BIST 7.802
DOLAR 29,00
EURO 31,23
ALTIN 1.858,51
HABER /  DÜNYA

İdama en çok terzisi üzüldü

10 yıldır Saddam Hüseyin'i giydiren Türk konfeksiyoncu Recep Cesur, yasa boğuldu...

Abone ol

Irak'ın devrik liderinin idam edilmesi dünya gündemine bomba gibi düşerken, haber yakınları tarafından üzüntüyle karşılandı. 27 yıldır İstanbul'da tekstil işiyle uğraşan ve 1996 yılından bu yana Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in terziliğini yapan Recep Cesur, devrik liderin idam edilmesini tepki gösterdi. Cesur, "Dünyadaki bütün insanların başı sağ olsun. Bütün Müslümanların başı sağ olsun. Saddam Hüseyin'in dini, dili, ırkı, mezhebi beni fazla ilgilendirmez. Ne olursa olsun Saddam Hüseyin bir insandı" dedi.

Terzi Recep Cesur, Arap ülkelerinde bugün kutlanmaya başlanan Kurban Bayramı'nda gerçekleşen idama çok üzüldüğünü söyleyerek, "Bence bir insanı asacaksan, böyle bir günde olmamalı. Mümkün değil. Benim düşünceme göre, bu yapılan hiçbir dine, ırka, mezhebe sığmaz. Evet bugün Irak'ta bayramdı. Bayram namazı saat 06.10'daydı. Irak'taki kardeşim sabaha karşı saat 03.30'da beni aradı. Bugün bir 2 saat içinde Saddam'ı asacaklarını söyledi. Böyle bir günde böyle bir şey olmaz. Dünyada idamın olmaması lazım" ifadelerini kullandı.

Saddam'sız bir Irak düşünülemeyeceğini ve Saddam sonrası Irak'taki karışıklığın daha da artacağını söyleyen Cesur, "Saddam'ın ölmesi demek, Irak'taki Şii ve Sünnilerin de bitmesi demektir. Irak Saddam'sız olmaz. Saddam, Irak için bir sistemdi. Ortadoğu için bir sistemdi. Saddam'ın idamıyla bana göre kalan Şii ve Sünniler birbirini bitirecek ve Irak diye bir şey kalmayacak. Ben böyle düşünüyorum" şeklinde konuştu.