HABER /  GÜNCEL

Hıdırellez gelenekleri 2 rekatlık hızır namazı kılınışı duası

Hıdırellez gelenekleri neler, hıdırellezde neler yapılır aramaları arttı. bugün doğanın uyanışı ve Hızır ile Hz. İlyas2ın yeryüzünden buluştuğu gün olarak bilinir ve kutlanır. Hıdırellezin bilinen en önemli geleneği gül ağacına dilek asmaktır. Peki dilek duası nasıldır, hıdırellez namazı nasıl kılınır kaç rekattır ve hıdırellez namazında hangi dualar okunur? İşte merak edilenler...

Hıdırellez'in olmazsa olmazı güldür. Haliyle gül bulamazsak başka bir ağaca dileğimizi bağlarız diye bir şey yok. Baştan bunu kabullenin. Kendinize dileklerinizi asacağınız altına şekil çizebileceğiniz bir gül ağacı bulun. Peki gül ağacını bulduk nasıl dilekler dileyeceğiz duası nasıl? Hıdırellezde dilekleri gül dalına bağlarken bu duayı okumanız gerekiyor; -“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas" . Bu dua 40 defa okunuyor. 5 Mayıs günü 39 defa okunuyor. 6 mayıs günü 1 defa okunup 40’a tamamlanıyor.

Hıdırellezde akşamında neler yapılır : 5 mayıs akşamı yani bu akşam ezanı ile hıdırellez başlar. Gül ağacına dileklerinizi bu akşam asmalısınız. Bunun için bir kağıda dileklerinizi yazıp güle asabileceğiniz gibi, altına toprak ya da taşla isteğinizin şeklini çizebilirsiniz.

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas" . Bu dua 40 defa okunuyor.

 Yani ev istiyorsanız ev, araba istiyorsanız araba çizin. Gül ağacının dibine mutlaka para da bırakın. Bu parayı sabah erkenden alacak ve cüzdanınıza koyacaksınız. O para ile paranızın berekli olacağı ve cüzdanınızdan paranın hiç azalmayacağına inanılır.

Hıdırellez sabahı neler yapılır: Hıdırellez günü sabahında kağıda yazılan dilekler gül dalından alınıp denize atılır. Dibine gömülen para ise cüzdana konulur ve bir yıl boyunca harcanmaz. Bu paranın cüzdanı bereketlendireceğine ve paranızın hiç bitmeyeceğine yorulur. Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun ve iyilik dolsun. Hıdırellez günü sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşılır. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir. Bu sebeple 6 mayısta asla yeşil dalından koparılmaz.

Hıdırellezde namaz da kılıp aşağıdaki duayı edebilirsiniz. 2 rekatlık namazın ardından okunacak dua şöyle :

“Ya Rabbi Sen dünyanın kainatın sahibisin.Her canlıyı yaratan Sensin. Benim ve her canlının Rabbi de Sensin.Benim hem dünyamı hemde ahiretim güzel eyle. Bana ve tüm kullarına hak ettiğimiz gibi değil lutfunla ve merhametinle muamele eyle. Hızır (as) ve Hıdır(as) bana yoldaş eyle. Bizleri hata ve yanlışlarımızdan döndürsünler. Maddi ve manevi sıkıntılarımızda her zaman yanımızda olsunlar. Dualarımızı Senin güzel isimlerin hürmetine, habibin hürmetine kabul buyur. Aminnnn…“

Hıdırellez gecesi rüyada evleneceğiniz kişiyi görmek için ne yapılır?: Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa o gece evlenecekleri kişiyi rüyalarında göreceklerine inanılıyor. Evlenmekte geciktiği düşünenlerin başında ise Hıdırellez gecesi kilit açılıyor. Hıdırellez gecesinin bugün olduğunu hatırlatarak rüyanızda gelecekteki eşinizi göreceğinize dair bir başka ritüeli de aktaralım. Bir inanışa göre de balkabağından üç parça alıp çiğneyerek bunu mendilinin arasına koyup, o mendili de yastığının altına koyan rüyasında evleneceği kişiyi görür.

ÖNCEKİ HABERLER
Ümraniye'de silahlı kavga: 2 yaralı
Hıdırellez dilek duası nasıl Hıdırellezde neler yapılır?
Ankara bugün 500 yılda bir olacak afeti yaşandı
Ayran detoksu nedir 2 günde 2 kilo verdirir mi?
Adriana'dan Metin'e: Yanıma yerleş sevgilim
ABD Senatosu kararı! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan sert sözler
Yorumlar 1 yorum