BIST 1.416
DOLAR 8,62
EURO 10,29
ALTIN 494,34
HABER /  EKONOMİ

THY 40 uçağı daha milli koltuklarla donatacak

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yolcu ve kargo sayısının artmaya başladığını açıkladı.

Abone ol

Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 2016 yılında önemli parametreler yaşandığını ifade ederek, bunlardan birinin Brexit ile birlikte başlayan AB'deki iç gerilimler olduğunu söyledi.

Avrupa'nın büyük şehirlerinde meydana gelen ve Türkiye'ye de yansıyan, Türkiye'de de meydana gelen çeşitli saldırıların bir diğer parametre olduğunu belirten Aycı, bu saldırıların bütün dünyada güven ve istikrar üzerine gölge düşürdüğünü, gerilim ve saldırıların ciddi anlamda hem turizm sektörü hem insanların seyahat alışkanlıkları hem de havacılık sektörü ve onun tüm paydaşlarını etkilediğini kaydetti. 

Likiditeyi, bilançoyu, giderleri etkin yönetmenin, giderleri düşürmeye çalışmanın geçen yılın önemli konularından biri olduğunu vurgulayan Aycı, şöyle devam etti:

"Sektörümüz geçen yıl giderlerini yaklaşık yüzde 2,5 düşürebildi. THY ise yüzde 8,9'luk bir gider düşüşü kaydetti ve paydaşlarının çok ötesinde bir akıllı gider yönetimi, etkin gider yönetimi ile geçen yıl yaşanan fırtınanın üstesinden gelmeye ve buna karşı koymaya çalıştı. 337 uçaklık yolculuğumuzda, bunun içerisinde 93 geniş gövde, 231 dar gövde, 14 tane de kargo uçağımız var. Bu filomuzu ayakta tutarak, dimdik yolumuza devam ettik. Türk Hava Yolları halen 120 ülke ve 302 destinasyonla dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu ünvanını koruyor. Uçak filosunu geliştirmeye devam edeceklerini belirten Aycı, önümüzdeki aylarda bir geniş gövdeli yolcu uçağı ile 2 kargo uçağının filoya katılacağını söyledi. Öte yandan Aycı, yıl sonuna kadar 40 uçağa daha yerli üretim koltuk takılacağını açıkladı.

Alitalia'nın kendileri için hedef şirket olmadığını ifade eden Aycı, ana hedeflerinin Çin, Hindistan ve ABD pazarları olduğunu söyledi.

"MAYISTA YOLCU SAYISI DIŞ HATTA YÜZDE 6,7, KARGO İSE YÜZDE 33 ARTTI"

İlker Aycı, kargodaki büyümeyi devam ettirdiklerini belirterek, yolcu gelirlerinde geçen yıl yaklaşık yüzde 8'lik düşüş yaşadıklarını, bunun sektörde yaşanan düşüşle uyumlu olduğunu söyledi.

Kargo gelirlerinde yaşanan artışa ilişkin de bilgi veren Aycı, şöyle devam etti:

"Kargoda geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar bandına ilk kez yükseldik. Bu yıl da bunu 1,2'ye kadar zorlayacağımız bir hedefi koyduk. Dünya üzerindeki pazar payımızı da 2023'e kadar ikiye katlamayı hedef olarak koyduk. Dünyada da ilk 5 kargo şirketinden biri olmayı hedef olarak aldık. Bu yıl mayıs ayında yolcu sayısı özellikle dış hatta yüzde 6,7 arttı, kargo ise yüzde 33 arttı. Rakamları yeniden büyütmeye, yolcu sayısını yeniden artırmaya başladık. Bu yıl yolcu sayısı taşıma hedefimiz 62,7 milyonu 69 milyona getirmek. Bunun için de tüm gayretimizle mücadele edeceğiz ve çalışacağız. Hedefimizi asla küçültmüyoruz. Hedefimizin, vizyonumuzun ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Biz Türkiye ekonomisinde, turizminde, havacılığında önemli bir rol ifa ediyoruz.

"BİZİM İŞİMİZ MEVSİMSEL"

2016'nın ardından yaraları sarıp bu yıla daha iyi başladıklarını ifade eden Aycı, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz, bizim işimiz mevsimsel. İlk iki çeyrek eksidir, son çeyrek eksidir, sektör üçüncü çeyrekte kazanır ve üçüncü çeyrekte kazandığı ile bütün yılı toparlar ve kurtarır. Bu anlamıyla biz geçen yıl son çeyrekte uçaklarımızı ilk yere indirdiğimizde, kapasite fazlası oluştuğunda, talep düştüğünde, talep arzın altında kaldığında ki bu yıllar sonra ilk kez yaşandı, 13-14 yıl sonra THY'nin ilk kez karşılaştığı bir durumdu. Türkiye, bundan 15-18 yıl önce çok krizler yaşadı, ne ekonomik krizler yaşadı, nelerin altından kalktı ama Türkiye 13-14 yıldır bu istikrara ve sürekli büyümeye, sürdürülebilir büyüme rakamlarına alıştı. THY de bu hikayenin en iyi anlatıldığı ve yaşandığı şirketlerden biriydi.

Bir yandan turizmde yüzde 30 ziyaretçi gerilemesi, bir yandan yaşanan gelişmelerin ekonomiye etkisi, bütün çevrelerde 'Türkiye'ye gitmeyin, riskli ülke' uyarılarının yapılması çok etkili oldu. Buna karşılık yaptığımız çalışmalarla yüzde 30 ziyaretçi sayısının gerilemesine rağmen sivil havacılıkta uçan yolcu sayısı sadece yüzde 8 geriledi."

Geçen yıl son çeyrekte 386 milyon dolar kazanarak yıl içinde oluşan zararı silip süpürdüklerini belirten Aycı, "Bu yıla da güçlü girdik. Bu yıl, planlamalarımıza, stratejilerimize göre gidiyor. Bu, hiçbir kırılganlık olmadığı anlamına gelmesin. Elbette güven ve istikrar ortamının sürmesi çok kritik" ifadesini kullandı. 

thy
ÖNCEKİ HABERLER
Bebekle rahat seyahatin püf noktaları
Bebekle rahat seyahatin püf noktaları
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar "Enerjimizi boşa harcıyoruz"
Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar "Enerjimizi boşa harcıyoruz"
Londra saldırısının faili belli oldu
Londra saldırısının faili belli oldu
ABD, DEAŞ konusunda Çin'den bunu istedi
ABD, DEAŞ konusunda Çin'den bunu istedi
Türk jetleri PKK kamplarını bombaladı
Türk jetleri PKK kamplarını bombaladı
AB'den Körfez krizine çözüm çağrısı
AB'den Körfez krizine çözüm çağrısı
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na sert sözler
İngiliz yolcu THY uçağında Afgan'a saldırdı
İngiliz yolcu THY uçağında Afgan'a saldırdı
ABD'den flaş Türkiye ve YPG açıklaması
ABD'den flaş Türkiye ve YPG açıklaması
Yorumlar