BIST 10.895
DOLAR 32,19
EURO 34,97
ALTIN 2.516,22
HABER /  DÜNYA

İneklere Zeki Müren dopingi

Kırklareli’nin Karakoç köyünde 25 yıldır hayvancılık yapan Hüseyin Uzun, 30 ineğine Türk Sanat Müziği dinletiyor. Ahıra kurulan müzik sistem...

Abone ol

Kırklareli’nin Karakoç köyünde 25 yıldır hayvancılık yapan Hüseyin Uzun, 30 ineğine Türk Sanat Müziği dinletiyor. Ahıra kurulan müzik sistemi ile otlamaktan gelen inekler, yem yerken ve sütleri sağılırken Zeki Müren dinliyor.
İneklerinin süt veriminin düştüğünü gören Kırklarelili çiftçi Hüseyin Uzun, ilginç bir yönteme başvurdu. Televizyonda Hollanda’da ineklere müzik dinletildiğini gören Uzun, verimi düşen kendi ineklerine de müzik dinletmeye karar verdi. Ahırına müzik sistemi kuran Uzun, otlamadan gelen ineklerine hergün düzenli olarak Türk Sanat Müziği dinletiyor. Bu sayede ineklerinin uysallaştığını ifade eden Uzun, aynı zamanda ineklerde günde 2 ile 5 litre arasında süt veriminde de artış yaşandığını kaydetti.
Türk Sanat Müziği dinleyen ineklerde süt verimin de 2-5 litre arasında artış olduğunu belirten Uzun, “İneklerimin moralini yüksek tutmak ve süt verimini yükseltmek için Türk Sanat Müziği dinletmekteyim. Türk Sanat Müziği dinleyen ineklerin psikolojisi iyi, moralleri yüksek olduğundan süt veriminde 5 kilograma kadar artış olduğunu fark ettim “dedi.
İnekler müzik dinlerken uysallaştığı için daha kolay ve verimli sağım olduğunu ifade eden Uzun, “Müzik dinletmeden önce hayvanlarımızdan 15 litre süt alıyorduk. Müzik dinletmeye başladıktan sonra 2-5 litre arası artış ile 20 litre süt almaya başladık” şeklinde konuştu.
(İHA)