BIST 2.857
DOLAR 17,96
EURO 18,27
ALTIN 1.028,49
HABER /  GÜNCEL

IŞİD Kobani'yi kuşatınca gerçekler ortaya çıktı

Yazar Ali Bayramoğlu, en ağır krizini yaşayan çözüm sürecinin arka planını çarpıcı biçimde anlattı.

Abone ol

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, çözüm sürecinin darbe almasının nedenlerini kaleme aldı.

Sorunun ne Kobani de de IŞİD olmadığını belirten yazar, asıl meselenin AK Parti ile PKK'nın çözüm arayışındaki ciddi fark ve beklentilerden kaynaklandığını savundu.

Tarafların çözümden ne anladıklarını anlatan Bayramoğlu, Kobani krizinin çelişkiyi erkene alıp nasıl patlamaya yol açtığını yazdı. Yazara kulak veriyoruz:

DEMOKRATİK BUHARLAŞMA

Hükümetin çözüm fikri 'demokratik buharlaşma' esası üzerine oturuyor. Bu cephede çözüm süreciyle hedeflenen ve beklenen, bireysel hak alanı ve siyaset alanının genişlemesi, yerel yönetimlerin güçlenmesi, ayrımcı yasaların temizlenmesi, yeni bir vatandaşlık gibi unsurlar üzerinden, PKK'nın silahları bırakması, yavaş yavaş buharlaşması, demokratik entegrasyon üzerinden sorunun kendiliğinden çözülmesidir.

KUVVETLİ BİR ÖZERKLİK TÜRÜ

Buna karşın örgüt ve İmralı için esas hedef, şüphe yok ki, Kürtlerin sınırları belirli bir bölgede ve önemli ölçüde kendilerini yönetmeleri, kendi kurumlarını oluşturmaları, dağ kadrosunun siyasete girişi, Öcalan'ın serbest bırakılması üzerinden 'kuvvetli bir özerklik türü...'dür.

Demokratik buharlaşma örgüt için bir tasfiye politikası, kuvvetli özerklik fikri ise devlet için hala kırmızı bir çizgidir...

Çözüm süreci şu ana kadar bu açıdan bir 'peşrev' olmanın ötesine geçmiş değildir. Çözüm iradesinin beyanı, çatışmasızlık hali, İmralı'yla temaslar, çıkan çerçeve yasa ve ilgili kararname, toplumun barış fikrine aşina haline getirilmesi, paradigma farklılıklarını ortadan kaldırmıyor.

SÜREÇ KARŞILIKLI TAVİZLERLE ALINACAK YOLDUR

Ancak alınan yol son derece önemli ve değerlidir. Zira bu farlılıkları azaltacak, çözüm sürecinin çelişkilerini en aza indirecek, belki de ortadan kaldıracak olan şüphe yok çözüm sürecinin kendisidir, diyalog ve müzakerelerle, karşılıklı tavizlerle alınacak yoldur.

SURİYE'DEKİ OTORİTE BOŞLUĞU BUHARLAŞMA POLİTİKASINA TERS

Bugün yaşanan büyük yol kazası, bu çelişkiyi zamana yaymayı imkansız kılan gelişmeler olmuştur.

Malum Suriye'de otorite boşluğu, Rojava'da PKK'nın arzu ettiği özerklik formülünü uygulamasına, Türkiye dışında siyasi olarak kökleşme hamlesi yapmasına zemin sağladı. Bu durum Türkiye için demokratik buharlaşma politikalarına tümüyle ters bir durumdu.

Rojava faktörü bu nedenle ortaya çıktığı andan itibaren Türk-Kürt barışında yeni bir unsur ve sorun oldu. Türkiye'nin özerkliği kırma politikaları izlediği iddiasına, buna karşı PKK-PYD'nin Esad'la işbirliği hamleleri olarak gitti geldi.

IŞİD KOBANİ'Yİ KUŞATINCA SORUN PATLADI

Sorunun patlama noktasına gelmesi IŞİD'in Kobane kuşatmasıyla oldu. IŞİD ortaya çıkıp Kobane düşme noktasına gelince zaman hızlandı.

ÖRGÜT PARADİGMASINI ÖNE ALDI

Örgüt kendi sorumluluğunu Türkiye'ye transfer etti, taleplerini yükseltti, Rojava'yı hızla ve acilen çözüm sürecine ve Türkiye'ye taşıma yolunu tuturdu. Velhasıl paradigmasını öne aldı.

TÜRKİYE TAVİZ VERMEDİ

Türkiye ise tüm bu gelişmeleri ve risklerini gördüğü halde seyirci kalmayı bir koz kıldı. Kobane ve Rojava fatkörünü farklı bir şekilde kuşatacağına, buharlaşma politikasından taviz vermedi, yardım için PKK'nin Rojava'da özerklikten geri adım atması hamlesini yaptı.

Ve son hamlenin ne olduğu ortada...

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan Suriye'de bir taşla üç kuş vurabilir mi?
Erdoğan Suriye'de bir taşla üç kuş vurabilir mi?
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı
Fahriye çığlıkları ile sahili inletti
Fahriye çığlıkları ile sahili inletti
Bingöl'deki saldırı böyle deşifre edildi!
Bingöl'deki saldırı böyle deşifre edildi!
Suriye için MİT'e çok özel görev!
Suriye için MİT'e çok özel görev!
Fatih Portakal'dan seyirciye PKK ayarı!
Fatih Portakal'dan seyirciye PKK ayarı!
İzmir'de bayrak indirme girişimi
İzmir'de bayrak indirme girişimi
ABD’ye 1 dolarlık tazminat davası açtı
ABD’ye 1 dolarlık tazminat davası açtı
16 yaşındaki çocuk annesini öldürdü!
16 yaşındaki çocuk annesini öldürdü!
ABD vatandaşlarını böyle uyardı!
ABD vatandaşlarını böyle uyardı!