BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,10
ALTIN 494,97
HABER /  GÜNCEL

İstanbul hava durumu saat saat tahmin

İstanbul hava durumu için meteorolojiden son tahminler geldi. İstanbul'da kar çarşambaya kadar sürecek peki okullar tatil mi?

Abone ol

İSTANBUL için yapılan son hava durumu tahminlerine göre kar yağışı salı günü tüm gün etkili olacak. Kar yağışı çarşamba gününe kadar devam edecek.

Meteorolojinin yayınladığı son hava durumu raporuna göre İstanbul'da kar yağışı gece yarısı yüksek yerlerde başlayacak salı sabahı saat 08.00'da ise tüm kentte etkili olmaya başlayacak.

İstanbul'da lodosun karayele dönmesiyle hava sıcaklığı hissedilir derecede azalacak. Yağış, sabahın ilk saatlerinden itibaren kuvvetli poyrazla birlikte karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak ve gün boyu etkisini sürdürecek.

İstanbul'daki kar yağışının, Çarşamba günü öğle saatlerinden itibaren tekrar karla karışık yağmura dönüşmesi bekleniyor.

METEOROLOJİDEKİ SAAT SAAT DURUM

Meteoroloji sitesinde İstanbul'daki hava durumunun saat saat tahminine yer verildi. İstanbul'da kar yağışı Beykoz ve Çatalca olmak üzere yüksek semtlerde gece yarısı başlayacak. Sabah saatlerinde de tüm kentte etkili olacak.

istanbul-saatlik-kar-tahmini.jpg

OKULLAR TATİL OLACAK MI?

İstanbul'u vuracak kar yağışı için hazırlıklar yapılırken gözler Valiliğe döndü. Şu ana kadar Valilikten kar yağışı ve eğitim öğretimle ilgili bir açıklama yapılmış değil. Meteorolojinin saatlik tahminine göre kar yağışı çocukların okula gidiş saati olan 08.00'da etkisini artırmış olacak. Haliyle yarın eğitim ve öğretimde aksamalar meydana gelmesi büyük olasılık. Buna karşılık valiliğin okullardaki eğitime ara verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

BELEDİYE KAR ALARMI VERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meteorolojiden gelen uyarılar üzerine kar alarmına geçti. Belediyeden yapılan açıklamada hava durumuyla ilgili şu bilgi aktarıldı;

-"Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre; İstanbul bu gece yarısından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girecek. İstanbul'da yarın öğleden sonra hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Sabah ilk saatlerden itibaren rüzgarın 70-90 km/saat eseceği, yağışın karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı belirtildi" .

METROBÜS ÇALIŞACAK MI?

Yoğun kar yağışı için alarma geçen belediye ekipleri metrobüs güzergahını öncelikli olarak tuzlayacak. Ulaşımın aksamaması için tüm önlemler alındı. Yarın sürücülerin araçları yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaları öneriliyor. Şiddetli fırtına nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar oluyor. Yarın için de meteoroloji fırtına alarmı da verdi. Haliyle İDO seferleri yine yapılamayabilir.

BELEDİYE KAR EKİPLERİNİ ALARMA GEÇİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gece yarısından itibaren kentteki hayatı etkileyecek kar yağışı için alarma geçmiş durumda. Belediyeden gelen açıklamaya göre 80'i 1'inci öncelikli olmak üzere 308 güzergâhta yaklaşık 4 bin km uzunluğundaki yol ve meydanlarda kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları tamamlandı.

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015 kış sezonu için aralarında Kar Kaplanının da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edecek.

TUZ STOKLARI HAZIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarında 209 bin ton tuz hazır bekletiliyor. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 64 ayrı noktada ise 1.385 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak.

İTFAİYE DE ALARMA GEÇTİ

"AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet (Hızır güç) 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

BUZLANAN YOL ÖNCEDEN BELİRLENECEK

AKOM'da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de görev yapacak.
Olumsuz hava koşullarıyla ilgili çalışmalar için istanbul 9 bölgeye ayrıldı
1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu
2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt
3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,
4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp
5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece
6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir
7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla
8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe
9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy
Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) ile buzlanma noktaları 3 saat önceden tespit edilecek. Ekipler 30 dakika ara ile belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapılacak. 52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak. Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek."ÖNCEKİ HABERLER
İBB'den İstanbul için kar alarmı
İBB'den İstanbul için kar alarmı
ABD'den Filistin tasarısı için flaş açıklama!
ABD'den Filistin tasarısı için flaş açıklama!
İtalya Mehmet Ali Ağca için kararını verdi!
İtalya Mehmet Ali Ağca için kararını verdi!
Uludere eylemine müdahale! Siirt karıştı!
Uludere eylemine müdahale! Siirt karıştı!
Bağdat'ta kanlı bilanço: 54 ölü!
Bağdat'ta kanlı bilanço: 54 ölü!
ÖYP kadrolarına ilişkin açıklama geldi!
ÖYP kadrolarına ilişkin açıklama geldi!
'İslam karşıtı eylemlerin hedefi Türkiye!'
'İslam karşıtı eylemlerin hedefi Türkiye!'
Yanan feribotta ölenlerin sayısı 10'a çıktı
Yanan feribotta ölenlerin sayısı 10'a çıktı
Erkekler filika için çocuklara vuruyordu...
Erkekler filika için çocuklara vuruyordu...
Çanak antenler yerine düz antenler geliyor
Çanak antenler yerine düz antenler geliyor