HABER / GÜNCEL

IŞİD'in Türkiye'deki merkez üssü: Hacıbayram

Ankara'da IŞİD'in etkili olarak faaliyet gösterdiği Hacıbayram mahallesine operasyon düzenlendi. 12 Eylül darbesi öncesi sol grupların bulunduğu bölgede IŞİD yapılanmasının izleri böyle görüntülendi.

ANKARA 'da önceki gün IŞİD'in etkili olduğu Hacıbayram Mahallesi İsmetpaşa semtine operasyon düzenlendi. 12 Eylül darbesi öncesi sol grupların etkili olduğu bölgede son zamanlarda IŞİD etkin. Semtte IŞİD'e mensup kişilerin kullandığı bir çadır mescit yer alıyor.

Hacıbayram mahallesinde bugün 12 Eylül öncesi öldürülen sol görüşlü öğrencilerden Taylan Özgür'den adını alan 15 yaşındaki genç ise bugün IŞİD saflarında savaşıyor. Özgür'ün babası Yaşar Yaradılış ise bölgede önceden radikal dincilerin bulunmadığını, yapılanmanın başlamasından itibaren çocukların beyinlerinin yıkandığını söyledi.

işi̇din-türkiyedeki-merkez-üssü-hacibayram.jpg

ATATÜRK'ÜN FOTOĞRAFI VE BÜSTÜ TAHRİP EDİLDİ

Emniyet önceki gün, helikopter desteği ve çok sayıda polisin katılımıyla "IŞİD'in Türkiye'deki merkez üssü olduğu" ileri sürülen İsmetpaşa semtine operasyon düzenledi. Semtte, IŞİD'in toplantılarının yapıldığı bir çadır mescit de mevcut. Hürriyet'in görüntülediği mescitte, namaz kılmak ve sohbetler için ayrı bölümler bulunuyor. Semt sakinleri mescitte namaz kılındığını ve dini sohbetler yaptıklarını belirtiyor. Polis, operasyonda mescidin üzerindeki çadır örtüyü kaldırdı.

Harf devrimi sırasında Atatürk'ün Latin harfleri gösterdiği okullardan biri olan, ancak kapatılan Turgut Reis İlkokul önündeki Atatürk fotoğrafı yırtılmış durumda. Semt sakinleri, fotoğrafın ve Atatürk büstünün, IŞİD'e yakın ailelerin çocukları tarafından tahrip edildiğini öne sürüyor.

işi̇din-türkiyedeki-merkez-üssü-ankara-hacibayram.jpg

"ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANANLARIN ÜZERİNDE ETKİLİ"

Semtte işyeri bulunan Aza Mehmet Arabacı, 2003 yılından itibaren 'Süha' isimli kişinin çalışmalarıyla birlikte semtlerinde gözle görülür bir değişimin yaşandığına dikkat çekerek, şunları anlattı:

"Süha, düzenlediği dini sohbet toplantılarında ilk etapta çevresinde aşırı alkol ve uyuşturucu kullanan kişiler üzerinde etkili oldu. 2013 yılında O.G.'nin IŞİD'e katılarak, komutan olması ile birlikte semtimizdeki gençlerden bazıları Suriye'ye giderek savaşmaya başladı. Yaklaşık 100 gencimizin IŞİD'e katıldığını biliyorum. Bazıları geri döndü. Semtte bulunan ve IŞİD üyelerinin toplandığı mescitte, zaman zaman örgüt için önemli isimlerin gelerek sohbet toplantıları düzenlediklerini biliyorum."

"AİLELER IŞİD'DEN MEMNUN"

Arabacı, sanıldığının aksine çocukları IŞİD'e katılan ailelerin bir rahatsızlıklarının bulunmadığını öne sürerken, "Ailelerin büyük bir bölümü, çocuklarının IŞİD saflarında olmasından memnun. Biz yıllardır, devletin buradaki yapılanmaya izin vermemesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ancak sesimizi kimseye duyuramadık" diye sitem etti.

cats.20150729101620.jpg

"OĞLUMU SURİYE'YE KAÇMADAN ÖNCE YAKALATTIM"

Hürriyet'in haberine göre, oğlu IŞİD saflarında olan baba Yaşar Yaradılış ise dini konularında çocuklarının beyinlerinin yıkandığı anlattı: "Taylan Özgür en küçük çocuğum. Ben devrimciyim. Oğluma bu nedenle 12 Eylül öncesi öldürülen Taylan Özgür'ün adını verdim. İsmetpaşa da solun kurtarılmış yerlerinden biriydi. Halkevlerinde büyüdüm. 12 Eylül döneminde İsmetpaşa'da bir tane radikal dinci bulunmazdı. Oğlum da burada büyüdü, liseye geçtikten sonra okulu bıraktı. Haziran 2014 tarihinde IŞİD'e katıldı. 22 Haziran 2014 tarihinde yaralanıp Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne tedavi için getirilmiş. Gittim oğlumu aldım. Ankara'da tedavisine devam etti. 6 aylık tedavisinin ardından Ocak 2015'te tekrar Suriye'ye gitmek için evden kaçtı. Ancak ben hemen Terörle Mücadele ekiplerine bildirdim. Aksaray'ın girişinde yakalandı. Bunun üzerine daha sıkı takip altına aldım. Ancak Haziran 2015 tarihinde tekrar kaçtı. Emniyet'e bildirdim. Ancak yakalanamadı, Suriye'ye geçmeyi başardı."

Eski muhtar Ahmet Bahadır da "IŞİD sempatizanlarının büyük bölümü İsmetpaşa semtinden bulunuyor. Son 3-4 senedir, bu insanlar görülmeye başlandı" dedi.

Yorumlar12 yorum