BIST 1.810
DOLAR 13,56
EURO 15,38
ALTIN 776,17
HABER /  GÜNCEL

İşte İstanbul'daki hortumun nedeni

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen, İstanbul'daki hortumun nedenini açıkladı ve "Amerika kıtasında görülen ve büyük afetlere yol açan büyüklükte hortumlar Türkiye'de yaşanmaz" dedi.

Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "atmosferdeki kararsızlık" olarak nitelendirdikleri hortumun, yukarıdaki soğuk hava ile aşağıdaki sıcak havanın yer değiştirmek istemesinden kaynaklandığını anlattı.

Orhan Şen'in yaptığı açıklamada, hortumların, atmosferdeki "şiddetli kararsızlıktan" oluştuğunu kaydetti. Şen, "atmosferdeki kararsızlığı" ise şöyle açıkladı:

"Yukarıdaki soğuk hava aşağıya inmek, aşağıdaki sıcak hava da yukarıya çıkmak ister. Bu duruma 'atmosferde kararsızlık' diyoruz. İstanbul'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üç, dört derece üzerinde, 32, 33 derecelerde seyrediyor. 2 bin, 3 bin metre yukarıda soğuk hava geldi. Soğuk hava geldiğinde aşağıya inmek, sıcak hava ise yukarıya çıkmak istedi. Dolayısıyla kararsızlık meydana geldi. Bu da zaten beklediğimiz bir olaydı. Talihsizlik olan tarafı şehrin üzerinde meydana gelmesiydi."

Amerika kıtasında görülen ve büyük afetlere yol açan büyüklükte hortumların Türkiye'de yaşanmayacağını kaydeden Şen, ancak bu hortumların küçük çaplı hasarlara neden olabileceğini söyledi. Şen, vatandaşların hortum gördükleri anda betonarme yapılara sığınmalarının yerinde olacağını ifade etti.

2015'TE BÜYÜK İHTİMALLE KURAKLIK GÖRÜLECEK

Prof. Dr. Orhan Şen, gelecek yılın da büyük ihtimalle kurak geçeceğini ifade ederek, "Doğu Pasifik'teki deniz yüzey sıcaklığının artması nedeniyle 'El Nino' olarak adlandırılan yıllara girdik.

Bu seneki El Nino'ya bakacağız, şiddetli mi olacak normal mi? Bu bir, iki yıl sürecek. Ayrıca küresel iklim değişikliğinden meydana gelen meteorolojik afetlerin çoğaldığı yıllardayız. Buna bir de El Nino eklenirse bu tür olayları sık sık göreceğiz. 2015 yılında da büyük ihtimalle de kuraklık devam edecek. Bu tür olayları sık sık göreceğiz" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
64 ülkenin elçileri barış için yürüdü
64 ülkenin elçileri barış için yürüdü
Cumhurbaşkanlığı o haberi yalanladı
Cumhurbaşkanlığı o haberi yalanladı
Erkan Koyuncu’dan acı haber geldi
Erkan Koyuncu’dan acı haber geldi
İsrail’e net mesaj
İsrail’e net mesaj
Kafede korkutan patlama
Kafede korkutan patlama
Lufthansa Irak hava sahasını kullanmayacak
Lufthansa Irak hava sahasını kullanmayacak
İstiklal Caddesi göle döndü!
İstiklal Caddesi göle döndü!
Galatasaray’dan taziye mesajı
Galatasaray’dan taziye mesajı
İstanbul’da bir kuyumcu soygunu daha
İstanbul’da bir kuyumcu soygunu daha
'Berlusconi'den  Ruby'ye 6 milyon Euro sus payı'
'Berlusconi'den Ruby'ye 6 milyon Euro sus payı'