BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Babalar Günü haziran ayının kaçında? 2017 Babalar Günü ne zaman?

2017 Babalar Günü'nün ne zaman kutlanacağını merak ediyor. Peki babalar günü ne zaman işte detaylar...

Abone ol

2017 Babalar Günü ne zaman kutlanacak sorusu binlerce vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Haziran ayının gelmesiyle birlikte binlerce kişinin aklına Babalar Günü gelmeye başladı. Babalarına bu günü özel ve anlamlı kılmak isteyen vatandaşlar ise konuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor ve hediyelerini seçmeye çalışıyorlar. Peki, 2017 Babalar Günü ne zaman kutlanacak? Babalar Günü nasıl ortaya çıkmıştır?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Babalar Günü, net bir güne sahip değildir. Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü dünya genelinde Babalar Günü olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede Babalar Günü, bu yıl 18 Haziran Pazar günü etkinlikler ve hediyelerle kutlanacaktır.

BABALAR GÜNÜ NEDİR?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

 Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.