YAZARLAR

Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni değişecek mi?

Hürriyet'in yayın politikasını bundan böyle Aydın Doğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ belirleyecek mâlum. Yalçındağ'ın iktidara yakın olmaya çalıştığı da sır değil.

Hakan Çelik, CNN Türk'te Fatih Çekirge'ye"Hürriyet'e Genel Yayın Yönetmeni mi oluyorsun? "sorusunu sorunca, Sedat Ergin'inkoltuğu çokca konuşulur oldu. 

Sedat Ergin başarılı bir gazetecidir.Muhalif tarafı vardır ama vicdansız değil. Hürriyet'in tepesindekiisim olarak bugüne kadar hakkıyla gazetecilik yaptı, yapıyor. İştebu yüzden Sedat Ergin'in Hürriyet'intepesinden uzaklaştırılması söz konusu değil. Genel Yayın Yönetmenideğişikliğine gidilirse eğer, bu ancak SedatErgin'in koltuğunu boşaltmasıyla mümkün olur.

Peki böyle bir ihtimal var mı?

Var!

Hürriyet'in yayın politikasını bundan böyle AydınDoğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ belirleyecek mâlum.Yalçındağ'ın iktidara yakın olmaya çalıştığı da sırdeğil. 

7 Haziran sonrasında çıkan tablo, Özkök'ü değil,Aydın Doğan'ın kızlarını haklı çıkarmıştı. AK Parti iktidardandüşmüş, koalisyon ihtimali doğmuştu. Ama evdeki hesap çarşıyauymadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon karşıtı tutumu, tümplanları altüst etti. 1 Kasım'da gelen yüzde 49.5'lik zafer ise,Özkök'ün haklılığını ortaya koymuştu.

Yalçındağ, iktidarla ilişkileri tamir etmek üzereHürriyet'in tepesine getirildi. Yayın politikasını da ona göredizayn edecek. Yani iktidarı rahatsız eden, ya da edecek haberlerbundan böyle Hürriyet'te olmayacak!

İşte tam bu noktada Sedat Ergin'in tavrıönemli.

Ya "he" diyecek... 

Ya da en iyi yaptığı saha gazeteciliğine geridönecek. 

Benim tahminim o ki, Ergin Hürriyet'tekikoltuğunda daha fazla oturmayacak!

Sedat Ergin, kendi iradesi dışında belirlenen bir yayınpolitikasını kabul edecek bir gazeteci değil çünkü. Ne küser, nekırılır, ne de darılır. Köşesine çekilir ve eskisi gibi sadecemuhabirlik yapar!

Sedat Ergin'in boşaltacağı koltuğun çok talibi var. Bunlardanbiri "Yok böyle bir şey" dese de, Fatih Çekirge'dir. Ancak,Çekirge büyük sıçramasına rağmen, Hürriyet'in Genel YayınYönetmeni olma ihtimali yok denecek kadarazdır. 

Çünkü, Aydın Doğan'ın istemediği isimlerin başında geliyorÇekirge!

Kim peki?

Sedat Ergin giderse, kim oturacak okoltuğa?

Ertuğrul Özkök ismi Hürriyet GenelYayın Yönetmenliği'ne daha yakın sanki!

Hatırlar mısınız?

Ertuğrul Özkök bir yazı yazdı. 

Cesur bir yazıydı; Sabah'a talip olmuştu. 

"İktidara yakın en iyi gazete" projesiniaçıklamıştı o yazıda... 

Özkök, Sabah'ın kendisine teslim edilmeyeceğini bilmiyormuydu?

Tabii ki biliyordu... 

Özkök'ün istediği gazete aslındaHürriyet'ti. Aydın Doğan'a mesajdı yazdıkları. Amaolmadı, Aydın Doğan'ın kızları Özkök gibi bir adım ötesiniokuyamadı. AK Parti iktidarından umutlar kesilmişti çünkü. Halböyle olunca; Özkök'ün kafasındaki "İktidara yakın en iyigazete" projesi hayata geçmedi, geçirilmedi. 

7 Haziran sonrasında çıkan tablo, Özkök'ü değil, AydınDoğan'ın kızlarını haklı çıkarmıştı. AK Parti iktidardan düşmüş,koalisyon ihtimali doğmuştu. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon karşıtı tutumu, tüm planlarıaltüst etti. 1 Kasım'da gelen yüzde 49.5'lik zafer ise, Özkök'ünhaklılığını ortaya koymuştu. 

Mehmet Ali Yalçındağ'ın gelişi... Kimimuhalif isimlerin Hürriyet'ten uzaklaştırılması ve 4 yıllık yenibaşlayan bir süreç... 

Ertuğrul Özkök, Mehmet Ali Yalçındağ'ın en iyi anlaştığı,anlaşacağı bir Genel Yayın Yönetmeni olur kanaatindeyim. O yüzden,Sedat Ergin gidecekse eğer, onun boşaltacağı koltuğa en yakın isimErtuğrul Özkök olur diyorum. 

Ve fakat... 

"411 el kaosa kalktı" manşeti unutulmuşdeğil!

Buna rağmen mi?

Evet buna rağmen Özkök diyorum!

Yorumlar4 yorum