BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,36
ALTIN 504,24
HABER /  SAĞLIK

İnsanlığın tehlikesi AIDS'ten kurtulan ikinci kişi belli oldu

Dünyada AIDS'ten kurtulan ikinci insan olarak kayıtlara geçen bir İngiltere vatandaşı, kök hücre bağışıyla virüsten tamamen temizlendi.

Abone ol

İngiliz Doktor Ravindra Gupta, kök hücre bağışı sayesinde bir hastanın vücudundaki HIV virüsünü tamamen attığını duyurdu. Dünyada ikinci defa gerçekleşen bu olay, hastalığa yakalananların yaşama umudunu artırdı.

Kimliği açıklanmayan AIDS hastasının, kök hücre bağışından sonra HIV virüsüne bağışıklık kazandığı açıklandı. Hastanın henüz tam olarak iyileştiğini söylemek için erken olduğunun altını çizen Doktor Gupta, “Vücutta hiçbir virüse rastlamadık, hasta kısman iyileşti ve iyileşme süreci devam ediyor” dedi. Hastanın 3 yıldır kök hücre tedavisi ve antiretroviral tedavi gördüğü açıklandı. 

CCR5 molekülü barınmayan kök hücre 
Dünyada AIDS’ten kurtulan ilk insanın Amerikalı Timothy Brown olduğu biliniyor. Brown, 2007’de kök hücre tedavisi sayesinde HIV virüsünden kurtulmuştu. Tedaviyi yürüten doktorlar aradıkları ilik bağışçıları arasından tıpkı Brown'da olduğu gibi, HIV'in hücre içerisine girmesini sağlayan CCR5 molekülü bulunmayan bir bağışçıyı seçti. CCR5 molekülü barındırmayan kök hücrelerde HIV virüsünün tahrip edici eyleme geçemediği gözleniyor. 
Öte yandan kök hücre naklinin vücutla yüzde yüz uyumlu olmasının nadir görülüyor ve her zaman uyumlu bir kök hücre bulunamıyor. Dünyada yaklaşık 37 milyon insana HIV ve AIDS bulaşmış durumda, AIDS’in 1980’lerden beri 35 milyon insanı öldürdüğü biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar, virüsün yayılmasını ve güçlenmesini zorlaştırıyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
3600 ek gösterge son durum 31 Mart öncesi çıkacak mı?
Babalar Günü için süper fırsatlar!
DSP'li Önder Aksakal'dan CHP liderine 'Ya sen ne içiyorsun'
Recep ayı ne zaman başlıyor 3 aylar başlangıç günü 2019
Elektrik tüketim desteği resmen başladı ödemeler nereden yapılıyor
Sultangazi Cebeci köyünde yangın çıktı
Binali Yıldırım 'hayırlı olsun' dedi Tuzla'da 3 müjdeyi açıkladı
Mehmet Topal Fenerbahçe'den ayrılacak mı? Yetkili isim açıkladı
BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak 2019 BİLSEM takvimi
Fetullah Gülen'in yeni talimatı ortaya çıktı
Yorumlar