BIST 5.554
DOLAR 23,55
EURO 25,38
ALTIN 1.487,18
HABER /  DÜNYA

İsveç'te 2 PKK sempatizanı gözaltına alındı

İsveç'te Teröre Hayır Mitingi'nde terör protesto edilirken, mitingi sabote etmek isteyen iki PKK sempatizanı gözaltına alındı.

Abone ol

İsveç’te düzenlenen Şehitleri Anma ve Teröre Hayır Mitingi'nde terör protesto edilirken, mitingi sabote etmek isteyen iki PKK sempatizanı gözaltına alındı.

İsveç Avrasya Derneği tarafından Başkent Stockholm’deki Segeltorg Meydanı’nda yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde; Azerbaycan, Uygur, Kerkük Türkmenleri ile Balkan Türkleri de yer aldı.

Mitingde şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Türk bayraklarının doldurduğu mitingde vatandaşlar, üzerlerinde İsveççe “PKK demokrasiyi sabote ediyor”, “Kahrolsun PKK”, “İsveç Medyası, PKK işçi partisi değil terörist”, “Yurtta sulh, cihanda sulh”, “Askere uzanan eller kırılsın” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” yazılı pankartlar taşıdı.

Vatandaşlar, İşveççe "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir" şeklinde sloganlar attı.

Avrasya Derneği Üyesi Ayla Dağoğlu, Batı ülkelerinin ve İsveç'in terör konusundaki duyarlılıklarını Türkiye için de göstermeleri için buradan çağrıda bulundu. Son günlerde Kürt-Türk çatışması çıkarmak için bazı çevrelerin yoğun çaba sarf ettiğini ifade eden Aydoğdu, "İnsanımızın arasına fitne sokarak birbirine düşürmeye çalışanların nihai hedeflerine ulaşamayacaklarını, bugün bu mitingde gösterdik" diye konuştu.

Terör saldırılarında şehit olan güvenlik görevlilerinin yoklamasının da yapıldığı mitingde şehitler için dua edildi.

- İki PKK sempatizanı gözaltına alındı

Öte yandan, aynı saatlerde terör örgütü PKK sempatizanlarının da yakın çevrede izinsiz gösteri yapması nedeniyle polis, yoğun güvenlik önlemi aldı.

Mitingi sabote etmek isteyen Türk vatandaşlarına sözlü tacizde bulunan iki kişi gözaltına alındı.

Miting sonrası iki grup arasında küçük çaplı arbede yaşansa da polisin müdahalesiyle olayların büyümesi önlendi.