BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SAĞLIK

Bardağınıza attığınız buz sizi hasta edebilir

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Behice Kurtaran, serinlemek amacıyla su ve içeceklere atılan buzların amip hastalığına neden olabileceğini söyledi.

Abone ol

Sıcakların artmasıyla birlikte amip hastalığıyla ilgili uyarılarda bulunan Doç. Dr. Behice Kurtaran, bu dönemde özellikle çocuklarda karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin görülebileceğini anlattı. Her ishalin amip olmadığını belirten Doç. Dr. Kurtaran, "Ancak bazı virüsler amip kadar etkili olabiliyor. Buna dikkat edilmeli" dedi.

HASTALIĞA KARŞI UYARDI

Klorlanmayan içme suları ve ellerin sık yıkanmamasının amip hastalığına davetiye çıkardığını belirten Doç. Dr. Behice Kurtaran şunları söyledi:

"Amip açısından içilen sulara veya içeceklere konulan buz da risk taşıyabilir. Klorlanmayan sulardan hazırlanan buz parçasını içeceğinize koyarsanız risk oluşturabilir. Kirli ellerin temas ettiği buzlar da amip hastalığına neden olabilir. İyi temizlenmeyen yeşillikler de risklidir. Temizliğinden emin olunmayan gıdalardan ve içeceklerden uzak durulmalı. Tuvalet sonrası, yemek öncesi ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Yıkanmayan elle tutulan kapı kolu bile hastalık bulaştırabilir. Amip gibi hastalıklar özellikle çocuklar da daha sık görülüyor. Bazı ishal vakalarında ilaç kullanmaya gerek olmayabiliyor ama amip gibi hastalıklarda ilaç tedavisi mutlaka gerekiyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Gene Simmons "Şeytan boynuzlarını ben buldum" dedi patent işine girişti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Casper Excalibur ailesine yeni üye
Cinayet şüphelisi kamp yaparken yakalandı
Mehmet Şimşek'ten Katy Perry paylaşımı "Ben de benim çok sanırdım..."
Kastamonu'da rahatsızlanan 8 asker hastaneye kaldırıldı
THY 40 uçağı daha milli koltuklarla donatacak
Bebekle rahat seyahatin püf noktaları
Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar "Enerjimizi boşa harcıyoruz"
FETÖ'den tutuklu Nazlı Ilıcak hakim karşısında
Yorumlar