BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

İstanbul Boğazı'nda çevre felaketi biri bu skandala 'dur' desin

İSTANBUL Boğazı’ndan geçen gemilerin denize döktüğü sintine atıklar bir çevre felaketine dönüşmeye başladı. Gemilerin boğaza döktüğü atıklar, boğazın yüzeyini yağ tabakasının kaplamasına neden oluyor. Boğazdaki canlı türleri tehlikede mi?

Abone ol

İSTANBUL Boğazı’ndan geçen gemilerin denize döktüğü atıkların oluşturduğu yağ tabakası havadan görüntülendi. Gemi ve teknelerden denize bırakılan sintine atıkların yüzeyde oluşturduğu yağ tabakası boğazda kirli bir görüntü oluşturdu. Çevreye ciddi zarar veren bu atıkların, boğazın doğal yapısını bozduğu ve çirkin bir görüntü oluşturduğu belirtildi.

GEMİ VE TEKNELER RASTGELE BIRAKIYOR... Gemi ve tekneler tarafından dökülen bu atıkların boğazın temiz görüntüsünü bozduğunu ve çevredeki tüm canlıların hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen İstanbullular, bu durumdan şikayetçi olduklarını söyledi. Vatandaşlar, gerek çevredeki canlıların sağlığı gerekse boğazın görüntüsünün bozulmaması için yetkililerin önlem alması gerektiğini belirtti.

ÇOCUKLAR BURADA DENİZE GİRİYOR, BALIKLAR ÖLÜYOR... Yaz mevsiminde çocukların burada denize girdiğini söyleyen Kerem Kaynak, “Aslında söylenecek bir şey yok. Çünkü bizim içinde bulunduğumuz toplum bilinçli bir toplum. Sarıyer bölgesi olarak burada yazın çocuklar denize giriyorlar, balık ölümleri oluyor. Bu geçen gemilerin atıkları sadece İstanbul değil ülkemizi çok büyük bir şekilde etkiliyor. Bu yüzden biz buradan geçişlerin olması taraftarı değiliz” ifadelerini kullandı.

YASAL OLMAYAN ŞEKİLDE BIRAKIYORLAR... Kaynak, “Bunun da sebeplerini sizler de söylediniz. Balık ölümleri, geçen her gemi illaki bir kimyasal atık bırakıyor veya yasal olmayan bir şekilde bırakıyor. Bu denizimizi, sahillerimizi, plajımızı kirletiyor. Buraya bırakılan atıkların buradan alınması, taşınması, temizlenmesi çok zor. Olduktan sonra önüne geçmenin bir anlamı yok. Bu sahil beş sene mazot içinde kalıyor bir gemi bir şey bıraktıktan sonra” diyerek tepkisini gösterdi.

ŞİMDİ TEMİZ GÖZÜKÜYOR AMA!.. Atıkların boğazın görüntüsünü bozduğunu söyleyen Nurettin Ekinci, “Tabii ki bu durumdan rahatsızız. Şu anda deniz görüldüğü gibi temiz gözüküyor ama zaman geliyor buradaki pislikten, atık yağlardan denize bakılmayacak bir hal alıyor. Bu güzel denizimizin kirletilmesine büyüklerimiz el atsın” dedi.
Boğazdan geçen gemi ve teknelerin bıraktığı atıkların havadan görüntüsü denizdeki kirliliği gözler önüne serdi.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da MHP'ye bırakılacak ilçe! AK Parti'de 25 ilçeden 15'i değişiyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Savaş Yurtsever kimdir Aslı Hünel'in eşi mesleği ne?
Anadolu Efes, Barça'ya direnemedi
Akıl almaz kaza bebeğini kurtardı kendi feci şekilde öldü
2022 engelli maaşı 2019'da ne kadar olacak zamlı ödeme ne zaman?
Huawei'nin 2019'a damga vurması beklenen modeli sızdırıldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan kararını verdi! Fazıl Say'ın davetine katılacak mı
Türkiye itiraz etti Google 'Kürdistan' haritasını kaldırdı
Cenk Tosun geri mi dönüyor! Everton'dan açıklama var
Yorumlar 8 yorum