BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

İtalyan basını Erdoğan'a övgü yağdırdı! Osmanlı ruhunu taşıyan tek lider

Yaklaşık iki yıldır kaçırıldığı Somali'de esir bulunan İtalyan vatandaşının kurtarma operasyonunda en büyük desteği sağlayan Türkiye ve MİT iş birliği, İtalyan basınında geniş yankı uyandırdı.

Abone ol

Kenya’nın Chakama bölgesinde Kasım 2018'de kaçırılıp Somali’ye götürülen 25 yaşındaki İtalyan vatandaşı Silvia Constanzo Romano, İtalya’nın ricası doğrultusunda işbirliği yaparak bölgesedi etkisni kullanan Türkiye sayesinde kurtarılarak vatanına gönderildi.

İtalya MİT'e yardım çağrısında bulundu
İtalyan makamların, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığına (MİT) bulunduğu talebin ardından hızlıca aksiyona geçen Türkiye, MİT’in bölgedeki teknik imkanlarını da seferber ederek özgün istihbari metotlar üzerinden çalıştı.Somali ve İtalya’nın ilgili birimleriyle yürütülen koordineli çalışma neticesinde sağ kurtarılan Romano’nun İtalyan makamlarına teslim edilmesi sağlandı.

Operasyonda Türkiye etkisi
Bu başarılı kurtarma operasyonunun ardından İtalyan basınında, Türkiye’nin yardımı ve etkisi konuşulmaya başlandı.

Ülkenin tüm medya kaynaklarında geniş yankı bulan haberde, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik övgü ve takdir dolu ifadeler kullanıldı.Ülkenin ses getiren gazetelerinden olan La Repubblica, Romano’nun Türk- İtalyan iş birliğiyle yürütülen operasyon sonucunda kurtarıldığını vurguladı ve Türkiye’nin bölgedeki etkisine dikkat çekti.

Başarıyı Erdoğan'ın diplomasisine borçluyuz
Corriere Nazionale ve daha birçok yayın organı, Türkiye’nin başarılı iş birliği ve MİT’in çabalarını öne çıkarırken ayrıntılı bir analiz de Insideover’dan geldi.Kurtarma operasyonunun tamamının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye sayesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Insideover, “Silvia'nın özgür kalmasında Erdoğan gölgesi" başlıklı analizinde kurtarma operasyonun başarısının altında yatan en büyük nedenlerden birinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgede yıllardır sürdürdüğü başarılı diploması olduğunu vurguladı.

Osmanlı ruhunu taşıyan tek lider
Türk istihbaratının katkısının hiçbir çekilde göz ardı edilemeyeceğine dikkat çeken analiz, Türkiye’nin bölgede Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana sahip olduğu ilişkilere dikkat çekti.Osmanlı’nın bölgede kurduğu gücün, iş birliğinin ve bölgede hakim olduğu kültürel arka planın katkıları da vurgulandı.

Kurtarma operasyonundan “Erdoğan’ın zaferi” olarak bahseden Insideover, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Afrika dünyasındaki ilişkilerini nasıl koruyup güçlendireceğini bilen, Osmanlı ruhunu taşıyıp canlandıran, usta bir diplomasi örneği sergileyen tek lider” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri kaç para maaş alıyor? Prof. Dr. Yamenel açıkladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Emre Belözoğlu’ndan Trabzon’daki ihtiyaç sahiplerine yardım
Ahmet Hakan'ın olay yazısı: Ne yani AVM gezmeyi özlemiş olamaz mıyım?
Koronavirüsten korunmanın en sağlam yolu Prof. Dr. Hasan Tezer açıkladı
Zonguldak'ta bir ilk yaşandı! Koronada ilk kez ölüm ve vaka yaşanmadı
Eray Sünbül kaç yaşında Seray Sever'in eşi ne iş yapıor?
Tesla'dan 'Fabrikamı kapatamazsın' davası
Ümit Özat'tan Fenerbahçe için Abdullah Avcı ve Erol Bulut iddiası
Fenerbahçe'den Kwadwo Asamoah'a teklif: Bonservisini alıp gel
Yorumlar 25 yorum