BIST 1.989
DOLAR 13,62
EURO 15,18
ALTIN 783,90
HABER /  GÜNCEL

Hüseyin Çapkın'dan olay 17-25 Aralık iddiası!

17-25 Aralık operasyonları sırasında İstanbul Emniyet Müdürü olan Hüseyin Çapkın, ilk kez konuştu.

Abone ol

17-25 Aralık operasyonları sırasında İstanbul Emniyet Müdürü olan Hüseyin Çapkın, 17 Aralık sabahı polislerin bilgi vermek için lojmanına geldiğini belirterek "Operasyondan haberdar edilmedim. Sadece ben değil, başsavcı da bilgisi dışında olduğunu açıkladı. Çok dar bir kadro, büyük bir gizlilik içinde bu işi yürütmüş. Sonradan bakınca, sırtımdan hançerlendiğimi anlıyorum" diye konuştu.

BAKAN ARADI 'BİLGİM YOK' DEDİM

Star gazetesine konuşan Hüseyin Çapkın, "İçişleri Bakanı Muammer Güler telefonla aradı. Henüz bilgim olmadığını ifade ettim. ‘İlgili şube müdürleri şu anda burada, görüşüp arz edeceğim’ cevabını verdim” ifadelerini kullandı.

Star gazetesinde yer alan haber şöyle:

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara tarafından yürütülen 17 Aralık darbe operasyonunun gerçekleştiği dönem İstanbul Emniyet Müdürü olan Hüseyin Çapkın, ilk kez konuştu.

Paralel Örgüt’e yakın gazeteciler tarafından yazılan ve karalama kampanyasına dönüştürülen haberlere tepki gösteren Çapkın, “17 Aralık - Sıfır Noktası” adlı kitabın kendisiyle ilgili bölümünün tamamen hayal ürünü olduğunu vurguladı.

SIRTIMDAN HANÇERLENDİM

Çapkın “Söz konusu kitapta bana ait olduğu iddia edilen ifadeler yer alıyor. Diyaloğun hepsi yalan. Kitap satmak için üfürüp üfürüp yazmışlar. Hukuki olarak hakkımı arayacağım” dedi. Paralel yapılanmanın 17 Aralık dosyasını kendisinden ve o dönem Başsavcı olan Turan Çolakkadı’dan sakladığını anlatan Hüseyin Çapkın, “Hükümeti hedef alan siyasi operasyon yapıldı. Sırtımdan hançerlendim” dedi. Çapkın, “Olup bitene şimdi bakınca görünen ve anlaşılan şudur; 17 ve 25 Aralık alışılmış bir yolsuzluk soruşturması değil, hükümeti hedef alan, siyasi bir operasyon” dedi.

Çapkın, şunları söyledi: “Operasyondan haberdar edilmedim. Sadece ben değil, başsavcı da bilgisi dışında olduğunu açıkladı. Çok dar bir kadro, büyük bir gizlilik içinde bu işi yürütmüş. Sonradan bakınca, sırtımdan hançerlendiğimi anlıyorum.”

Soruşturmayı yürüten polis ekibinin savcı emrinde olduğunu aktaran Çapkın, “Şüpheli bir durum görmek, farkına varmak mümkün bile değildir. Soruşturmayı yürüten ilgili birimler tamamen savcının emrinde. Talimatı veren savcı ve çok dar bir kadronun elinde şekillenmiş her şey. Dışarı en ufak bir bilgi sızdırmamışlar. Buna izin veren de adli kolluk yönetmeliğiydi” dedi.

VALİNİN TELEFONUYLA UYANDIM

Çapkın, 17 Aralık günü büyük bir şaşkınlık yaşadığını kaydetti. Soruşturma için “Hepsi asılsız” diyen Çapkın, şöyle devam etti: “16 Aralık gecesi, sürekli ikametgahım olan Beylerbeyi’ndeki lojmanıma gittim. Her zaman olduğu gibi telefonum kapalı değildi. Saat 06.00 sıralarında valimiz Hüseyin Avni Mutlu aradı. O telefonla uyandım. Bir takım aramalar yapıldığın söyledi. ‘Haberim yok’ dedim. Önce İstihbarat Şubesi’ne sordum. Bilgileri yoktu. Organize Şube kendilerinin operasyonu olduğunu, ‘Bakan yakınlarıyla ilgili yolsuzluk soruşturması’ olduğunu söylediler. ‘Benim niye haberim yok’ diye bağırdım. ‘Mali şube müdürüyle arz edeceğiz efendim’ cevabını aldım.”

Operasyon sabahı Beylerbeyi’ndeki polisevi lojmanlarındaki konutunda olduğunu aktaran Çapkın, bilgi aldığı amire “Şu an neredesiniz” diye sorduğunu ve cevap olarak “Polisevi’nin bahçesindeyiz” dediklerini aktardı.

HER ŞEYİ PLANLAMIŞLAR

Ortada normalin dışında bir durum olduğunu fark eden Çapkın, “Lojmanımın önüne de gelmişler o sırada. Belli ki önceden hazırlığını, planlamasını yapmışlar her şeyin. Yukarı çağırdım. Mali Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve Organize Şube Müdürü Yakup Saygılı Polisevi’nin VIP salonuna geldiler. İkisine de ‘Niye haberimiz yok’ diye çıkıştım. ‘Savcının talimatı. Yasal durum da (Adli Kolluk Yönetmeliği) bunu gerektiriyor. Size bilgi veremezdik’ dediler. ‘Şimdiye kadar böyle miydi’ dedim. Bu arada İçişleri Bakanı Muammer Güler telefonla aradı. Henüz bilgim olmadığını ifade ettim. ‘İlgili şube müdürleri şu anda burada, görüşüp arz edeceğim’ cevabını verdim” dedi.

Çapkın, şunları kaydetti: “İki şubenin müdürü ellerindeki 17 Aralık’la ilgili bir bilgi notunu verdi bana. 25 Aralık’a dair suçlamalardan hiç söz etmediler. Daha sonra sosyal medyada çıkan dinlemelerle ilgili de bir bilgi vermediler. Kendimi kandırılmış, sırtımdan hançerlenmiş gibi hissetim. Büyük fotoğrafa bakınca görünen şudur: Yoğun bir dayanışma ve sırdaşlık içinde hareket eden bir grubun varlığı anlaşılıyor. Hiç bir yönetim çift başlılığı kabul etmez.”

CEMAAT'İN O KİTABINDA NE VAR?

‘17 Aralık - Sıfır Noktası’ adlı kitabı Gülen Cemaati'nin gazetelerinde çalışan Ahmet Dönmez ve Ufuk Köroğlu yazdı. Kitaptaki ifadelere göre Çapkın, Cemaat'in polis şeflerine 17 Aralık operasyonuyla ilgili şu sözleri söyledi: “Bu iş doğru bir iş mi, evet doğru bir iş. Çok büyük bir iş! Ergenekon’dan daha büyük bir iş. Ben sizi tanıyorum. Bu zamana kadar yanlış bir işinizi görmedim. Ne yapalım, sizi görevden alacaklar, arkasından beni de alacaklar. Olsun, bizim için de şerefli bir son olur.”

ÖNCEKİ HABERLER
TEM'de akıl almaz kaza! Ölü ve yaralılar var
TEM'de akıl almaz kaza! Ölü ve yaralılar var
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yunanistan, AB ile el sıkışıyor
Yunanistan, AB ile el sıkışıyor
HRT ile kan pıhtılaşması arasında ilişki
HRT ile kan pıhtılaşması arasında ilişki
Bir insan 7500 hayvan yiyor
Bir insan 7500 hayvan yiyor
Erdoğan'dan gece yarısı kritik dolar hamlesi!
Erdoğan'dan gece yarısı kritik dolar hamlesi!
Şahin Irmak'ın nişanlısı Miss Asena Tuğal kimdir?
Şahin Irmak'ın nişanlısı Miss Asena Tuğal kimdir?
Şahin yolda kaldı Porsche kurtardı
Şahin yolda kaldı Porsche kurtardı
İtfaiyenin 'gönüllü' üyesi orman yaktı
İtfaiyenin 'gönüllü' üyesi orman yaktı
Dolar kuru 2.62 son dakika müdahale
Dolar kuru 2.62 son dakika müdahale