BIST 1.205
DOLAR 7,88
EURO 9,28
ALTIN 481,94
HABER /  DÜNYA

İran'dan ABD'ye sert tepki: Siyonistlere bağışlama girişimi

Anadolu Ajansı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'nin Golan'ı işgalci siyonistlere bağışlama girişimi sömürgeciliktir" diyerek sert tepki gösterdi.

Abone ol

Ruhani, başkent Tahran'da bazı bakanları ve üst düzey memurları kabul ettiği görüşmede, ABD Başkanı Trump'ın Golan Tepeleri'yle ilgili tek taraflı kararını eleştirdi.

"İşgalci siyonistlere bağışlama girişimi sömürgeciliktir"

Trump'ın attığı adımla uluslararası hukuku çiğnediğini ifade eden Ruhani, şöyle konuştu:

"Hiç kimse ABD'de birinin çıkıp da başka bir ülkeye ait toprağı kendi başına ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde bir işgalciye bağışlayabileceğini hayal edemezdi. ABD'nin Golan'ı işgalci siyonistlere bağışlama girişimi sömürgeciliktir. Sömürgeciliğin hâkim olduğu dönemde bazı sömürgeci güçler bu tür kararlar alıyor ve bir ülkenin topraklarının bir kısmını başka bir ülkeye bağışlıyordu ancak içinde bulunduğumuz asırda bunun örneği yoktur."

Tüm dünyadan tepki yağmıştı

ABD Başkanı Trump, Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıyan başkanlık kararını dün imzalamıştı. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Türkiye, İngiltere, Rusya ve diğer birçok ülke ve uluslararası kurum, ABD yönetiminin tek taraflı kararını tanımadığını açıklamıştı.

İşgal altında tutuyor

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor. İsrail, 1981'de Golan Tepeleri'ni tek taraflı olarak ilhak ettiğini açıklamış ancak uluslararası toplum bu kararı tanımamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Aşkını otel odasında öldürdü isteği dehşete düşürdü
Metroda dehşet anları! Yaşlı kadını defalarca böyle tekmeledi
Emine Erdoğan'dan yerel seçim açıklaması
Bebeklerde diş çıkarma ağrıları kaç gün sürer?
Devler Eljif Elmas'ın peşinde! İşte son talibi
Ahmet Sencer annesi kimdir tarihte Sencer kimin oğlu?
Yorumlar 1 yorum