HABER /  ANKET

İşte en başarılı milletvekilleri ORC araştırdı

ORC Araştırma, 7-14 Ekim tarihleri arasında yaptığı ankette, AK Parti, CHP ve MHP'li vekillerin performansını ölçtü. İşte en başarılı milletvekilleri...

İşte en başarılı milletvekilleri ORC araştırdı

Özellikle 2011 Genel Seçimleri ve 2014 Yerel Seçimlerinde nokta atışı yapan ORC Araştırma, AK Parti, CHP ve MHP'li vekillerin performansı üzeridnen en başarılı milletvekillerini sıraladı.

KABİNE ÜYELERİ VE PARTİ GENEL BAŞKANLARI DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI


ORC Araştırma, 13.900 kişiye yaşadığı şehirlerin milletvekili olan isimlerin yazılı olduğu bir kart verdi ve başarılı buldukları isimleri seçmeleri istendi.

AK PARTİ'DEN 10, CHP'DEN 10, MHP'DEN DE 6 VEKİL...

Buna göre, Meclis'teki koltuk sayılarıyla doğru orantılı olarak AK Parti'nin en başarılı 20 milletvekili, CHP'nin en başarılı 10 milletvekili, MHP'ninse en başarılı 6 milletvekili belirlendi. Performans ölçümünde kabine üyeleri ve parti genel başkanları değerlendirmeye alınmadı. 

AK PARTİ

AK Parti'de Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ilk sırada, Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ikinci sırada, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ise üçüncü sırada yer aldı.

1.20141020094952.jpg

CHP'DE KADIN VEKİLLER LİSTEDE YOK

CHP'de ise Yalova Milletvekili Muharrem İnce ilk sırada, Sinop Milletvekili Engin Altay ikinci sırada, İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise üçüncü sırada yer aldı. CHP'nin en başarılı 10 milletvekili arasında kadın vekillerin yer almadığı görüldü.

2.20141020095002.jpg

MHP'NİN EN BAŞARILI VEKİLİ SÜRPRİZ BİR İSİM

Son olarak MHP'de ilk sırada Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, İstanbul Milletvekili Meral Akşener, üçüncü sırada ise Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan yer aldı. Partinin gür sesi olan İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın 6 kişilik listede yer almadığı görülürken, Sinan Oğan'ın Meral Akşener başta olmak üzere güçlü isimleri geride bırakması dikkat çekti.

3.20141020095013.jpg 

Yorumlar 3 yorum