BIST 8.305
DOLAR 27,41
EURO 29,13
ALTIN 1.651,17
HABER /  POLİTİKA

İngiliz gazetesinden olay Merkel-Erdoğan karikatürü

İNGİLTERE'nin en çok okunan gazetelerinden Financial Times, Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmedildiği bir karikatür yayınladı.

Abone ol

İngiliz Financial Times gazetesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in hafta sonu gerçekleşen Türkiye gezisini analiz eden bir yazı yayınladı.

Gazetesinin dış haberler editörü David Gardner gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan yazısında, "Avrupa, Türkiye'yi yeniden keşfetmek için herhalde daha kötü bir zaman seçemezdi" yorumu dikkat çekti.

MERKEL-ERDOĞAN KARİKATÜRÜ

Fransa ve Almanya'nın muhalefeti ile yaklaşık 7 yıl önce AB Türkiye'yi neredeyse tamamen yüzüstü bırakmıştı.

Financial Times'ın yorum sayfasındaki yazıya eşlik eden karikatürde, Almanya Başbakanı Angela Merkel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir hediye verilirken görülüyor. Hediye kutusunun üzerindeki paket Avrupa Birliği (AB), kurdela ise Almanya bayrağı.

Karikatürde Merkel gülerek sağ eliyle hediyeyi verirken, Türkiye'nin insan hakları sicili ile ilgili bir belgeyi sol eğiliyle çöp kutusuna atıyor. Merkel gibi gülen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise elleri cebinde.

angela merkel, financial times erdoğan karikatür

Aynı zamanda Financial Times'ın eski Türkiye muhabirlerinden olan David Gardner'in yazısının başlığı, "Avrupa, Türkiye ile bütünleşmek için kötü bir zaman seçti".

AB TÜRKİYE'Yİ YÜZÜSTÜ BIRAKTI

Gardner yazısına şu tespitlerle başlıyor:

"Özellikle Fransa ve Almanya'nın muhalefeti ile yaklaşık 7 yıl önce AB Türkiye'yi neredeyse tamamen yüzüstü bırakmıştı. Tam üyelik müzakerleri o dönemde Türkiye için reform motoruydu. Ülke gerçek bir demokrasiye dönüşüyordu."

"Şimdi ise hafta sonu İstanbul'da olan Almanya Başbakanı Angela Merkel'den etkilenen AB Türkiye'yi yeniden kucaklıyor. Ancak burada söz konusu olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın giderek artan tek adam yönetimi altında daha çok Suriye gibi olma tehlikesi ile yüzleşen bir ülke."

ERDOĞAN'IN GÜLMESİNE ŞAŞIRMAMALI

David Gardner'a göre, bugünlerde kamuoyunda gülerken pek de görülmeyen Erdoğan'ın, Merkel'le görüşmesi sırasında "gözlerinin içinin gülmesine şaşmamalı".

Gardner, "Belki de Erdoğan, Merkel'le görüşmesinin 1 Kasım'daki genel seçim öncesi birkaç puan oy artışı getirebileceğini düşünüyor" demiş yazısında.