BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  RAMAZAN

İstanbul Müftüsü'nden Ramazan açıklaması! İsteyen 10 gün...

İstanbul Müftüsü Prof. Rahmi Yaran: "İstanbul'daki 81 camide hatimle teravih kılınacak. 11'inde de tefsir olacak. 249 camide de ramazanın son 10 gününde itikâfa kalınabilecek"

Abone ol

Tüm İslam âlemi için rahmet, bereket, birlik ve beraberlik ayı olan on bir ayın sultanı ramazan heyecanı bu gece kalkılacak ilk sahurla birlikte başladı.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, yarın ilk günü olan oruç ibadetinin yerine getirildiği, türlü hayırları barındıran, içerisinde insanlık için bin aydan daha hayırlı olan ‘Kadir Gecesi'ni taşıyan ramazan ayıyla ilgili bilgiler verdi.

81 CAMİDE HATİM 249 CAMİDE İTİKÂF

Ramazanın, Müslümanlar için periyodik manevi bir bakım dönemi olduğunu belirten Yaran, "İstanbul'daki 81 camide hatimle teravih kılınacak. Bunlardan 11'inde de tefsirli açıklama olacak. O gün okunan bölümde ne anlatıldığı açıklanacak. 249 camide de ramazanın son 10 gününde itikâfa kalınabilecek" dedi.

İtikâfa kalmak isteyenlerin güvenlik için önceden imama bilgi vermesi gerektiğini söyleyen Müftü Yaran, camilerin otel olmadığını ve ibadet amacı taşımayanların kalamayaca- ğını vurguladı. Yaran, Şehzade Camii'nde Türkiye'nin en iyi imamlarının sırasıyla her gün hatimle teravih namazı kıldıracağını ifade etti.

ENDERUN USULÜ TERAVİH 24 CAMİDE

Camilere hatim programına ilişkin bilgi ası- lacağını ve internet sitesinde liste olarak yayınlanacağını belirten Yaran, ramazanda hatimle teravih kılmak isteyen bir kişinin her akşam aynı camiye gitmek zorunda olmayacağını söyledi. Enderun usulü teravihin ise Osmanlı dönemine ait bir uygulama olduğunu ifade eden Yaran, musiki kabiliyeti yüksek kişilerin makamdan makama geçişler yaparak ger- çekleştirdiği Enderun usulü teravihin ise 24 camide kılı- nacağını, bazılarında devamlı, bazılarında belli günlerde veya ayda bir defa yapılacağını söyledi. Yaran, kentteki 3 bin 200'ü aşkın camide mukabele yapılacağını da belirtti.

UZUN ORUÇ SÜRESİ İÇİN UYARI

Ramazanın yaza denk gelmesiyle oruç süresinin uzayacağını anımsatan Prof. Yaran, imsakn vaktine yakın yemek yenilmesini ve yeterli sıvı depolanmasını önerdi. Ramazanda tutulan orucun aç kalmaktan ibaret olmadığının altını çizen Rahmi Yaran, "Bir aylık orucun sonunda kazanılan güzel halin geri kalan zamanlarda devam ettirilmesi gerekir" diye konuştu.

CİNSEL HAYAT VE HASTALAR

Ramazan boyunca cinsel hayattan uzaklaşılma gibi bir zorunluluğun bulunmadığını söyleyen Müftü Yaran, "İmsaktan, iftara kadar eşler birbirlerine cinsellik için yaklaşmamalıdır. İftardan sonra sahura kadar verilen süre Allah'ın, insani ihtiyaçların giderilmesi için verdiği süredir ve meşru çerçeveler içerisinde cinsel hayat yaşanabilir" dedi.

Yaran, sağlık sorunları bulunanlarla ilgili üç temel kuralı da şöyle anlattı: "Oruç tuttuğu takdirde hasta olacaklar, hastalığının şiddeti artacak olanlar ve iyileşmesi gecikecek olanlar oruç tutmamalı. İdeolojik yaklaşmayan ve konunun uzmanı olan doktorun
teşhisleri dikkate alınmalıdır."

HASTANE VE HAPİSHANE ZİYARETİ

Özellikle ramazanda Müslü- manların kimsesizleri, hastaları ve ihtiyaç sahiplerini ziyaret etmeleri ve ellerinden geldi- ğince yardımcı olmaları gerektiğini vurgulayan Yaran, "Biz düzenli olarak hastane, hapishane ve darülacezeleri ziyaret ediyoruz. Hem sorumluluk, hem de örnek olması açı- sından bu ziyaretlere bizzat ben katılıyorum" dedi

İTİKÂF NEDİR?

İtikâf, bir mescitte ibadet niyetiyle ve belirli kurallara uyarak inzivaya çekilmek anlamına gelir. İslam tarihi kaynakları, Hz. Muhammed'in Medine'ye hicretten sonra her yıl ramazanın son on gününde itikâfa girdiğini belirtiyor. İtikâf yapmak isteyen kişi, itikâf niyetiyle mescitte kalmaya başlayarak itikâfa girmiş olur. Vaktini namaz kılarak, Kuran okuyarak, dua ederek geçirir. Zaruri ihtiyaçları dışında mescitte olur.

ÖNCEKİ HABERLER
Kısmetse Olur Turgay Tepe kimdir en son kim elendi?
Kısmetse Olur Turgay Tepe kimdir en son kim elendi?
Yerin 400 metre altında ilk sahur
Yerin 400 metre altında ilk sahur
Bakan açıkladı maaşlara bin lira zam müjdesi!
Bakan açıkladı maaşlara bin lira zam müjdesi!
HSYK kararnamesi hakim ve savcı atamaları 2016 listesi
HSYK kararnamesi hakim ve savcı atamaları 2016 listesi
O Hayat Benim yeni bölüm fragmanı son bölüm özeti
O Hayat Benim yeni bölüm fragmanı son bölüm özeti
AK Parti'den karşı imzalı yeni başkanlık modeli!
AK Parti'den karşı imzalı yeni başkanlık modeli!
Rusya'dan olay yaratacak yeni Türkiye iddiası!
Rusya'dan olay yaratacak yeni Türkiye iddiası!
Demirtaş: Siz bizi yargılayamayacaksınız!
Demirtaş: Siz bizi yargılayamayacaksınız!
Serdar Ortaç'tan olay kumar borcu itirafı!
Serdar Ortaç'tan olay kumar borcu itirafı!
Binali Yıldırım başkanlığında bir ilk daha
Binali Yıldırım başkanlığında bir ilk daha