BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  DÜNYA

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Kudüs'teki gerginliği artıracak açıklama

Anadolu Ajansı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Doğu Kudüs'te ramazan ayı başından bu yana devam eden gerginliği daha artıracak açıklamalarda bulundu.

Abone ol

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, 'Kudüs'ün binlerce yıl Yahudilerin başkenti' olduğunu iddia ederek ABD ile Avrupa Birliğinden (AB) Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki bazı Filistinli ailelerin İsrail tarafından zorla evlerinden çıkarılma planına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

Başbakan Netanyahu, şunları söyledi:

"Kudüs'ü inşa etmemiz konusunda yapılan baskılara karşı koyuyoruz. Maalesef ki bu baskılar son zamanlarda arttı. En iyi dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kudüs, İsrail'in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi bizim Kudüs'ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz."

Aşırıcılık yanlılarının Kudüs'teki 'barışı' baltalamalarına izin vermeyeceklerini savunan Netanyahu, "Yasaları ve düzenin sorumlulukla ve kararlıkla uygulanmasını sürdüreceğiz. Tüm dinler için ibadet özgürlüğünü korumaya devam edeceğiz ancak şiddetli ayaklanmalara izin vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş gruplarına da gözdağı vererek bölgeden gelebilecek herhangi bir saldırıya misliyle karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıklamada, "Çoğu nesillerdir orada yaşayan Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılması durumu nedeniyle de derin şekilde endişeliyiz. Yetkililere Şeyh Cerrah mahallesi sakinlerine şefkat ve saygı ile davranma, bu karmaşık tarihi davaları kendi bütünlüğü içinde ele alma ve gerçek insanların hayatını nasıl etkilediğini değerlendirme çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada da "Şeyh Cerrah'ta ve Doğu Kudüs'ün diğer bölgelerinde Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasıyla ilgili durum da ayrıca endişe vericidir. Bu tür eylemler uluslararası insani hukukta yasa dışıdır ve sahada gerilimi körüklemekten başka bir işe yaramaz" denilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Ercan Havalimanı'nın isim değişikliği iddialarına nokta koydu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
2. el otomobilde dikkat çeken uyarı: Fiyatlar yükselebilir
İzmir'de kaçak yollarla ülkeye sokulan 501 kripto para üretim makinesi ele geçirildi
Ankara'da gelin ve görümce balkondan düştü
Migros robot TARO ile siparişleri 5 kat hızlı hazırlayacak
Karaman'da dikkatsizlik ölüm getirdi! İtfaiye eri feci şekilde can verdi!
Rusya'dan İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısına ilişkin açıklama! Putin tarafını seçti
Altınla ilgili bomba tahmin! Altın ve finans uzmanı İslam Memiş Haziran ayını işaret etti 26 ayın zirvesine...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na Sedat Peker cevabı! Acizlik, çürümüşlük..
Yorumlar 25 yorum