BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  GÜNCEL

Hollanda'yla kriz büyüyor: Skandal tasarı onaylandı!

Ankara büyükelçisini geçen hafta resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıdı.

Abone ol

Son dönemde Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen Hollanda’da parlamento, 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan bir tasarıyı kabul etti. Euronews'un haberine göre Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadı 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan iki yasa tasarısını onayladı. 

Tasarılardan biri 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyor, diğer tasarıyla ise Hollandalı bir bakanının 24 Nisan’da Ermenistan’da düzenlenecek sözde 'soykırımı anma' törenlerine katılmasını öngörüyor.

Tasarılar, Parlamento’nun gündemine Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirildi. Hıristiyan Birliği Milletvekili Joel Voordewind'in hazırladığı yasa tasarılarının koalisyondaki diğer siyasi partiler tarafından desteklendiği bildirildi.

HOLLANDA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 2017'DE GERİLMİŞTİ

Türkiye ve Hollanda arasındaki siyasi ilişkiler 2017 Mart ayında yaşanan krizle gerilmişti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptal edilmiş ve Almanya üzerinden karayoluyla Hollanda'ya geçmek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ülkeye girişine izin verilmemesi diplomatik krize neden olmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Çocuk kanserlerinde umut ışığı!
ABD'li özel savcıdan bomba Rusya iddiası
Aman dikkat ! Kanser 1 yaş altı çocuklarda bile görülebiliyor ama...
Terör örgütünü İHA ve SİHA endişesi sardı
Adalet Bakanlığı'ndan yanlış sanığa soruşturma
Survivor Nisa ve Barış'ın öpüşme videosu izleyen şok oldu
Yorumlar 25 yorum