BIST 117.741
DOLAR 6,86
EURO 7,83
ALTIN 399,06
HABER /  YEREL

İlk yerli ve milli tren raylara indi Bakan Mustafa Varank'tan önemli açıklamalar

Anadolu Ajansı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli elektrikli trene ilişkin, "Trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor." dedi.

Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜVASAŞ tesislerinde, yerli ve milli kaynaklar ile tasarım ve üretimi tamamlanan ilk yerli elektrikli trenin fabrika testlerini bugün başlattı. 

Testlerin başlaması dolayısıyla düzenlenen törende Varank önemli açıklamalarda bulundu. 

Hedef saatte 200 kilometrenin üstüne çıkmak

Bugün milli elektrikli trenin testleri başlıyor. Testlerin durumuna göre milli tren setleri yıl içinde milletimizin hizmetine girecek. Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini üretmek. Milli elektrikli tren projesinde kazanılan yetkinlikler, inşallah yüksek hızlı trenin geliştirilmesinde işleri çok kolaylaştıracak.

"Gelecek 10 yılda 15 milyar avroluk harcama yapacağız"

Raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacmi 160 milyar avro civarında. Önümüzdeki dönemde de hızla büyümesi beklenen bu sektörde ülkemizi küresel bir oyuncu yapmayı hedefliyoruz. Gelecek 10 yılda raylı sistemlerde 15 milyar avroluk harcama yapacağız."

Ağustos sonunda yol testlerine geçilecek

Trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor. Fabrika testlerinin ardından ağustos sonunda yol testlerine geçilecek.

Yüzde 80 yerlilik oranı hedeflendi

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, üretimi tamamlanan prototip sette yüzde 60 yerlilik oranı gerçekleştirildiğine değinerek, "Seri üretim için ise yüzde 80 yerlilik oranı hedeflenmiştir. Prototip setin maliyeti yurt dışından temin edilen benzer ürünlere göre yüzde 20 daha ucuza mal edilmiştir."

Demiryolu teknolojisinde yerli ve milli araçlarımızın üretimiyle atılımımızı sürdürmekte kararlıyız. Amacımız, Türkiye'nin raylı sistem aracı üretiminde önemli merkez haline gelmesidir.

Saatte 176 kilometre hıza ulaşıyor

Setlerin işletme hızı saatte 160 kilometre, tasarım hızı ise saatte 176 kilometre. Üretilen araçlar işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara dayanıklı şekilde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon profillerden üretildi.

Ayrıca, setlerde ergonomik yolcu koltukları kullanıldı. 5 araçtan oluşan her bir setin toplam koltuk kapasitesi 324 olup, bunlardan iki adedi engelli yolcular için ayrıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Ebru Şahin yaşı kaç nereli Ebru Şahin sevgilisi kimdir?
Tüketici Güven Endeksi rakamları açıklandı! Ekonomiye güven arttı
Ahmet Aras hangi partiden aslen nereli eşi ve çocukları kimdir?
Amerikan MLS'de 18 futbolcuda koronavirüs tespit edildi
Bursa'da çiftçi kadın boyundan büyük yılan yakaladı
Carrefour kurbanlık fiyatları 2020 küçükbaş koyun fiyatları
Yorumlar 21 yorum