BIST 1.410
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 461,46
HABER /  DÜNYA

İran'dan gösterilerle ilgili flaş açıklama

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ülkesinde son günlerde gerçekleşen "rejim karşıtı" gösterilerin sona erdirildiğini iddia etti.

Abone ol

İran devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür" ifadesini kullandı.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı" dedi.

Caferi olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

AHMEDİNEJAD'I SUÇLADI

İran Devrim Muhafızları Komutanı, ülkede yedi gündür devam eden protesto gösteri için isim vermeden eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı suçladı.

Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, gösterilerin başlamasında "eski bir yetkili" olarak tanımladığı kişinin parmağının olduğunu öne sürdü.

Caferi," Son günlerdeki olaylar, devrimin temel ilkelerini hedef alan bu kişiye bağlı sitelerin çağrısı üzerine çıktı" dedi.

Tümgeneral Caferi, söz konusu yetkilini ismini zikretmezken, ülke medyası Ahmedinejad ismi üzerinde odaklandı.

Caferi, "Güvenlik kurumları bu konuyu araştırıyor, bu kişinin dâhil olduğu doğrulanırsa gerekli işlemler yapılacak" dedi.

İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkedeki protesto gösterileri başlamadan önce, sık sık ülke yönetimi ve yargı kurumunu sert ifadelerle eleştirmişti.

"OLAYLARA ÜÇ İLDE MÜDAHİL OLDUK"

Caferi, ayrıca ülkedeki protesto gösterilerini kontrol etmek için kendisine bağlı birliklerin sadece üç ilde hem de kısıtlı olarak müdahil olduğunu sözlerine ekledi. Caferi, bu illerin İsfahan, Lorestan ve Hemedan olduğunu kaydetti.

Ülkedeki olaylar için "fitne" benzetmesinde bulunan Caferi, "Güvenlik güçleri hazırlıklı olmasaydı bu fitnenin şiddeti çok daha geniş olurdu" dedi.

Protesto gösterilerinde tutuklanan bazı kişilerin İran karşıtı güçler tarafından eğitildiğini öne süren Caferi, olaylar sırasında Devrim Muhafızları'na bağlı Besic Milis Gücü'ne bağlı iki kişinin biri av tüfeği ve diğeri bıçaklanarak öldürüldüğü söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
BBP Genel Merkezi'nde yangın çıktı!
ABD Başkanı Trump'tan olay İran açıklaması
Murat Ülker'den 'mal kaçırıyor' iddialarına cevap...
Aile fotoğrafında dikkatlerden kaçmayan o kare!
Ruhani Erdoğan'a söyledi Reuters son dakika olarak geçti
Bu kadarına pes! 'Bakan gelecek' deyip köylüyü kandırmışlar
Meral Akşener'den Abdullah Gül iddiasına flaş yanıt!
2018 MEB liseye geçiş sınavı örnek soruları
AK Parti'den Meral Akşener'e çok sert cevap!
Ece Üner yayında ağladı : Süslenip püslenip çıkıyoruz ama...
Yorumlar 6 yorum