BIST 10.915
DOLAR 32,22
EURO 34,98
ALTIN 2.443,70
HABER /  DÜNYA

İdlib'teki iddialara Rusya'dan cevap!

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD ve Kanada'nın da kınadığı İdlib'teki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, operasyonlarda sivillerin hedef alınmadığını duyurdu.

Abone ol

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de 10-16 Şubat tarihlerinde 444 uçuş gerçekleştirilerek terörist gruplara ait olduğu ileri sürülen bin 593 hedefin vurulduğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamasında hedef alınan noktaların Halep, Humus, Hama, Lazkiye, Deyru'z zor ve Dera'da bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Rus uçaklarının Suriye'de sivilleri hedef almadığı savunuldu.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF), destek verdikleri hastanenin Suriye Rusya koalisyonu tarafından bombalandığını duyurmuştu.

SALDIRIYA ABD VE KANADA'DAN KINAMA

MSF Fransa Bürosu yetkilileri, örgütün destek verdiği Suriye'nin İdlib şehrinde Ma'arat Al Numan'daki hastaneye Suriye-Rusya koalisyonu uçaklarının saldırdığını açıklamıştı. Saldırıda aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu en az 7 kişinin hayatını kaybettiği, bir süredir haber alınamayan 8 kişinin ise öldüğünden endişe edildiği belirtilmişti.

ABD, Kanada ve İngiltere Suriye'deki hastaneler ile sağlık görevlilerinin hava saldırılarında hedef alınmasını kınamıştı.

Birleşmiş Milletler, kasıtlı olduğunun ispatlanması halinde Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırıların "savaş suçu" sayılabileceği açıklamıştı.