BIST 2.393
DOLAR 17,02
EURO 17,47
ALTIN 981,95
HABER /  POLİTİKA

İnce'den bomba Fetullah Gülen açıklaması: Seçilirsem...

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçilmesi halinde FETÖ elebaşı Gülen'in ABD'den iadesini talep edeceğini, verilmemesi durumunda İncirlik'i kapatacağını söyledi.

Abone ol

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, FOX TV'de yayınlanan "Liderler FOX'ta" programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Ekonomi alarm veriyor, döviz durdurulamıyor'' diyen İnce ''bir daha asla Kılıçdaroğlu'na karşı aday olmayacağını'' da açıkladı.

Muharrem İnce, 2018’in ilk 4 ayında harcanan örtülü ödenek miktarının 747 milyon lira olduğunu belirterek, bunun milletvekillerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

BU YETKİYİ KULLANMAYACAĞIM: TBMM'nin en önemli görevinin bütçe yapmak olduğunu düşündüğünü dile getiren İnce, "Bu milletin, 81 milyonun parasına puluna sahip çıkmaktan, ona harcamaktan daha önemli bir görev olabilir mi? Bu görevini devretti Meclis. Bu görev bir kişide şu anda. Ben o görevi kullanmayacağım." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı İnce, sistemin kişiler üzerine kurulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bir düzen üzerine kurulmalı, denetlemeyi ve şeffaflığı, hesap verilebilirliği objektif kriterlere bağlamamız lazım. Bütün bunları yaparsanız kişi istese de tek adam olamaz. O yüzden kuralları peşin koymamız lazım." şeklinde konuştu.

Hdp'li vekillerin dokunulmazlığı
İnce, "HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında sergilediği tavrın" hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Ben 16 yıl milletvekilliği, 4 yıl il başkanlığı yaptım. Siyaseti hep bir ilke üzerine yaptım. Yani dokunulmazlıklar konusunda, 'ben hayır dersem HDP ve Kürtlerle aynı noktaya düşerim.' şeklinde bakmam konuya. Ya da 'Kürtlere göz kırpayım. Yarın bunlar bana lazım olur.' Böyle bir siyaset anlayışım yok benim. Eğer bir doğru varsa, CHP doğru yaparsa desteklerim, yanlış yaparsa 'bu yanlış' derim. Siyaseti hep böyle yaptım ben. Partide pek çok konuda baş kaldırmışımdır. Dokunulmazlıklar konusu güdeme geldiğinde 'ya ben şimdi Kürtlerin gönlünü alayım. Yarın cumhurbaşkanı adayı olurum, onlar da bana oy verirler' diye bir hesabım yoktu. Böyle bir düşüncem yoktu. Çünkü, o zaman daha belli değildi bunların hiçbiri. İlkeyi doğru koyarsanız sonuçta kazanırsınız ve çözersiniz"

KÜRT BİR BAŞKAN YARDIMCISI OLABİLİR
Cumhurbaşkanı adayları olarak birbirleriyle yarıştıklarını, rakip olduklarını, düşman olmadıklarını, bu milleti barıştırmaya, uzlaştırmaya, sorunlarını çözmeye talip olduğunu belirtti.

Muharrem İnce, bir soru üzerine Kürt bir başkan yardımcısının olabileceğini dile getirerek, "Öyle büyük yetkiler verilmiş ki Anayasa'da, yardımcı sayısında sınır yok. Neden muhafazakar bir kişi benim yanımda başkan yardımcısı olmasın? Ben zaten muhafazakar bir ailenin, solcu bir çocuğuyum." dedi.

Ana dilde eğitimi siyasetçilerin ve gazetecilerin tartışmasını doğru bulmadığını vurgulayan İnce, bu konunun pedagogların, eğitimcilerin ve uzmanların işi olduğunu ifade etti.

"SEÇİLİRSEM OHAL'i KALDIRACAĞIM''
Muharrem İnce, seçilmesi halinde OHAL'i hemen kaldıracağını, çünkü bunun Türkiye'de hiç kimsenin işine yaramadığını söyledi.

Türkiye'ye yabancı yatırımcı gelirse ülkenin ekonomisinin ayağa kalkacağını, eğitime kaynak aktarılabileceğini belirten İnce, "Merkez Bankası Başkanı'nı, bir siyasi partinin genel merkezine çağırıp bilgi almak, ona talimat vermek Türkiye'yi küçük düşürmektir, iş adamlarını zora sokmaktır, doların, avronun yükselmesi demektir." değerlendirmesinde bulundu.

GÜL'ÜN EVİNE HELİKOPTER İNİYOR

Seçilirse şeffaf, hesap verebilir bir cumhurbaşkanı olacağını, 24 Haziran akşamı hiçbir şey yapmasa doların kendiliğinden düşeceğini, çünkü güven geleceğini savunan İnce, şöyle devam etti:

"Siyasallaşmış bir din, siyasallaşmış bir eğitim, siyasallaşmış bir ordu ve siyasallaşmış bir ekonomi yönetimi. Ordu da öyle. Ne işi var Genelkurmay Başkanının aday olur veya olmaz Sayın Abdullah Gül'ün evinin bahçesine helikopter ile iniyor. Kimsin sen? Ne zannediyorsun kendini? Sök apoletlerini, giy kravatını, gel o zaman aday ol çık karşımıza. Düşünebiliyor musun Türkiye'nin durumunu? Her şey siyasallaşmış."

"Seçilirseniz, mevcut Genelkurmay Başkanı ile ilişkiniz ne düzeyde olacak?" sorusu üzerine İnce, "Geçici süreli tabii ki çalışırız. O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil." dedi.

 Türkiye'de bu yapının değişmesi gerektiğini, ikinci tura Meral Akşener veya Temel Karamollaoğlu'nun kalması halinde yardımcı olacağını belirten İnce, "Bu yapı Türkiye'yi bataklığa sürüklüyor. Aynı desteği onlardan da beklerim tabii." ifadesini kullandı.

SANDIK GÜVENLİĞİ
Sandık güvenliği konusunda vatandaşların rahat olmasını isteyen İnce, "CHP'nin zayıf olduğu bölgelerde Saadet Partisi, İYİ Parti var. Onların zayıf olduğu bölgede Demokrat Parti var, CHP var. Sandık güvenliğinin sağlanacağından eminim. YSK'da bir yanlış olur mu derseniz? Hiç merak etmesin yurttaşlarımız. Ben her gittiğim yerde avukat arkadaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, cübbelerinizi arabanızda gezdirin diyorum." diye konuştu.

''FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİNİ İSTEYECEĞİM, VERMEZLERSE İNCİRLİK'İ KAPATACAĞIM''
İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ABD'den FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesini isteyeceğini, iade edilmemesi halinde İncirlik üssünü kapatacağını belirtti.

"Bir yandan siz gariban bir hizmetliyi açlığa mahkum edeceksiniz. 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'cü diye kapattığınız okullara yardım edeceksiniz. Bunun belgesini açıklayacağım bir hafta içinde" diyen İnce, "'Devletten FETÖ'cüleri ayıklayacağım' demek bataklıkta sivri sinekleri tek tek yakalayıp öldürmektir. Doğrusu o değildir. Doğrusu liyakat sistemini kurmaktır. FETÖ gider başka bir tarikat, cemaat gelir onun yerine liyakat sistemini kurmazsanız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kendisinin cumhurbaşkanlığını, muhalefetin ise Parlamentoyu kazanması halinde ne yapacağı sorusuna verdiği "A, B, C planlarımız var" cümlesi hatırlatılınca İnce, Demirel nasıl 6 kez gittiyse, Özal nasıl gittiyse, Erdoğan'ın da öyle gideceğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan: Verdiğim yanıt Netenyahu'nun sinir uçlarına dokundu
Erdoğan: Verdiğim yanıt Netenyahu'nun sinir uçlarına dokundu
İsrail'in canını yakacak tek söz! Süleyman Özışık yazdı
İsrail'in canını yakacak tek söz! Süleyman Özışık yazdı
İstanbul Maltepe'de uyuşturucu operasyonu
İstanbul Maltepe'de uyuşturucu operasyonu
Stresle yapılan seks hamileliği önlüyor çözümü de...
Stresle yapılan seks hamileliği önlüyor çözümü de...
Muharrem İnce'den CHP'ye adaylık açıklaması
Muharrem İnce'den CHP'ye adaylık açıklaması
Selülit nasıl geçer? Selülit masajı ile selülitlerden kurtulun
Selülit nasıl geçer? Selülit masajı ile selülitlerden kurtulun
Hakan Atilla davasının sonucu ne? Herkesin beklediği karar
Hakan Atilla davasının sonucu ne? Herkesin beklediği karar
Trump'ı zora sokacak istihbarat raporu
Trump'ı zora sokacak istihbarat raporu
Konut kredisi kampanyasına büyük ilgi
Konut kredisi kampanyasına büyük ilgi
Netanyahu’nun oğlundan ahlaksız Türkiye paylaşımı
Netanyahu’nun oğlundan ahlaksız Türkiye paylaşımı