HABER /  DÜNYA

İşgalci Barzani topraklarını 13 yılda yüzde 80 büyüttü!

Bağımsızlık rüyası görüp referandum inadıyla tüm bölgeyi tehlikeye atan Barzani, 2005’teki Irak Anayasası’yla kendisine tahsis edilen özerk bölgeyi 13 yılda tam yüzde 80 büyüttü. Tam bin 500 bölgeyi işgal etti.

Abone ol

2005 yılında Irak Anayasası'nda yapılan değişiklikle "özerklik" kazanan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, aradan geçen 13 yılda, kendisine tahsis edilen bölgeyi işgallerle genişletti.

Barzani, 2005’teki Irak Anayasası’yla kendisine tahsis edilen özerk bölgeyi 13 yılda tam yüzde 80 büyüttü. Bu süre içerisinde Kerkük, Musul, Tuzhurmatu, Diyala, Sincar başta olmak üzere bölge tam 1500 peşmerge tarafından işgal edildi. 

ABD, 8 Mart 2004’te ‘53 Sayılı Geçici Dönem Yasası’ ile kuzeyde Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinden ibaret alanı yeşil hat ilan etti. ‘Kürt Federe Bölgesi’ olarak adlandırılan yeşil hat, aradan geçen 13 yılda sergilenen ihlal ve işgaller sonucu yüzde 80 oranında büyüdü.

IŞİD BAHANESİYLE YÜZDE 35 BÜYÜDÜ

Barzani'nin işgallerle büyümesinin yüzde 35’i ise IŞİD terör örgütünün bölgeye girmesinden sonra yaşandı. Kerkük ve Musul il merkezleri ile Tuzhurmatu, Diyala, Mendeli, Zab, Dibis, Celavla, Hanekin, Karatepe, Sincar, Kifre, Zummar, Rabia, Kersi, Iyaziye, Şimal bölgeleri başta olmak üzere 1500’den fazla yerleşim birimi Peşmerge tarafından işgal edildi.

Barzani,  13 yılda 50 bin kilometrekare toprak işgal etti. İşte o harita...

50 BİN KİLOMETREKARELİK TOPRAK İŞGAL ETTİ

“Barzani yönetiminin 2004 yılında tahsis edilen hattın dışında yaklaşık 50 bin kilometrekarelik alanı işgal etmesi askeri müdahale sebebidir” diyen Kerkük Vakfı Başkanı Erşad Hürmüzlü, Türkiye ve Irak’ın bu konuda yasal hakları bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin 1926 yılında imzaladığı AnkaraAntlaşması ile Irak sınırlarının tescil edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı eski danışmanı ve Kerkük Vakfı Başkanı Hürmüzlü, Yeni Şafak’a konu ile ilgili şu bilgileri verdi:
 
TEK BAŞINA DA GİREBİLİR
 
“Türkiye, 1924 yılında çizilen Brüksel Hattı’nı 1926 yılında Irak Hükümeti ile yapılan anlaşma ile resmileştirdi. Ancak 25 Eylül referandumu ve bölgede ilan edilmeye hazırlanılan devlet bu anlaşmayı ortadan kaldırmakta. Türkiye kendisine yönelen tehdit gerekçesiyle Kuzey’e müdahale hakkına sahiptir. Bunu Irak Hükümeti ile de kendisi tek taraflı da yapma hakkına sahiptir ve uluslararası hukuk bu hakkı Türkiye’ye tanımaktadır. Türkiye’nin bu hakkı vardır. 1946 yılında Irak ile iyi komşuluk ilişkileri kapsamında teyit edilen sınır antlaşması Barzani tarafından sabote ediliyor.”
 
İHTİLAFLI BÖLGELER OYUNU
 
ABD’nin sömürge valisi Paul Bremer tarafından Peşmerge’ye tahsis edilen alanın da bir işgal ve ülkeyi bölme girişimi olduğuna dikkat çeken Hürmüzlü, korsan devlet için Peter Galbraith tarafından hazırlanan anayasanın ‘ihtilaflı bölgeler’ oyunu ile işgale yasal zemin hazırladığını söyledi.

Irak’ta 1957 nüfus sayımı esas alınarak tüm hakların yeniden teslim edilmesinin mevcut anayasada madde olarak yeraldığını söyleyen Hürmüzlü, yüzde 13’lük Kürt nüfusa ülkenin yüzde 34’ünün peşkeş çekildiğini belirtti. Irak devletinin bu illegal oluşuma müdahale etmesi gerektiğini hatırlatan Hürmüzlü, “Mevcut anayasada bu konuda yeterince hüküm var” diye konuştu. Barzani-PKK oluşumu, 331 kilometrelik Türkiye-Irak sınırının tamamını kapsıyor.

Türkiye ve Irak'ın bu bölgeleri ivedilikle denetim altına alması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Deniz Baykal'a kaset kumpasında flaş gelişme!
Ahmet Hulusi gerçeği! Kimdir bu Ahmed Hulusi cemaati...
İstanbullu Gelin Murat Berkay Hardal kimdir sevgilisi tanıdık çıktı
Trump'ın damadı seçmen kütüğüne göre kadın!
İstanbul'da PKK/KCK Operasyonu! Çok sayıda gözaltı
Berat Kandili orucu kaç gün tutulur 2 gün tutmak şart mı?
Yorumlar 7 yorum