme mahkûm ediyor muyuz? Sağlık Bakanlığı ikincil ölümlerle ilgili bir çalışma yaptı mı?

Hastalık yükü bakımından bir çalışma yapıldı mı? Sadece yasak getiriliyor, o kadar! Uygulanan bu ayrımcı kısıtlamalar Anayasa ve insan haklarına aykırıdır!

Sonuç olarak vatandaşlarımız, çektikleri eziyetin değip değmediğini bilmek hakkına sahipler."

ÖNCEKİ HABERLER
Dan Petrescu'dan maçın ardından Fenerbahçe itirafı!
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'tek adamcağız' yanıtı
Çanakkale'de 65 yaşındaki adam evlenmek istedi! Hayatının hatasını yaptı
Tevfik Özlü: Virüsü taşıyıp bulaştıran sayısı pozitif vaka sayısından fazla
Beşiktaş, Nicolas Isimat-Mirin ile yollarını ayırıyor
Beşiktaş'tan Josef de Souza'ya 3 yıllık teklif
LeBron eski takımı Los Angeles Lakers'a acımadı
Fransa'da kuş gribi nedeniyle 2 milyon ördeğin itlafı gerçekleşti
Adıyaman'da iki otomobil çarpıştı: Çok sayıda yaralı var
FETÖ'nün izdivaç yapılanmasına mensup 19 kişi hakkında gözaltı kararı!
Yorumlar 2 yorum