BIST 9.814
DOLAR 32,40
EURO 34,54
ALTIN 2.457,74
HABER /  MEDYA

İngiliz gazetesi yazdı! Türkiye'ye vize vermemek için...

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi AB'nin Türkiye'ye vize vermemek için yeni arayışlara girdiğini ve vaatlerini yerine getirmekte zorklandığını yazdı.

Abone ol

Financial Times gazetesi AB'nin Türkiye'ye verilen vize muafiyeti vaadini ertelemek için yeni arayışlara girdiğini belirtti.

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesinin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'den yetkililerle görüşerek hazırladığı haberde, bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye'ye verilen vize muafiyeti vaadini ertelemek için yeni arayışlara girdiği belirtildi.

AVRUPALI DİPLOMATLAR ACI İÇERİSİNDE

''Avrupalı diplomatlar, siyaseten tehlikeli olan 80 milyon Türk vatandaşına vize muafiyeti vaadi nedeniyle acı içerisinde. Ankara'ysa Haziran'a kadar vize muafiyetinin verilmemesi halinde AB-Türkiye göçmen anlaşmasının rafa kalkacağı uyarısını yapıyor.''

AB VAATLERİNİ YERİNE GETİRMEKTE ZORLANIYOR

Gazetenin sürece ilişkin değerlendirmesi şöyle: “AB’nin 1 aydır yürürlükte olan anlaşması, Türkiye’den Yunanistan’a göçmen geçişlerini önemli oranda azaltmış durumda. Ancak anlaşmanın kaderi Türkiye’ye vaat edilen tatlandırıcılara bağlı. AB ise vaatlerini yerine getirmekte zorlanıyor. En önemli sıkıntıysa Türk vatandaşlarına Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkının tanınması.”

METNE SULANDIRILMIŞ KOŞULLAR EKLENECEK

“Göç krizi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmaktan çekinen Fransa, Almanya ve bazı diğer AB üyeleri, Türkiye’ye sunulan vaatleri siyaseten daha hazmedilebilir hale getirmek için uğraşmaya başladı. Türkiye’ye sunulacak metne koruyucu maddeler, ilave şartlar ya da sulandırılmış koşullar eklenmesi gündemde.”

BAZI AB ÜYELERİ 'EL FRENİ' İSTİYOR

“Bazı üst düzey AB yetkilileri, vize muafiyeti anlaşmasına el freni niteliğinde bir maddenin eklenmesi fikrinin olduğunu söylüyor. Bu madde sayesinde AB’ye vize muafiyetini belirli şartlar altında askıya alma yetkisinin verilmesini istiyor. Vize serbestisinin sadece yöneticilere ve öğrencilere verilmesi ya da Türkiye’ye özel kontrollerin çok sıkı olduğu bir vize serbestisi modeli de üzerinde konuşulan seçeneklerden.”

"OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİREMEZLER"

“Türkiye’nin AB Büyükelçisi Selim Yenel ise, vize muafiyeti vaadinin sulandırılması çabalarını ‘Hiçbir şekilde kabul edilemez’ diyerek yorumluyor ve ‘Oyunun kurallarını değiştiremezler, değiştirmemeliler’ dedi.

"SÖZLERİNİ TUTMAZLARSA BİR DAHA NASIL GÜVENİRİZ"

“Brüksel’in yeni çabalarını değerlendiren bir AB yetkilisiyse, çözüm arayışlarının, verilen vaatler nedeniyle Berlin ve Paris’te ‘giderek büyüyen panik havasının’ bir yansıması olduğunu belirtti. Konu gelecek haftalarda daha sık gündeme gelebilir. Brüksel, Türkiye’nin vize serbestisi için gereken 72 şartı yerine getirme konusunda olumlu yönde ilerlediğini söylüyor.

4 MAYIS'TA RAPOR AÇIKLANACAK

Avrupa Komisyonu, söz konusu ilerlemelerle dair 4 Mayıs’ta bir rapor açıklayacak. Raporun, Türkiye’nin Haziran sonuna kadar vize muafiyeti için gerekli şartları yerine getirebileceğini söylemesi bekleniyor tabii üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi engeller aşılabilirse.

"ŞİMDİ SIRA ONLARDA"

Brüksel’deki bir büyükelçi, bazı ülkelerin Türkiye’ye vize muafiyetini veto etmeye giderek daha yakın hale geldiğini söylüyor. Türkiye’nin AB Büyükelçisi Yenel de bu durumu bekleyenler arasında. Financial Times’a konuşan Yenel, ‘Muhtemelen çekinmeye başladılar çünkü gerekli şartları yerine getiriyoruz. AB üyelerinden talebimiz üzerinde anlaştığımız şartlara saygı göstermeleri. Aksi takdirde AB’ye bir daha nasıl güvenebiliriz? Biz anlaşmanın üzerimize düşen kısmını yerine getirdik. Şimdi sıra onlarda’ diye konuştu.