BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP'li Hasip Kaplan'dan olay pavyon çıkışı

HDP'li Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te çalışmaların geç saatlere kadar sürdürülmesine ilginç bir örnekle tepki gösterdi.

Abone ol

TBMM Genel Kurul'da İç Güvenlik Paketi üzerinde görüşmelerin geç saatlere kadar devam etmesin üzerine, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan tepki gösterdi. Milletvekillerinin yanında Meclis çalışanlarının da bu konuda mağdur edildiğini belirten Kaplan, "Bu saatte çalışan sektörler hastanelerin acil servisleri, işkembe salonları, pavyon ve barlardır. Meclis'te kölelik düzeninde bu çalışma tarzını insan haklarına aykırı buluyoruz" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise Genel Kurul'un saat 15.00'da açıldığını ancak saat 23.00'te gündeme geçildiğini, bunun, muhalefetin çalışmaları engelleme çabasından kaynaklandığını söyledi.

CHP: HAKKIMIZI KULLANIYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, iktidar partisinin uzlaşmadan yana olmadığını, kendilerinin de muhalefet olarak, dayatmaya karşı İçtüzük haklarını kullandıklarını ifade etti.

MHP: YÜRÜTME, YASAMAYA DAYATMADA BULUNUYOR!

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yürütmenin yasamaya dayatmada bulunduğunu, bu nedenle Meclis'in geç saatlere kadar aralıksız çalıştırıldığını savunarak, bunu kabul edemeyeceklerini söyledi.

Daha sonra yerlerinden söz alan muhalefet milletvekilleri, çalışma süresine ilişkin eleştirilerini dile getirdi.

VEKİLLER ARASINDA TARTIŞMA

Bu sırada AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, partilerin grup başkanvekilleriyle görüşmek üzere birleşime ara verdi. Aranın ardından tasarı üzerinde görüşmelere devam edildi.

İÇ GÜVENLİK PAKETİNDE SON DURUM

Genel Kurul'da, tasarının 5 maddesi daha kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, askeri nitelikte olmayan görevleri sebebiyle işledikleri iddia edilen bir suçtan dolayı görevi başında kalmasında sakınca görülen jandarma personeli, İçişleri Bakanı tarafından görevinden uzaklaştırılabilecek. İl jandarma komutanı hariç olmak üzere, il jandarma komutanlıklarında görevli personel, vali tarafından görevden uzaklaştırılabilecek. Görevden uzaklaştırılan personel hakkında, en geç 10 gün içinde ön inceleme veya soruşturmaya başlanacak.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA

Görevden uzaklaştırılanlar yaptıkları görevden alıkonulmuş olacak. Bu kişilerin görev yerleri değiştirilebilecek veya başka görev verilmeyebilecek. Görevden uzaklaştırılanlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenecek. Haklarında soruşturma izni verilmemesine, soruşturmaya veya kovuşturmaya yer olmadığına, beraatına, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya eksik ödenen her türlü özlük hakkı ödenecek.

Jandarmanın askeri görevleri haricindeki diğer görevleriyle ilgili eylem ve işlemleri; İçişleri Bakanlığı, valiler ve kendi amirleri tarafından denetlenecek ve teftiş edilecek.

KAYMAKAM VE VALİ KARARI

İl jandarma komutanı ile merkez ilçe jandarma komutanı hakkında il valisince, ilçe jandarma komutanı hakkında kaymakamın değerlendirmesi alınarak il valisi tarafından her yılın sonunda askeri görevleri haricindeki diğer görevleriyle ilgili değerlendirme raporu düzenlenecek. Değerlendirme raporları personelin terfi, ödüllendirme, atama ve yer değiştirmesinde dikkate alınacak.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine Akşener, saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.