BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

İlk kez keşfedildi bilim insanları şaştı kaldı! Işık saçan balık olay oldu

Belçikalı araştırmacılar Yeni Zelanda'da yaptıkları araştırma sırasında ışık saçan dev köpek balığı keşfetti.

Abone ol

Belçika’daki Catholilique de Louvaim Üniversitesi ve Yeni Zelanda’daki Ulusal Atmosfer ve Su Enstitiüsü (NIWA) araştırmacıları, bilim dünyasını heyecanlandıran bir keşif yaptı. Araştırmacılar, okyanusun derinliklerinde yaşayan ve karanlıkta kendiliğinden parlayan üçöpek balığı türü keşfetti. Türlerden biri dünyanın en büyük parıldayan hayvanı olarak kayıtlara geçti.

Bazı  organizmaların gerçekleştirdiği, çeşitli reaksiyonlar sırasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile canlının etrafına ışık yayması olarak nitelendirilen biyolüminesans olayı, aslında deniz ve okyanuslarda yaşayan hayvanlarda sıkça rastlanan bir durum. Ancak söz olay konusu, küt burunlu köpekbalığı, kara karınlı fener köpekbalığı ve güney fener kabuğu köpek balığında ilk defa gözlemlendi.


180 cm'ye kadar büyüyebilen küt burunlu
Söz konusu köpek balıkları,  Yeni Zelanda'nın doğu kıyısındaki Chatham Rise'de yapılan araştırma esnasında keşfedildi. 180 cm'ye kadar büyüyebilen küt burunlu köpek balığı  şu anda bilinen en büyük parlak omurgalı olarak kabul edildi. Araştırmacılar türü "ışıklı dev köpek balığı" olarak adlandırdı.  Araştırmacılar, bulguların derin denizlerdeki yaşama dair önemli keşfilere yol açacağını, çünkü, bu ekosistemin bilim tarafından üzerinde çok az çalışıldığını vurguladı. 

Yırtıcılardan korunmak için parıldıyor olabilir
Işıklı köpekbalığı türlerinin hepsi okyanus yüzeyinden  200 ile 1000 metre derinlikte yani  güneş ışığının ulaşamadığı mezopelajik veya "alacakaranlık" kuşağı olarak bilinen bölgede yaşadığı ifade edildi. Diğer taraftan uzmanlar, hayvanlara aşağıdan bakıldığında köpeK balıklarının arkadan aydınlatılmış gibi göründüğünü ve bu üç türün parlayan alt karınlarının onları yırtıcılara karşı kamufle etmeye yardımcı olabileceğini ifade etti. Bununla birlikte, potansiyel avcısı bulunmayan küt burunlu köpek balığının yiyecek ararken okyanus tabanını aydınlatmak ya da avına yaklaşırken kendini gizlemek için doğal ışıltısını kullanmasının mümkün olduğu aktarıldı.

"Önemli bir rol oynadığı görülüyor"
Frontiers in Marine Science adlı dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, her iki hipotezi doğrulamak ve köpek balıklarının biyolüminesansının nasıl işlediğini av-avcı ilişkisi açısından görmek için daha fazla araştırma yapacaklarını belirterek, "Derin denizin gizemi ve bu bölgede ışıklı organizmaların oluşumu göz önüne alındığında, ışık üretiminin gezegenimizdeki en büyük ekosistemi yapılandırmada önemli bir rol oynadığı görülüyor” diye yazdı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ormanda çığlıklar ekipleri harekete geçirdi! Kadını gören ekipler şok oldu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2020-ALES/2 sonuçları açıklandı
Sabri Sarıoğlu'ndan Sumudica'nın açıklamalarına sert eleştiri
HDP'li Gergerlioğlu'ndan milletvekillerine mektup: Aldığım ceza millet iradesine darbedir
İstanbul'da mesai saatleri değişti! Valilik'ten son dakika flaş açıklama
Hollanda'da 300 yıllık gizem çözüldü: Şifreli katlanmış mektupta yazana bakın
Öğrencilerine porno izlettirip istismarda bulundu iddiası! Savunmasına bakın
Düzce'de İSKİ kazısında ortaya çıktı çalışma durduruldu! İnceleme başlatıldı
Fahrettin Altun, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ile görüştü
Süleyman Soylu: İstanbul'da büyük deprem uzak değil
AK Parti'den "HDP'nin kapatılması" açıklaması: Biz inşallah milletimizin nezdinde HDP'yi kapatacağız
Yorumlar