BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  GÜNCEL

İşte Ali Babacan'ı adaylık için ikna eden o isim!

Bakanlıkları sırasında diğer bakanlar tarafından eleştirilen Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'i AK Parti kendi bölgelerinde 1. sırada aday gösterdi. Babacan'ı Davutoğlu ikna etti.

Abone ol

Ali Babacan'ın son dakikada Davutoğlu'nun yoğun çabasıyla aday listesine eklendiği belirtiliyor.

13 yıldır ekonominin değişmeyen tek patronu Ali Babacan son dakika sürpriziyle yeniden aday gösterildi. Kulislerde, son dakikaya kadar aday listelerinde adı geçmeyen ve milletvekili adaylığı için de başvuruda bulunmayan Babacan'ın, Davutoğlu'nun yoğun çabasıyla son dakikada aday listesine eklendiği belirtiliyor.

SON DAKİKA SÜRPRİZİ OLDU

AK Parti'nin Ankara 1. bölge 1. sıra adayı olan Babacan'ın yeni dönemde ekonominin patronluğunu sürdürmesi olasılık dahilinde. 2002 yılından beri sadece iki yıllık Dışişleri Bakanlığı döneminde ekonominin patronluğundan uzak kalan Babacan dönem dönem içinde bulunduğu hükümetlerle de ters düştü. Görüş ayrılığı özellikle Merkez Bankası'nın faiz politikası ile doruğa çıktı. Piyasanın en gözde bakanlarından olan Babacan'ın ekonominin dümeninde olması piyasalarda ekonominin istikrarının sürmesi olarak algılanıyordu.

35 YAŞINDA BAKAN OLDU

1967 yılında doğan Babacan, TED Koleji'ni birincilikle bitirdikten sonra ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden de birincilikle mezun oldu. 3 Kasım 2002'de milletvekili seçildiğinde 35 yaşındaydı. Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilince genç yaşı nedeniyle, soyadından da esinlenerek, "Bebecan" esprisi bile yapıldı. 2002-2007 yılları arasında ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüttü. 2007-2009 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2009 yılından sonra ekonominin başına tekrar döndü bu sefer Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu.

MALİ KURAL İSTEMİŞTİ

Babacan döneminde TL'den altı sıfır atıldı, 2013 yılında 421 milyon dolarlık borcun ödenmesiyle IMF'ye borç ödemesi tamamlandı. Ancak Babacan 2008-2010 yılları arasında IMF'yle yeni bir anlaşma imzalanması ve mali kurala geçilmesi konusunda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'la görüş ayrılığına düştü. Meclise sevk edilen mali kuralın askıya alınmasından sonra Babacan tepkisini "Bir daha mali kuralla ilgili konuşmayacağım" diyerek göstermişti.

MERKEZ BANKASI GERGİNLİĞİ

Babacan, şimdiye kadar en sıkıntılı günlerini Merkez Bankası'yla ilgili yaşadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çok sert eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ali Babacan'ın hem çocukluk arkadaşı hem de en yakın çalışma arkadaşı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önceki Merkez Bankası başkanları da eleştirdi ancak Başçı'ya yönelik ifadeleri çok daha ağır oldu. Erdoğan ile Başçı son olarak 11 Mart 2015 tarihinde Babacan'ın da katıldığı bir sunumla tatlıya bağlandı.

İNŞAAT MI SANAYİ Mİ?

Babacan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la "inşaat mı, sanayi mi" tartışmasında da ters düştü. Erdoğan, inşaat sektörünün geliştirilmesinin "olmazsa olmaz" olduğunu dile getirince, Babacan, "Sanayide kazanmadan borçlanarak lüks yaşam olmaz" karşılığını vermişti. Babacan son olarak geçtiğimiz hafta büyüme politikalarını eleştirerek "Küresel büyümenin krizden sonra yavaş yavaş başladığını görmüştük, ama büyümenin kalitesine dair sorunlar vardı. Büyüme kapsayıcı değildi. Büyüme, yapısal reformlardan değil, parasal genişlemeden geliyordu. Özellikle parasal tarafta yeteri kadar yatırıma dikkat gösterilmiyordu. Bu yüzden kapsayıcılık, inovasyon ve uygulamayı söyledik" diye konuştu.

Babacan 7 Haziran seçimlerinde üç dönemlik olduğu için aday olamadı. 1 Kasım seçimleri için adaylık başvurusu 3 Eylül'de bitti ancak Babacan adaylık başvurusu yapmadı. AK Parti kongresinden sonra Ali Babacan parti yönetimine alınmayınca Babacan'ın aday olmayacağı konuşulmaya başlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Abdullah Gül çok şey söyledi
Abdullah Gül çok şey söyledi
Obama ve Castro arasında tarihi görüşme!
Obama ve Castro arasında tarihi görüşme!
Ahmet Kekeç: Zırlamalarınız kabak tadı verdi
Ahmet Kekeç: Zırlamalarınız kabak tadı verdi
İsmail Kahraman AK Parti İstanbul 1. adayı
İsmail Kahraman AK Parti İstanbul 1. adayı
AK Parti 1 Kasım için bu isimleri çizdi!
AK Parti 1 Kasım için bu isimleri çizdi!
İhsan Özkes önce o tweetleri sildi sonra da...
İhsan Özkes önce o tweetleri sildi sonra da...
İzmir'de düğün dönüşü feci kaza
İzmir'de düğün dönüşü feci kaza
HDP aday listesinde Hülya Avşar heyecanı
HDP aday listesinde Hülya Avşar heyecanı
Devlet Bahçeli o 8 vekili çizdi!
Devlet Bahçeli o 8 vekili çizdi!
HDP'li Başkan tutuklandı
HDP'li Başkan tutuklandı