HABER /  POLİTİKA

Hüda-Par Başkanı onlara meydan okudu

PKK-Hizbullah çatışması yeniden mi hortluyor? Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, PKK yandaşlarına meydan okudu.

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, saldırıların kendilerini sindiremeyeceğini ve geri adım atmayacaklarını ilan etti.

Yapıcıoğlu açıklamasında "Dünyanın her yerinde, saldırı altındaki, ölüm tehdidi altındaki insanların kendini savunması meşrudur, bizim kardeşlerimiz de meşru savunma haklarını kullanacaklardır." ifadelerini kullandı.

Güneydoğu'daki Kobani protestolarında PKK'nın gençlik yapılanması üyelerinin saldırısı sonucu çok sayıda üyesini kaybeden HÜPA-Par'ın tepkisi sert oldu.

Yapıcıoğlu ve partililer, IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerde hayatını kaybeden üyeleri için Hacı Bayram Veli Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kıldı.

Cuma namazı sonrası gazetecilere açıklama yapan Yapıcıoğlu, Kürtlerin bulunduğu bölgelerde ve metropollerde bir kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığını, bazı il ve ilçelerde böyle bir ortamın da oluştuğunu ifade etti.

Bu olaylarda hayatını kaybeden, katledilen insanları rahmetle andığını belirten Yapıcıoğlu, ölenlerin yakınlarına da başsağlığı diledi.

Ölenlerin pek çoğunun siyasi bağlantılıları nedeniyle katledilmediğini, İslami kimlikleri, duruşlarından dolayı saldırıya uğradıklarını savunan Yapıcıoğlu, bunların bir bölümünün partilerinin üyesi, bir bölümünün de partiye yakın bilinen hizmet kuruluşlarında çalışanlar olduğunu söyledi.

KOBANİ'YE KÖTÜLÜK ETMİŞLERDİR

"Bu bir vahşettir. İnsanlar sadece giyimlerinden veya inançlarından dolayı öldürülüyorlar. Bu, Kobani'ye yapılara bir tepki olarak doğmamıştır. Kobani sadece bu işin bir bahanesidir. Gerçekten bu olaylar olduktan sonra Kobani gündemden düşmüştür" diyen Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

TASARLANMIŞ EYLEM

"Kobani'ye destek adına bunu yaptıklarını söyleyenler Kobani'ye de aslında kötülük etmişlerdir. Onu gündemden düşürmüşlerdir. Kobani olmasaydı da bunlar olacaktı. Biz öyle inanıyoruz, öyle düşünüyoruz ki bunlar çok planlı, önceden planlanmış, tasarlanmış eylemlerdir. Amaç çok başkadır. Kobani olmasaydı da bunlar olacaktı. Zira bunun taşları aylar, yıllar öncesinden döşenmekteydi. Hatırlarsanız Mehmet Öcalan, İmralı görüşmesinden çıktıktan sonra bir açıklama yaptı. IŞİD'e karşı topyekün bir mücadeleden bahsetti. IŞİD ve bağlantılı bütün çevrelere hayat hakkı tanınmaması gerektiğinden bahsetti. Bunu İmralı'daki PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı olarak duyurdu ve olaylar başladı. Aynı mesaj HDP'nin lideri Selahattin Demirtaş tarafından da Amerika dönüşünde 'Bütün halkımızı davet ediyoruz. Sokaklara insinler' dediler."

"Her yer, her sokak bir Kobani olacak" dendiğini dile getiren Yapıcıoğlu, Kobani'de savaş olduğunu, bombalar patladığını, silahların Kobani'ye çevrildiğini, binaların yıkıldığını anlattı.

SOKAĞI YAKIP YIKANLAR SONRA 'ŞİDDETLE İŞİMİZ YOK' DİYOR

Yapıcıoğlu, "Her sokağı Kobani'ye çevirin diyen insanlar. Sokaklarda bu şiddet olayı yaşandıktan sonra 'Bizim şiddetle işimiz yoktur. Yakmayla, yıkmayla, öldürmeyle, şiddetle alakamız yoktur. Biz kimsenin böyle bir şey yapmasını tasvip de etmiyoruz' dediler" diye konuştu.

"Her sokağı, her şehri Kobani'ye çevirin derken neyi kastettiniz" diye soran Yapıcıoğlu, Kobani kuşatmasının kalkmadığını ama kentlerin Kobani'ye döndüğünü öne sürdü.

Yapıcıoğlu, "Kürtlerin seslerini duyurabilmek için Kurban Bayramı'nda burada da Kürtleri kurban etmeye başladılar" ifadesini kullandı.

Zekeriya Yapıcıoğlu, halkı sokağa davet edenlerin açıklamaları kendi iradeleriyle yapmadıklarını, sükunet çağrısı yaparken de kendi iradeleriyle gerçekleştirmediklerini iddia eden Yapıcıoğlu, ellerine tutuşturulmuş kağıtları okuduklarını ya da birilerince verilen mesajı paylaştıklarını bildirdi.

İŞTE O TOHUMLARIN YEŞERDİĞİ GÜN BUGÜNDÜR

İslami kesimleri IŞİD'le, El Nusra ile bağlantılı gösterenlerin daha önce kin tohumları ektikleri yönünde uyardıklarını belirten Yapıcıoğlu, bu tohumların bir gün yeşereceğini ve yeşerdiği zaman memleketin kaosa sürükleneceğini söylediklerini ancak seslerini duyuramadıklarını anlattı. Yapıcıoğlu, "İşte o tohumların yeşerdiği gün bugündür" diye konuştu.

KÜRT KARDEŞLERİM UYANIN ARTIK

Bu vahşete derhal son verilmesi gerektiğini belirten Yapıcıoğlu, bunun çok fazla devam etmemesini umduğunu ve dilediğini söyledi. Yapıcıoğlu, "Kürt kardeşlerime de seslenmek istiyorum. Artık uyanın. Kim sizin hayrınızı istiyor, kim sizin dostunuzdur, kim de sizi kaotik bir ortama sürüklüyor, sizin mallarınızı yağmalıyor, sizin kanlarınız, sizin cesetleriniz üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor. Lütfen uyanın artık" değerlendirmesinde bulundu.

ZANNEDİYORLAR Kİ BİZ KORKUP SİNECEĞİZ

Bir gazetecinin, kendilerini nasıl koruduğunu sorması üzerine Yapıcıoğlu, "Bazıları zannediyorlar ki birileri 'İnsanlar aleyhinizde bir yerde toplandılar, onlardan korkun' dediğinde biz korkup sineceğiz. Hayır. Biz Allah'a ve ahiret gününe iman etmiş insanlarız. Birileri bize 'İnsanlar sizin aleyhinize toplandı onlardan korkun' dediğinde bizim imanımız artar" karşılığını verdi. Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

BİZİ ORADAN KAÇIRAMAYACAKLAR

"Bizi sindiremeyecekler. Bizi oradan kaçıramayacaklar. Son ferdimiz de kalsa biz mücadelemize devam edeceğiz orada. Bu memleketin ve insanların hayrı için ne gerekiyorsa biz onu yapacağız. Eğer yarın bir gün 'Orayı terk etmek velaya siyasi faaliyetlerimizi terk etmek bu memleketin hayrınadır' şeklinde bir düşünce bizde hasıl olursa bunu da elbette yaparız. Fakat biz şu anda oraya bizim gibi hareketlerin lazım olduğunu düşünüyoruz ve inşallah biz bu yolumuza devam edeceğiz. Bu mübarek, mazlum insanların kanı aktı, inşallah pek çok insanın uyanışına vesile olacaktır diye düşünüyoruz. Biz hiçbir zaman saldırgan taraf olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Ama bize yapılan saldırılar bizi sindiremeyecek hiçbir zaman, geri adım da atmayacağız. Dünyanın her yerinde, saldırı altındaki, ölüm tehdidi altındaki insanların kendini savunması meşrudur, bizim kardeşlerimiz de meşru savunma haklarını kullanacaklardır.

Yapıcıoğlu ve beraberindekiler, açıklamanın ardından gıyabi cenaze namazını kıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
MEB Müsteşarı Tekin'den Kobani isyanı
MEB Müsteşarı Tekin'den Kobani isyanı
Okul sütü ihalesinin tarihi açıklandı
Okul sütü ihalesinin tarihi açıklandı
TSK'dan son dakika Bingöl açıklaması
TSK'dan son dakika Bingöl açıklaması
Diyarbakır'da ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi
Diyarbakır'da ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi
Fitch'ten TÜPRAŞ'a iyi haber
Fitch'ten TÜPRAŞ'a iyi haber
Anaokulu kayıtları ne zaman açılıyor 2019 ihtiyaç listesi
Anaokulu kayıtları ne zaman açılıyor 2019 ihtiyaç listesi
Yorumlar 98 yorum