BIST 2.381
DOLAR 15,93
EURO 17,03
ALTIN 949,28
HABER /  GÜNCEL

Hıdırellez dilek duası nasıl Hıdırellezde neler yapılır?

Hıdırellez bugün 5 Mayıs 2018 akşamı başlıyor. Peki Hıdırellez dilekleri duası nasıldır, gül ağacının altında nasıl dilekler tutulur, ateşten atlamak ne manaya gelir. İşte Hidirellezde yapılanlar ve hıdırellez dilek duası.

Abone ol

Hıdırellez bugün yani 5 Mayıs 2018 cumartesi akşamı başlıyor. Hıdırellez dilekleri 6 mayıs pazar günü ikindi vaktine kadar dua edilip gül ağacının dibine yerleştirilmeli. Peki Hıdırellezde dileklerin kabul olması için yapılanlar nelerdir? Hıdırellez günü günü nerelere dikkat edilir ve neler yapılmaz? Hıdırellez akşamı gül ağacının altına dilek bağlama nasıl yapılır duası nasıldır ve tam vakti nedir? Hıdırellezde neler yapılması gerektiğini sizin için derledik. 

Önce Hıdırellez nedir ve önemi nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım. Hıdırellez günü Hazreti Hızır'ın İlyas peygamber ile buluştuğuna inanılır. Bu sebeple de hıdırellez günü yabancılara kucak açmak ve isteklerini reddetmemek gerekir. Zira Hızır'ın farklı suretlerle hıdırellez günü insanlara göründüğüne inanılır.

Hızır ve İlyas'ın bir araya geldikleri gün olan Hıdırellezde her türlü dileğin onlar tarafından yerine getirileceğine inanılıyor. Bu nedenle çeşitli dilekler için çeşitli ritüeller gerçekleştiriliyor. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hıdırellezde neler yapılır , Gül ağacında dilek tutma nasıl yapılır sorusunun yanıtı ile devam edelim. Gül ağacı seramonisi ve dileklerin asılması hıdırellez akşamında olur. Yani 6 mayıs günü değil, 5 mayıs akşamı dileklerinizi dilemelisiniz. Hıdırellezde dileklerin kabul olması için gül ağacının dibine şekiller çizilir notlar bırakılır. Hıdırellez sabahı da ilk iş gül ağacının dibine gidilir ve o notlar alınıp suya bırakılır.

Gül ağacına Hıdırellez dilekleri ne zaman yapılmalı?
5 mayıs cumartesi günü akşam ezanı vakti gül ağacında dilek dileme zamanıdır. Gül dallarına paralar asılır. (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Dilekler bir kağıda yazılıp asılabileceği gibi şekil olarak da gül ağacının altına çizilebilir. Ev isteyen ev resmi araba isteyen araba resmi çizebilir. Bunu küçük taşlarla yapabileceğiniz gibi toprakla da oluşturabilirsiniz.

Hıdırılez akşamında yapılması gerekenler bu kadar değil. Anadolu'da hıdırellez akşamında evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir. Kişilerin başına gelebilecek kötülüklerin ekilen bu fasülye ya da nohutlara gelmesi dilenir.

Hıdırellez dilekleri duası nasıl? : Hıdırellez akşamı gül ağacında dilek tutarken yapmanız gerekenlere ek olarak bir de duasını okumanız gerekir. Hıdırellez dilek duası dilekler gül ağacına asıldıktan sonra yapılır. Hıdırellez dilek duası şöyledir; Bismillahirahmanirahim, Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez günü 6 Mayıs sabahı neler yapılır : Hıdırıllezde sabah ilk iş yapılması gerekenlerin başında gül ağacının dibine gitmek vardır. Akşamında konulan para alınıp cüzdana yerleştirilir, yazılan dilek kağıtları da alıp suya atılır. Suya atılmasının sebebi kağıt ne kadar hızlı yok olursa dileğin o kadar hızlı gerçekleşeceğine inanılmasıdır.

Hıdırellez günü sabahında erkenden kalkılıp kapıların açılması da bir adettir. Bu sayede hane halkı Hızırın dağıttığı bereket ve bolluktan nasiplendiği gibi evdeki bekarlara da güzel kısmetler çıkar.  Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

HIDIRELLEZDE NELER YAPILMAZ? : Hıdırellezde neler yapılır sorusunun yanında bir neler yapılmaz kısmı vardır. Eskiden beri süre gelen batıl diyebileceğimiz bir takım 'yapılmaması' gerekenler vardır. Bunlar şöyle;

*5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

*Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

*Hıdırıllez günü çamaşır yıkanmaz, ev temizlenmez ve iş yapılmaz. O günün bayram gibi olması ve çalışılmaması gerekir.

HIDIRELLEZDE NEDEN ATEŞTEN ATLANIR? :Hıdırellez günü yapılması gerekenlerin başında ateşten atlamak gelir. Hıdırellezin en yaygın ritüelü budur ve ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır. Bu ritüel adeta Hıdırellez'le özdeşleşmiştir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara bugün 500 yılda bir olacak afeti yaşandı
Ankara bugün 500 yılda bir olacak afeti yaşandı
Ayran detoksu nedir 2 günde 2 kilo verdirir mi?
Ayran detoksu nedir 2 günde 2 kilo verdirir mi?
Adana'da davulcuların trajikomik kurtarma operasyonu
Adana'da davulcuların trajikomik kurtarma operasyonu
Başbakan Yıldırım: Başkaları çatısız kalmış olabilir ama
Başbakan Yıldırım: Başkaları çatısız kalmış olabilir ama
Türkiye'den ABD'ye flaş Afrin yanıtı
Türkiye'den ABD'ye flaş Afrin yanıtı
CHP cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu yaptı
CHP cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu yaptı
Demirtaş'tan iddialı seçim mesajı! Cezaevinden fotoğraf yolladı
Demirtaş'tan iddialı seçim mesajı! Cezaevinden fotoğraf yolladı
Akşener'in evinin karşısına o yazıyı yazanlarla ilgili flaş gelişme
Akşener'in evinin karşısına o yazıyı yazanlarla ilgili flaş gelişme
Canan Karatay: Ramazan pidesi ikiye ayrılıp yarısına sürülecek
Canan Karatay: Ramazan pidesi ikiye ayrılıp yarısına sürülecek
Hızır kimdir nasıl görünür Hızır peygamber mi-Hıdrellez 2018
Hızır kimdir nasıl görünür Hızır peygamber mi-Hıdrellez 2018