BIST 1.984
DOLAR 13,59
EURO 15,43
ALTIN 795,73
HABER /  DÜNYA

İsrail'in desteği 'one minute' acısı mı?

Taksim'deki Gezi Parkı direnişine gelen son destek herkesi şaşırttı.

Abone ol

Türkiye ile soğuk savaş içerisinde olan İsrailliler ve Türk Yahudilerinden oluşan 80 kişilik bir grup Türk Büyükelçiligi'nin karşında toplanarak Gezi Parkı eylemine destek verdiler.

Türkiye'nin hemen hemen her yerine yayılan Gezi Parkı'nı yıkım için düzenlenen protesto gösterileri yerini hükümet karşıtı gösterilere bıraktı. Eylemcilerin hepsi günlerdir "Tayyip istifa, hükümet istifa" sloganları atıyor.

ONE MİNUTE ACISI MI?

Hükümeti istifa ettirme çabaları içerisinde eylemler sürerken, İsrail'den gelen destek ise şaşırtıyor. Bazı kesimler bu desteği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mavi Marmara saldırısı sonrasında Davos'a giderek İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e "One Minute" diyerek çıkışmasının karşılığı olarak algılıyor.

Timeturk.com sitesinde yer alan habere göre, konu ile ilgil olarak İsrail'in Psikolojik savaş sitelerinden Hasturktv'deki destek açıklamaları şöyle;

"Toplanma sebepleri İstanbul ve tüm Türkiye'deki Gezi Parkı direşicilerine destek ve solidaritesiydi. Bir buçuk saat süren gösteri boyunca farklı farklı sloganlar atıldı . En başta üç dilde ( Türkçe, İbranice ve İngilizce ) Erdoğan istifa ,Türkiye laiktir laik kalacak ,diren İstanbul , diren Türkiye , durma durdukça sıra sana gelecek gibi sloganlar duyuldu. Ardından direniş sürecinde son günlerde hayatını kaybedenler ve söz hakını kaybeden Türk milleti için saygı duruşunda duruldu. Türk Büyükelçisine yollamak üzere hazırlanan mektup için imzalar toplandı.

Gösteriye katılan İsraillerden biri : Dünden beri Türkiye'deki arkadaşlarımdan devamlı haber alıyorum. Ve orada müthiş bir operasyon var. Ve bunu devlet için söylemiyorum ,İstanbul ve tüm şehirler için söylüyorum. Diren Türkiye, diren İstanbul. Tekrar söylüyorum, bu laflarım arkadaşlarım için devlet için değil .

Ardından aşağıdaki filmi kayıt eden kameramanın sözleri : Bu filmi gören herkes lütfen paylaşsın. Çünkü bu yaptığımızın tek sebebi Türkiyedeki direnişçileri desteklemek. Bunun onlara ulaşmasını isteriz i, ve onların şu andaki ihtiyaçlarıda bu . Her yönden destek almak .

Başka bir İsrailli bayan: Türk halkı ile solidarite için geldim buraya. Her kez Türk medyasının olayları, ağır şiddeti yansıtmadığını biliyor. Sakin ve sessiz bir protestoya suçsuz insanlar ağır şiddet uygulanıyor.

Sizleri bilmem ama bu olay beni duygulandırıyor. Dünkü gösteride Türk yahudileri var idi. Yani adı üstünde Türk. Zaten son günlerdeki olaylar tüm dünya Türklerini ayağa kaldırttı. Fakat bugünkü organizasyon İsrailliler tarafından hazırlanıp organize edildi. İsraillileri Türk halkına duyarlılığının, sevgisinin hala Erdoğan ortalığı bozmamış gibi korunmuş olarak görmek beni mutlu etti." denildi.

İŞTE DESTEK VİDEOSU

ÖNCEKİ HABERLER
İmzayı attı, taraftarın önüne çıktı
İmzayı attı, taraftarın önüne çıktı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Toya Vista'da satışlar sürüyor
Toya Vista'da satışlar sürüyor
Bir takım çevreler düğmeye bastı
Bir takım çevreler düğmeye bastı
Aydınlık'tan büyük provokasyon!
Aydınlık'tan büyük provokasyon!
Düzeltme
Düzeltme
NATO Savunma Bakanları Zirvesi başladı
NATO Savunma Bakanları Zirvesi başladı
Halit Ergenç AK Parti'ye böyle seslendi
Halit Ergenç AK Parti'ye böyle seslendi
Tatlıses’in heykeli kendi ismini taşıyan müzede
Tatlıses’in heykeli kendi ismini taşıyan müzede
Kayseri Ersiyesspor Yönetimi’nden Kayserispor’a ziyaret
Kayseri Ersiyesspor Yönetimi’nden Kayserispor’a ziyaret