BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  DÜNYA

İsrailli Bakan Peretz'den kriz çıkaracak sözler! Batı Şeria'nın tamamı ilhak edilmeli

İsrail Eğitim Bakanı Rafi Peretz, Filistin toprağı olan Batı Şeria'nın İsrail'e ait olduğunu iddia ederek "Bu bölgenin tamamının ilhak edilmeli" dedi.

Abone ol

İsrail Eğitim Bakanı Rafi Peretz, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria'nın İsrail'e ait olduğunu iddia ederek, 'bu bölgenin tamamının ilhak edilmesini istediğini ve buradaki Filistinlilere oy kullanma hakkının tanınmaması gerektiğini' söyledi.

Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından geçen ay Eğitim Bakanlığı görevine getirilen ve aynı zamanda haham olan Peretz, İsrail'in Kanal 12 televizyonuna verdiği röportajda, Filistin krizini derinleştirecek bir istekte bulundu.

Tamamı İsrail toprağı

Aşırı sağcı görüşleriyle ve son günlerde tartışmalara neden olan açıklamalarıyla gündeme gelen Peretz, Batı Şeria'nın "İsrail toprağı" olduğunu ileri sürerek, bu bölgenin tamamının İsrail'e 'ilhak edilmesini' istedi.

"Siyasi hakları olmayacak"

Peretz, muhabirin "Batı Şeria'da yaşayan Filistinlileri ne yapacaksınız? Onlara İsrail vatandaşlığı verecek misiniz?" sorusuna, "Onların haklarını ve hayatlarını garanti altına alacağız ancak oy kullanma hakkı gibi siyasi hakları olmayacak." dedi.

"Bu apartheid (ırk ayrımı) değil mi?" şeklindeki soruya Peretz, "Çözümler bulmak zorundayız." diyerek yanıt verdi

Hiçbiri ses çıkarmadı 

Eğitim Bakanın Filistin toprağı Batı Şeria'nın tamamın İsrail'e ilhakı açıklamasına Netanyahu hükümetinden ve muhalefet partilerinden herhangi bir tepki gelmemesi dikkati çekti.

Batı Şeria'daki durum

Batı Şeria'nın ilhakı uzun zamandır İsrail'in en önemli gündem maddelerinden birisi.

Başbakan Netanyahu, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılmayacağını ifade etmişti.

Netanyahu ayrıca, 9 Nisan'da yapılan erken seçimler öncesinde Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhak edileceği" sözünü vermişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
30 insanı aynı anda öldürebilen ahtapotu çıplak teninde gezdirdi
Foto Galeri 30 insanı aynı anda öldürebilen ahtapotu çıplak teninde gezdirdi Galeriye Gözat