BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  DÜNYA

İsrail 26 Filistinliyi serbest bıraktı

İsrail cezaevlerinden serbest bırakılan 26 Filistinli mahkumdan 15'i Gazze'ye, 11'i de Ramallah'a ulaştı.

Abone ol

İsrail hükümetinin Filistin yönetimiyle barış müzakerelerinin yeniden başlaması çerçevesinde serbest bıraktığı 15 Filistinli esir, gecenin geç saatlerinde Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun sınır kapısına ulaştı.

Mahkumları sınırda binlerce Filistinli sevinçle karşıladı. Karşılamada Gazze'deki Filistin Esirler Bakanlığı'ndan bir heyetin yanı sıra Hamas, İslami Cihat gibi Filistinli grupların temsilcileri de hazır bulundu.

Mahkumlardan Muhammed Hamide'nin kız kardeşi Sümeyye Hamide, ağabeyini karşılama sırasında, "Olanlara inanamıyorum, sevincim çok büyük, kardeşim tutuklandığından beri hiç böyle sevinmemiştik. Bugün bizim için düğün günüdür ve büyük bir hatıra olarak kalacaktır. Tüm mahkumlara özgürlük diliyorum" dedi.

Demokratik Cephe liderlerinden Talal Ebu Zarife de "Mahumların serbest kalması aslında onların haklarıdır. Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimlerinin devam etmesine karşılık bırakılmamış olmalarını temenni ederim. Halkımız, birliğiyle ve direnişiyle bu işgalcilere karşı başarı elde edecek güce sahiptir" ifadesini kullandı.

Ebu Zarife, uluslararası toplumu, İsrail'in Filistin topraklarına, insanlara ve mahkumlara karşı olumsuz davranışından vazgeçmesi için baskı yapmaya çağırarak, tüm insan hakları örgütlerinden ve dünya devletlerinden,İsrail cezaevlerindeki Filistinli mahkumların serbest bırakılmalarını sağlamak için çalışmalarını istedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas esirleri kucakladı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da İsrail'in serbest bıraktığı 11 Filistinli mahkumu Ramallah'taki Başkanlık Sarayı'nda sevinç gösterilerinin yapıldığı bir ortamda karşıladı ve kucakladı.

Serbest bırakılan mahkumlar, Başkanlık Sarayı girişindeki merhum Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın mezarını da ziyaret etti.

Abbas, mahkumları karşılama etkinliğinde şunları söyledi:

"Mahkumların özgürlüklerine kavuşmalarından dolayı kendimizi, ailelerimizi ve kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Onlara diyoruz ki, geriye kalanlar da serbest bırakılacaklar. Bunlar öncüler onlar da arkadan gelecekler. Onlar size dönecekler ve burada göreceksiniz. Tüm ailelerimize ve cezaevlerindeki mahkumların tüm yakınlarına selamlarımı sunarak, 'onların hepsi aramıza dönene kadar gönlümüz rahatlamayacak' diyorum. Hoş geldiniz, geçmiş olsun. Gelenlerin ardından diğerleri de gelecek Allah'ın izniyle ve hepinizle Kudüs'te buluşuruz inşallah."

İsrail yönetimi de 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'ndan önce tutuklanan 104 Filistinli mahkumdan 26'sını serbest bıraktığını duyurdu. İsrail, geriye kalan 78 mahkumu da Filistin yönetimi ile barış müzakerelerinin başlaması için iyi niyet göstergesi olarak yakında serbest bırakmayı planlıyor.

Filistin yönetimi ile İsrail yönetimi geçen ay Washington'da bir araya gelerek, barış müzakerelerini yeniden başlatmıştı. Hamas, 18 Ekim 2011'de Mısır'ın arabuluculuğuyla İsrail'le bir anlaşma yaparak, İsrailli asker Gilad Şalit'e karşılık bin 27 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını sağlamıştı.

Gazze'deki Filistinli Esirler Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail cezaevlerinde halen 4 bin 800 Filistinli mahkum bulunuyor. Bunlardan 14'ü kadın, onlarcası da çocuk.

Yahudi yerleşimciler, Filistinlilerin araçlarına saldırdı

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre 26 Filistinli tutuklunun İsrail tarafından serbest bırakılmasını protesto eden bir grup Yahudi yerleşimci, Beyt İl yerleşim birimi yakınındaki yoldan geçen Filistinlilerin araçlarına taşlarla saldırdırdı.

Saldırılar sonucunda Ramallah-Nablus yolu trafiğe kapatıldı. Olay yerine gelen İsrail güvenlik güçleri, Yahudi yerleşimcileri bölgeden uzaklaştırdı.

Filistinli yetkililer, Batı Şeria'daki Filistinlilerin benzer saldırılara maruz kalmasından endişe edildiğini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Twitter’in lideri:  Başbakan Erdoğan
Twitter’in lideri: Başbakan Erdoğan
Uygurlardan Türk ürünlerine ilgi
Uygurlardan Türk ürünlerine ilgi
Mehmet Ali Alabora'ya polis koruması
Mehmet Ali Alabora'ya polis koruması
Çatılardan ateş açıldı: 120 ölü
Çatılardan ateş açıldı: 120 ölü
Hindistan'da denizaltıda patlama
Hindistan'da denizaltıda patlama
Nihat Doğan'dan Erdoğan'a mesaj!
Nihat Doğan'dan Erdoğan'a mesaj!
Ölümüne tehlikeli yolculuk
Ölümüne tehlikeli yolculuk
Günün önemli gelişmeleri (1)
Günün önemli gelişmeleri (1)
Uyudu hayatta kaldı
Uyudu hayatta kaldı
Türk Hava Yolları trafik sonuçlarını açıkladı
Türk Hava Yolları trafik sonuçlarını açıkladı