BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP'li Osman Baydemir hakkında flaş karar

DİYARBAKIR'dan gelen son dakika haber HDP'de soğuk duş etkisi yaptı. HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir Diyarbakır'da gözaltına alındı.

Abone ol

DİYARBAKIR'da gözaltına alınan HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir serbest bırakıldı.  Gözaltı gerekçesi ise "Kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret" etme suçu. Baydemir bir gösteride görev yapan polislere 'Allah belanızı versin' diyerek beddualar etmişti.

Daha önce hakkında "zorla getirilme" kararı verilen ancak 30 Mayıs'ta görülen duruşmaya katılmayan Osman Baydemir, Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinin yakalama kararına istinaden Diyarbakır Barosunu ziyaretinin ardından gözaltına alınarak adliye binasına götürüldü.

Baydemir'in, 4. Asliye Ceza Mahkemesinde ifade vereceği öğrenildi.

Gözaltının sebebi bu bedduaları: 3 Kasım 2012'de BDP il binası önünde, aralarında o dönemde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu 30 kişilik grup araçlarına binerek, Turgut Özal Bulvarı'nda yolu araç trafiğine kapatarak, oturma eylemi gerçekleştirmişti.


 İstenen ceza :
Osman Baydemir için 1 yıl 9 aydan, 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Gerekli ikazların yapılması ve kitlenin toplanmasına izin verilmemesi üzerine, oturma eyleminin sonlandırıldığı belirtilen iddianamede, şu ifadeler kullanılmıştı:

"Aynı gün BDP Genel Başkanı ve milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun Diyarbakır Valilik binası makam girişine giden kişiler arasında şüpheli Baydemir de yer alıyordu. Gruba milletvekili olan kişiler haricindeki diğer kişilerin bahçe dışına çıkmaları yönünde ikazların yapıldığı, bu ikazlara uymayarak bahçe dışına çıkmayan Baydemir'in, güvenlik güçlerine hitaben 'Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, faşistler, Allah belanızı versin, Allah sizi yok etsin, şerefsizler, alçaklar, faşistler' şeklinde sözler söylemek suretiyle orada bulunan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettiği tespit edilmiştir."

SERBEST BIRAKILTI

Hakaret nedeniyle gözaltına alınan osman Baydemir serbest bırakıldı.