BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  YEREL

İstanbul merkezli 37 ilde FETÖ operasyonu çok sayıda avukat var

Demirören Haber Ajansı

İSTANBUL Merkezli gerçekleştirilen 37 ilde FETÖ operasyonunda 114 kişi için gözaltı kararı verildi.

Abone ol

FETÖ operasyonlarına ilişkin son dakika haberi geldi. Yargı organlarına kendi örgüt üyelerini yerleştirebilmek amacıyla Ankara ve İstanbul'da oluşturdukları "hücresel hakim ve çalışma evleri"nde kaldıkları tespit edilen 108'i avukat 114 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, üye olma suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, bu evlerde kalan itirafçı beyanları ve Bylock içeriklerinde isimleri çıkan 126 şüphelinin sınav tarihlerinde kullanmış oldukları telefon hatları üzerinden alınan HTS (Baz) kayıtları incelendiğinde örgüt evlerinde mahrem örgüt abileri ve aynı dosya şüphelileri ile birlikte ortak baz bilgisi verdikleri de belirlendi.

Aramlar tespit edildi
GSM Hatları üzerinden eve çağırılma ve mülakata hazırlık dönemlerinde ankesörlü telefonlardan aranıp aranmadıkları yönünde yapılan çalışmalarda ise hedef şahısların ankesörlü telefonlar üzerinden sorumlu örgüt mensupları tarafından arandıkları, bu yönde dosya şüphelileri ile ardışık aramalarının olduğu, örgüt tarafından bahse konu evlere sabit telefon hat kurdurulduğu, bu hatların sadece dışarıdan gelen aramalara açık olduğu tespit edildi.

Sınavı kazanan hakim, savcı aday adaylarının mülakat evleri adı verilen evlere yönlendirildikleri ve mesleğe örgüt tarafından sızdırılmaya çalışıldıkları, sınavı veya mülakatı kazanamayan hakim savcı aday adaylarının ise örgütün avukatlık yapılanmasına devredildikleri de soruşturma kapsamında tespit edildi.

108 şüpheli avukatlık yapıyor
Soruşturmada şüphelilerden 108'inin aktif olarak avukat olarak görev yaptığı, 8'inin daha önce ihraç olan hakim-savcı adayı olduğu, birinin ihraç edilen icra müdürü olduğu, birinin aktif görevde bulunan hakim-savcı adayı olduğu kaydedildi. 

12 şüpheli hakkında yakalama kararı
12 şüpheli hakkında yurtdışı çıkış kayıtlarının bulunması veya adres tespitlerinin yapılamaması gerekçesiyle savcılıkça  doğrudan yakalama kararı talep edildi.  114 şüpheli hakkında ise arama el koyma kararı talep edilerek haklarında gözaltı talimatı verildi.

37 ilde operasyon
Savcılığın talimatıyla polis tarafından 37 farklı ilde 114 şüpheli için 137 adreste sabah saatlerinde eşzamanlı operasyon düzenledi.  Operasyon kapsamında şüphelilerin yakalanması ve gözaltına alınması işlemleri devam ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Belözoğlu: 50 yaşında bile gelirim
Cuma mesajları resimli yeni 2019 cuma sözleri paylaş
Ferdi Kadıoğlu'ndan sitemkar sözler
İstanbul'da eylem hazırlığındaki 2 PKK'lı teröriste operasyon!
Google, Plus uygulamasını kapatıyor! Veriler silinecek mi?
Yarıyıl tatili ne zaman 2021 15 tatil geri sayım başladı
Yorumlar 2 yorum