BIST 4.930
DOLAR 18,84
EURO 20,20
ALTIN 1.130,90
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

İlk kez toplandılar 4 saat sürdü

64. Hükümet'in ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantı 4 saat sürdü.

Abone ol

Başbakan Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen 64. Hükümet'in ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı, sona erdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında gerçekleştirilen, 64. Hükümet'in ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısında, 2016 bütçesine ilişkin çalışmaların süratle tamamlanması ve bütçenin bütün AK Parti hükümetlerinde olduğu gibi mali disiplin esasına dayalı olarak hazırlanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki 64. Hükümetin ilk Ekonomi Değerlendirme Kurulu toplantısı Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirildi.

TOPLANTIDA NE KONUŞULDU?

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin reform gündemiyle beraber güncel ekonomik gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla bu toplantıların düzenli yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Toplantıda, Başbakan Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklanan 64. Hükümetin Eylem Planı'ndaki ekonomik reformların bütün kademelerde uygulanması için gerekli görevlendirmelerin yapıldığı ve Başbakan Davutoğlu'nun eylem planının hayata geçirilmesinin bizzat takipçisi olacağı da vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıda Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 bütçesi ile ilgili bilgi vermiştir. 2016 bütçesine ilişkin çalışmaların süratle tamamlanması ve bütçenin bütün AK Parti hükümetlerinde olduğu gibi mali disiplin esasına dayalı olarak hazırlanması kararlaştırılmıştır. Ayrıca, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, küresel piyasalardaki oynaklık konusunda kurulu bilgilendirmiş, Çarşamba günü kamuoyuna açıklanan '2016 Yılında Para ve Kur Politikası' metnini sunmuştur. Reformlar sayesinde Türkiye'nin makroekonomik temellerinin daha da sağlamlaşacağı ve küresel risklere karşı ülkemizin daha dirençli hale geleceği değerlendirilmiştir. Yapısal reformların, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı dayanıklılığını pekiştireceği vurgulanmıştır."

KİMLER KATILDI?

Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya, Başbakan Yardımcıları Lütfi Elvan ve Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkmenistan'da bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın yerine Bakanlık Müsteşarı İbrahim Şenel, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da şehir dışında olması sebebiyle yerine, Bakanlık Müsteşarı Cüneyt Düzyol, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı Yardımcısı Taşkın Temiz ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili İbrahim Turhan da katıldı.

Çankaya Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü.