BIST 1.420
DOLAR 8,32
EURO 10,01
ALTIN 478,34
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

İstanbul Boğazı'nın prensi lüfer belgesel konusu oldu

İstanbul’un sembolü lüferin belgeseli çekildi. Yönetmenliğini Mert Gökalp’in üstlendiği, ilk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan 'Lüfer' belgeselinin amacı nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan balığın devamlılığını sağlamak.

Abone ol

İstanbul’un sembolü lüferin belgeseli çekildi. Yönetmenliğini Mert Gökalp’in üstlendiği, ilk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan 'Lüfer' belgeselinin amacı nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan balığın devamlılığını sağlamak.

‘Lüfer’, Türkiye'de tek bir balığa adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor. Dev mavi yüzgeçli orkinos ve beyaz köpekbalıklarını kaybeden İstanbul, lüferi de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye'de bir balığa adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyan ‘Lüfer’, balığın neslinin tükenme tehlikesine karşı çekildi. Mert Gökalp ve 50 kişilik ekibi ‘Lüfer’i çekmek için 3 yıl çekim yaptı. Belgesel ilk gösterimini !f İstanbul Bağımsız Film Festivali'nde yaptı. 25 Nisan Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En iyi 2. Belgesel Ödülü aldı. İstanbul Akvaryum'un sponsor olduğu Lüfer Belgeseli, yurtdışında da pek çok festivale katılmaya hazırlanıyor.

ULUSLARARASI FESTİVALLERDE GÖSTERİLECEK

Belgeselin yönetmeni Gökalp, lüferi araştırmaya başladığında inanılmaz bir yolculukla karşılaştığını belirterek, “Edebiyatta, tarihte, şiirlerde rastlayabileceğimiz lüferin bir o kadar da çok balıkçı öyküsü var. Lüfer kültürümüzde bu kadar yer eden bir balık olmasına rağmen, hakkında çok şey bilmiyoruz. Lüferin neslini korumak için yapılan tüm kampanyalara rağmen insanlara bir noktaya kadar ulaşılabildiğini gördük. Daha fazla insana ulaşabilmek, lüferi anlatabilmek için bu belgeseli çektik” dedi. Belgesel, Romanya’daki Buzau Uluslararası Film Festivali’nde, Yunanistan’daki Castellerizo Belgesel Film Festivali’nde, Hindistan’daki Voices from the Waters Uluslararası Gezici Film Festivali’nde gösterime girecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Çin'de dev yusufçuk fosili keşfedildi
Anneler Günü için süper fırsatlar!
AVM'ler tarih oluyor hepsi hayalet binalara dönüştü
Gene Simmons "Şeytan boynuzlarını ben buldum" dedi patent işine girişti
Casper Excalibur ailesine yeni üye
Cinayet şüphelisi kamp yaparken yakalandı
Mehmet Şimşek'ten Katy Perry paylaşımı "Ben de benim çok sanırdım..."
Askeri araca roketatarlı saldırı: Şehit ve yaralılar var
Kastamonu'da rahatsızlanan 8 asker hastaneye kaldırıldı
THY 40 uçağı daha milli koltuklarla donatacak
Yorumlar