BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

İçişleri Bakanlığı açıkladı! PKK'ya çok ağır darbe

İçişleri Bakanlığından, Türkiye genelinde 18-25 Aralık tarihleri arasında düzenlenen operasyonlarda 25 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Abone ol

İçişleri Bakanlığı, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava ve Kara unsurlarınca 872 operasyon yapıldığını, terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 947 terör, 3 bin 358 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından, 106’sı düzensiz göçle mücadele kapsamında olmak üzere toplam 4 bin 411 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

25 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ: İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son bir haftada terör örgütleriyle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince bin 187 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda bölücü terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla 209, terör örgütü DEAŞ ile irtibatlı oldukları iddiasıyla 106, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele kapsamında 617, sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında da 15 zanlı gözaltına alındı. Planlı operasyonlarda 947'si terör suçları, 106'sı düzensiz göç ve 3 bin 358'i uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından olmak üzere 4 bin 411 şüpheli yakalandı. Operasyonlarda 4'ü ölü, 15'i sağ, 6'sı teslim olmak üzere 25 terörist etkisiz hale getirildi. 

Batman, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Hakkari, Muş, Osmaniye, Tunceli ve Şırnak'ta yürütülen operasyonlarda, örgüt mensuplarınca kullanılan 49 sığınak, barınak ve mağara ile tuzaklanan 20 el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi. Güvenlik güçlerince, patlayıcı yapımında kullanılan 367 kilogram madde, 1 el bombası, 9'u ağır ve uzun namlulu olmak üzere 10 silah ile 179 muhtelif mühimmat ele geçirildi.

UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Uyuşturucu satıcıları ile kaçakçılara yönelik 77 ilde 2 bin 449 operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 1 ton 233 kilogram esrar, 277 kilogram eroin, 2,20 kilogram kokain, 7,56 kilogram metamfetamin, 34,69 kilogram afyon, 17 bin 766  uyuşturucu hap, 2,82 kilogram sentetik kannabinoid (bonzai), 8 bin 358 kök kenevir ile 670 bin 811 paket kaçak sigara ve 30 ton 830 litre akaryakıt ele geçirildi.

Operasyonlarda 3 bin 358 kişi gözaltına alındı.

Ayrıca, 47 ildeki sokak satıcılarına yönelik operasyonlarda 425 şüpheli hakkında yasal işlem yapıldı. 

Düzensiz göçle mücadele kapsamında da 266'sı denizlerde olmak üzere 4 bin 305 kişi yakalandı, bu kişilere organizatörlük yaptıkları iddiasıyla 106 zanlı gözaltına alındı.

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE

FETÖ/PDY, PKK/TAK, DEAŞ gibi terör örgütleri başta olmak üzere terör propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren 500 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma yapılarak, tespit edilen 129 kişiye yasal işlem uygulandı.

ÇOCUKLARIN GÜVENLİKLERİNE YÖNELİK UYGULAMALAR

Güvenlik güçlerince yılbaşı öncesi üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul çevrelerinde huzur operasyonları yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca eş zamanlı ve koordineli olarak, genel asayiş ve kamu düzeninin sağlanması ve terör örgütlerinin muhtemel eylemlerinin engellenmesi, vatandaşların yaklaşan yılbaşını huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak amacıyla 74 bin 162 personel, 13 bin 525 ekip, 11 hava aracı, 84 deniz aracı, 316 köpek ile 4 bin 329 hassas noktada "Türkiye Güven Huzur-8" uygulaması gerçekleştirildi.

Ayrıca, gençlerin ve çocukların eğitimleri dışında sosyal hayatlarını geçirdikleri yerlerin güvenli bir ortam haline getirilmesi ile okullarına geliş ve gidişlerinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla umuma açık yerler (kafe, elektronik oyun salonu, internet salonu, park ve bahçeler) ve bu alanların gidiş geliş istikametlerinde, şüpheli ve aranan kişiler ile suç unsuru niteliğindeki ateşli silah, kesici delici alet, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin ele geçirilmesi amacı ile 9 bin 896 personel, 2 bin 891 ekip, 12 köpek ile "Güvenli Eğitim- 3" uygulaması yapıldı.

Çocukların huzur, güven içerisinde okullarına gidip gelebilmeleri için servis araçlarının denetlenmesi, ayrıca okul çevresinde uyuşturucu madde satışına engel olunması amacıyla da 4 bin 69 ekip, 16 bin 904 personelin katılımı ile 5 bin 604 okul ve çevresinde "Çocuklarımız Güvende" uygulaması icra edildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyanet'ten bomba fetva! Eşine bunu dersen boşanmış sayılırsın!
Diyanet'ten bomba fetva! Eşine bunu dersen boşanmış sayılırsın!
Noel nedir yılbaşından farkı ne? Christmas ne zaman?
Noel nedir yılbaşından farkı ne? Christmas ne zaman?
Trump'ın tehditçisi Nikki Haley’i çok fena işlettiler
Trump'ın tehditçisi Nikki Haley’i çok fena işlettiler
Çukur 11.yeni bölüm fragmanı 1 Ocak tarihinde var mı?
Çukur 11.yeni bölüm fragmanı 1 Ocak tarihinde var mı?
Emniyet genelgeyle uyardı: DEAŞ saldırı hazırlığında!
Emniyet genelgeyle uyardı: DEAŞ saldırı hazırlığında!
Ehliyet sınav yorumları 23 aralık soru ve cevapları
Ehliyet sınav yorumları 23 aralık soru ve cevapları
Milli piyangocunun sırtına bakın Müge Anlı'ya bomba gönderme
Milli piyangocunun sırtına bakın Müge Anlı'ya bomba gönderme
Çocuklar Duymasın 22.yeni bölüm yılbaşı gecesi neler olacak?
Çocuklar Duymasın 22.yeni bölüm yılbaşı gecesi neler olacak?
17 yaşındaki genç kız önce bebeğini sattı sonra tehdit etti
17 yaşındaki genç kız önce bebeğini sattı sonra tehdit etti
İstanbul'da 20 saatlik su kesintisi çıldırttı
İstanbul'da 20 saatlik su kesintisi çıldırttı