BIST 7.949
DOLAR 28,85
EURO 31,49
ALTIN 1.889,52
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

İndirim 45 bin TL olunca vatandaş akın etti

Haziran ayından itibaren büyük kayıplar yaşayan, eylül ve ekim aylarında ise tamamen dibe vuran otomotiv sektörü ÖTV ve KDV indirimiyle birlikte yeniden canlandı. Vergi indirimi ve sektörün yaptığı kampanyalar ile 45 bin TL’ye varan indirim olunca vatandaş showroomlara hucum etti

Abone ol

OTOMOBİL ve hafif ticari araç satışlarının eylül ayında yüzde 68, ekim ayında ise yüzde 77 daralmasıyla birlikte 1 Kasım’da devreye giren ÖTV ve KDV indirimleri hem vatandaşın hem de otomotiv sektörünün yüzünü güldürdü.

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı matrah (vergisiz) fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan 1.6 litre ve altı motora sahip otomobillerin ÖTV oranlarını 15 puan, ticari araçlarda ise KDV oranlarını yüzde 18’den 1’e indirdi. Bu destek sayesinde otomobil fiyatları yaklaşık yüzde 10, ticari araç fiyatları ise yüzde 15’e yakın düştü. Markalar ellerindeki stoklara bağlı olarak hükümetin bu desteğini indirim ve faiz kampanlarıyla artırınca, hem otomobil hem de hafif ticari araç fiyatları yeniden makul seviyeye geriledi.

İNDİRİM 45 BİN TL'Yİ BULDU
45 bin TL’yi bulan indirim ve özellikle 15 aya varan sıfır faiz imkanlarıyla birlikte vatandaşlar son 10 günde otomobil ve ticari araç almak için showroomlara adeta hücum etti. Bir bakıma ertelenen ve bekleyen talep, 2019 yılında fiyatlar daha da yüksek olacağı için hızlıca alıma dönmeye başladı. Bunda kurlardaki düşüş de etkili oldu.

BU AY 60 BİN ADET OLACAK
1 Kasım’dan bugüne showroomlardaki trafik en az 4 kat artarken, bu durumun toplam otomobil ve hafif ticari araç satışlarını ekim ayına göre 3 katın üzerinde artırması bekleniyor. Ekim ayında toplam 21 bin 571 adet satış yapılmıştı. Bu da kasım ayında satışların en az 60 bin adet olacağı, 70 bin adetlere kadar bile çıkabileceğini ortaya koyuyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, satışların çok iyi gittiğini ve pazarın ay sonunda minimum 60 bin adetlerde olacağını belirtirken, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise, “Şu aralar tüm bayilerimizde ciddi yoğunluk var, bayiler geç saatlere kadar gelen müşterilere hizmet veriyor. Bizde bazı modellerde stoklar bitti gibi” açıklamasını yaptı.

2 GÜNDE 1 AYLIK SATIŞ
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, satışların çok iyi olduğunu belirterek, ekim ayının tümünde satılan otomobil sayısına neredeyse 2 günde ulaştıklarını söyledi. Renault, ekim ayında yaklaşık 1300 adet otomobil satmıştı. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ise, ÖTV indirimlerinin üstüne yaptıkları kampanyaların etkisinin çok olduğunu belirterek, “Marka algısı da yüksek olunca yapılan indirim daha çok etki ediyor. Müşteri gerçekten kim ne kadar kampanya yapıyor, onu çok iyi okuyor. Biz ay sonu pazarın 55 bin adet olacağını öngörüyorduk ama üstüne çıkabilir” dedi.

Volkswagen Binek Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro da, showroomların çok hareketliği olduğunu ve satış bağlantılarının çok arttığını belirterek, “Bu hareket ve bağlantının faturalara yansıyıp yansımayacağını göreceğiz. Ama biz ÖTV indirimi sonrası kampanyaları hiç geri çekmedik hatta birkaç modelde artırdık” yorumunu yaptı.

LÜKSE DESTEK GELSE 10 BİN ARAÇ SATARDIK
TÜRKİYE’de lüks segmentte Mercedes ve Fransız D’S’i temsil eden Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş, ÖTV indiriminin kapsamının genişletilmesi durumunda kalan 2 ayda 10 binden daha fazla lüks otomobilin satılabileceğini söyledi. Matrah baz alınarak getirilen 15 puanlık ÖTV indiriminin kalan 2 ayda sektörü canlandıracağını belirten Erciş “Aynı uygulama lüks segment için de sağlansaydı sektördeki canlanma katlanacaktı. 15 puanlık indirim ile 10 bini aşan lüks otomobil satışının gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda devletimizin gelir hanesine 720 milyon-1 milyar TL arasında bir rakam daha eklenmiş olacaktır. Bu oran indirimi olduğunda yatırımlara da devam ederiz” dedi.

LÜKS ARAÇLARDA 'İNDİRİM BİZDEN' DEDİ
ÖTV indiriminin lüks segmenti kapsamaması nedeniyle bazı markalar son 2 ayda ellerindeki stoku bitirmek için kendi indirimlerini devreye soktu. BMW Türkiye Genel Müdürü Uğur Sakarya, “Bu süreçte Borusan Otomotiv olarak biz de üzerimize düşeni yerine getirerek ÖTV indirimi kapsamına girmeyen BMW 3 Serisi ve BMW 4 Serisi modellerimizde de kasım ayına özel bir indirim sunarak ‘ÖTV Avantajı Bizden’ kampanyasını başlattık. Bu şekilde BMW 3 Serisi ve BMW 4 Serisi modellerimizdeki geçerli ÖTV oranlarının yüzde 15 düşmesi halinde söz konusu olacak anahtar teslim fiyat avantajını, ilave indirim vasıtasıyla müşterilerimize sunuyoruz. Yani müşterilerimiz BMW 3 Serisi ve BMW 4 Serisi araçları da yüzde 15 ÖTV indirimli fiyatlardan satın alabiliyorlar. 2.0 lt dizel motora sahip 320d modelimiz de bu kapsam altına alındı” diye konuştu. Mercedes ise bu dönemde otomobil alımlarında yüzde 0.99 faizli kredi fırsatı ve avantajlı ödeme seçenekleri sunuyor.

DESTEKLE BİLE DARALMA KAÇINILMAZ
VERGİ indirimleri ve kampanyaların desteğiyle kasım ayında ekime göre 3 kattan fazla artış beklense de geçtiğimiz yılın kasım ayına göre yine de düşüş olacak. Kasım 2018’de pazarın 60 bin adetler civarında çıkması halinde, daralma geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 olacak. Ama bu daralma temmuzdan itibaren artarak devam eden daralmanın sonu olacak. Toplam pazar temmuzda yüzde 35 daralırken, bu daralma ağustosta yüzde 52’ye, eylülde yüzde 68’e, ekimde ise yüzde 77’e ulaşmıştı