BIST 9.805
DOLAR 32,51
EURO 34,96
ALTIN 2.430,25
HABER /  DÜNYA

İrandan ABDye esir uyarısı

İran yönetimi, ABD güçlerince Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde tutuklanan 5 İranlı'nın serbest bırakılması uyarısı yaptı.

Abone ol

İran yönetimi, ABD güçlerince Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde tutuklanan 5 İranlı'nın serbest bırakılmaması durumunda, Irak ile ikili ilişkilerin zarar görebileceği uyarısında bulundu.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, hükümet olarak 5 ''diplomatın'' ABD güçlerince tutuklanması konusunu ciddiyetle izlediklerini söyledi.

2 gün önce Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve diğer yetkililere durumu bir yazıyla yeniden ilettiğini ifade eden Mutteki, ''Eğer çabaları sonuç vermez ve bu durum sürerse, Irak'a yardım için atacağımız adımlar konusunda sorunlar yaşanabileceğini vurguladım'' dedi.

Irak yönetimini 5 İranlı konusunda uyaran Mutteki, tutuklu bulunan 5 İranlı'nın serbest bırakılmamasının ikili ilişkilere zarar vereceğini de dile getirdi.

''Olaya tepkisiz kalışı ve gönderdikleri yazıya yanıt verilmemesi'' nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni de eleştiren Mutteki, konseyin, 5 İranlı ''diplomat'' konusunda gerekli tepkiyi göstermekten ısrarla kaçındığını kaydetti.

ABD güçleri, 11 Ocak günü Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan İran bürosunu basarak, 5 çalışanı tutuklamıştı. İran, tutuklananların ''diplomat'', ABD ise ''Devrim Muhafızı'' olduğunu savunuyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, bugünkü basın toplantısında, Kızılhaç yetkililerinin diplomatlarla görüştüğünü bildirmiş, İranlı yetkililerin de 5 İranlı ile görüşmesinin sağlanmasını istemişti.

İran yönetimi, dün gece de, Japonya'ya giderken İran hava sahasını kullanmak isteyen Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin uçağına hava sahasından geçme izni vermemişti. Sözcü Hüseyni, olayı doğrulamış ve gerekli işlemlerin yapılmadığı için iznin verilmediğini söylemişti.