HABER /  DÜNYA

İngiltere'de Brexit'e 2 milyon imza toplandı

İNGİLTERE'de yaşanan Brexit krizi şimdilik ertlendi. Daha önce AB'den çıkmak isteyen halk ise şimdi imza toplayarak birlikte kalmaya çalışıyor.

İNGİLTERE'nin AB'den çıkışını sağlayan Brexit krizi bitmek bilmiyor. 23 Haziran 2016'daki referandumda 52 ile AB'den çıkma kararı alan İngiliz halkı şimdi ise çıkmak istemiyor.

Bu kapsamda İngiliz Parlamentosunun dilekçelere ayrılan internet sitesinde imzaya açılan Brexit sürenin iptali için 4 günde 2 milyon 451 imza atıldı. "50. maddeyi iptal et ve AB'de kal" başlıklı dilekçede, hükümetin Brexit'i "halkın iradesi" şeklinde sunduğu hatırlatılarak, "AB'de kalmak için halk desteğinin gücünü gösterip buna bir son vermemiz gerekiyor." ifadesi kullanıldı.

Hükümet cevap vermek zorunda
İngiltere'de Parlamentoya sunulan dilekçelerin 10 bin imzaya ulaşması durumunda hükümet talebe yanıt vermek zorunda kalıyor. İmza sayısının 100 bini geçmesi durumunda da dilekçenin talebi Parlamentoda tartışılıyor.

Süreç resmen başlamıştı
İngiliz hükümeti 29 Mart 2017'de Lizbon Anlaşması'nın üyelerin birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlatmıştı. Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararla İngiltere'nin 50. maddenin Brexit için yürürlüğünü tek yanlı olarak iptal edebileceğine hükmetmişti.

Binlerce insan yürüyüşe geçecek
Dün yapılan AB liderler zirvesinde Brexit, ayrılık anlaşmasının İngiliz Parlamentosunda onaylanması halinde 22 Mayıs'a, yeniden reddedilmesi halinde ise 12 Nisan'a ertelenmişti. Ekim ayında Londra'da 700 bine yakın kişiyi toplayan Brexit karşıtı gruplar kentte yarın da büyük bir yürüyüşe hazırlanıyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ecem Karaağaç ile defalarca birlikte olan kişi konuştu! Onun dediği bambaşka Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
20'lik diş çekilmeli mi uzmanından uyarı geldi
Öğretmen atama kontenjanları 2019 branş dağılımı tam liste
20 bin öğretmen ataması kontenjan dağılımı listesi nasıl?
Bakan Pakdemirli: Çiftçilere destekleme ödemeleri bugün başladı
Cuma namazı nasıl kılınır kaç rekat duaları
Özlem Gültekin kimdir Erhan Çelik'in eşi aşiret kızı çıktı mesleği ise şaşırttı
Yorumlar